Semafor F:NL: Penaltová Dukla poprvé v čele, Vyškov se topí v krizi a euforie už opadla i v Opavě

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA má po devatenáctém kole nového lídra. Jinak rozdané jsou i karty v boji o záchranu. Největší dosavadní senzací je trápení Vyškova, důvod k jásotu ale nemají třeba ani v Opavě a Zbrojovce Brno.

Červená – topící se Vyškov

Takhle si to asi ve Vyškově nepředstavovali. Nový majitel, zvučné zimní posily, příprava s kvalitními soupeři a vstup do jara na čele tabulky s náskokem čtyř bodů.

Z pohádky se ale stává pořádné drama. Vyškov během tří jarních kol nejen, že přišel o náskok, ale také o první pozici v tabulce. O víkendu prohrál s béčkem Sigmy. Stát se to může, ale z varovných signálů z prvního utkání se stává spíše větší problém. Řeč je o střílení branek.

Vstup do jara bohužel zůstal hluboko za naším očekáváním, uvědomují si na Vysočině

„Vstup do druhé části byl živější, bohužel naše akce končily kolem pokutového území,“ narazil trenér Jan Kameník v pozápasovém hodnocení na hlavní problém. A své hráče také pořádně zepsul: „První půli hodnotit nelze, to byl nejhorší poločas pod mým vedením ve Vyškově. Nesplňoval jediné kritérium, jež jsme si nastavili.“

A to může být Vyškov ještě rád, že v předposledním kole spasil bod Amidou Diallo dvěma góly v nastaveném čase proti Vlašimi.

Jarní bilance je tedy zatím velmi špatná. Tři utkání, jediný získaný bod a dva vstřelené góly.

Oranžová – euforie v Opavě opadá

Stejně jako Vyškov, i v Opavě měli před jarní fází sezony velké plány. Nový majitel, velké ambice a zvládnutý vstup do druhé části ročníku díky výhře v poháru nad Duklou 2:0 a následným vítězným vstupem do ligového jara po triumfu 1:0 nad Příbramí.

Od té doby je to horší. Remízu 1:1 na Žižkově zachraňovali Slezané až před koncem utkání, nicméně vykřičník přišel hlavně v posledním kole na hřišti Líšně s prohrou 0:3.

„Měli jsme velké šance, ale nedali jsme je. První poločas jsme přitom měli pod kontrolou, hráli jsme slušně. Soupeř proměnil dvě standardky, dal dva góly. A na to se hraje,“ smutnil po zápase asistent trenéra Lukáš Černín.

Opava však nemusela smutnit úplně. Herní projev nebyl vůbec zlý a obraz utkání úplně neodpovídal výsledku.

Líšeň se prosadila ze dvou přímých kopů, Opavě navíc hned dvě branky nebyly uznány.

Nelze však přehlížet špatnou ofenzivu. Dva vstřelené góly ve třech ligových jarních zápasech je prostě málo.

Zelená – Dukla na vrcholu! I díky penaltám

Na úvod jara šílená remíza 3:3 se Zbrojovkou neznačila, že by se mohla Dukla v dalším průběhu soutěže spoléhat na obranu.

V dalších dvou utkáních však defenzivu zamknula na deset západů a neinkasovala ani jeden gól!

Připsala si dvě výhry, shodně 1:0. A shodně rozhodl Jakub Hora, zimní posila do ofenzivy. A aby toho nebylo málo, obě branky byly z penalt, které byly nařízeny těsně před koncem utkání.

Zatímco ve Varnsdorfu šlo o pokutový kop v poslední minutě utkání, v posledním kole doma proti Žižkovu se někdejší hráč Českých Budějovic prosadil z bílého puntíku devět minut před koncem.

Nešlo by však říct, že by Dukla uhrála body se štěstím. Například proti Viktorii byla na hřišti dominantní. Více držela míč a soupeři nedovolila ani jednu střelu na bránu. Žižkov ve skutečnosti vystřelil jen jednou (Dukla čtrnáctkrát), měl také jen jeden rohový kop (Dukla třináct).

Parta trenéra Petra Rady se tak vyšvihla do čela tabulky, kde má na druhý Vyškov náskok dvou bodů.