Sparta mezi evropskou elitou. Ale ve vyloučeních. Blikance plynoucí z emocí. Je to varování, říká Polom

Jen dva kluby v nejlepších 15 evropských ligách obdržely v této sezoně více červených karet než pražská Sparta. Alarmující věc a zbytečná komplikace? „Je to o chování individualit,“ nabídl svůj názor expert Roman Polom pro eFotbal.cz.

Sparta mezi evropskou elitou. Ale ve vyloučeních. Blikance plynoucí z emocí. Je to varování, říká Polom

Getafe bylo vyloučeno devětkrát, portugalské Famalicão osmkrát. Pak už je na řadě Sparta, a to spolu s Austrií Vídeň nebo Chavesem. Tabulku na svém účtu na platformě X publikoval Jiří Vokřál.

Ten také dodal zajímavé porovnání – Sparta se vymyká. Je jediným ze srovnávaných týmů, který je ve své soutěži na prvním místě. Zbytek týmů se pohybuje uprostřed tabulky nebo bojuje o sestup.

„Nemyslím si, že by to pramenilo z herní agresivity,“ řekl svůj pohled Roman Polom, někdejší bek Sparty. „Tak to není. Sparta hraje perfektně v tom, že nefauluje. Hraje sice hodně nátlakově, ale nepramení z toho fauly,“ připomněl fakt, že i po neděli je Sparta týmem, který ve FORTUNA:LIZE spáchal nejméně faulů (245).

KOMISE STOJÍ ZA PECHANCEM, PENALTU V DERBY NENAŘÍDIL SPRÁVNĚ. VYLOUČENÍ PARDUBICKÉHO HALINSKÉHO TAKÉ V POŘÁDKU

Je tedy zřetelné, o co v tomto ohledu jde. Nejde o herní situace (nebo minimálně), ale o zkraty jedinců.

„Teď se to prostě nějak schází. Nedá se to úplně ohlídat. Nedělní faul Angela Preciada je toho ideálním příkladem,“ připomněl Polom poslední červenou kartu, kterou dostal ekvádorský bek. „Trenér se může snažit, jak chce, ale jednotlivce v tomto neohlídá. Roli hrají emoce, nedají se vymazat. Karty někdy vyplynou ze hry, někdy ruční brzdu musíte zatáhnout, ten zbytek je prostě o hráčích a jejich emocích.“

Velký úkol teď čeká Briana Priskeho. Musí svým hráčům dát opravdu důrazně najevo, že si takové věci nemohou dovolit.

„Trenér Priske je podle mě natolik kvalitní psycholog, že to do hráčů teď o to víc vštípí,“ dodal Polom. „Kdyby to takto pokračovalo dál, může to Spartu stát titul.“

A to hned ze dvou úhlů pohledu. Tím prvním je ztráta hráče v průběhu utkání, tím druhým zase následná stopka od disciplinární komise.

Zdroj: Profimedia

„Program se bude kumulovat a bude potřeba, aby z kádru byli všichni k dispozici. Sezona se bude lámat a všichni musí dát ruku k dílu, nikdo by vlastní blbostí neměl chybět. Jako bude teď Preciado v Plzni,“ připomněl Polom další ligový souboj.

Sparta tak musí doufat, že se tento trend rychle obrátí. „Jsou teď dostatečně varovaní,“ myslí si Polom. „To číslo je opravdu vysoké. Chápu emoce v soubojích, kde je to vzájemné. Ladislav Krejčí s Janem Bořilem sice byli na podzim za hranou, ale dá se to pochopit víc než nějaké oplácení nebo třeba lokty.“

Co Spartě škodí, to může soupeřům vyhovovat. Sedm červených karet není náhodných. Stačí lehké postrčení nebo slovní provokace od soupeře a oheň je na střeše. Rýsuje se tak recept pro soky souboru z Letné?

„Může to tak být. Řekl bych ale, že neděle byla velkým varováním. I proto, že se o tom od konce zápasu pořád mluví, ti kluci to slyší a čtou, ví o tom. Soupeři to mohou brát jako pomoc, ale sparťani už by se tím neměli nechat nachytat,“ zakončil Polom.

ROUČEK PENALTOU PRO SPARTU POHŘBIL DERBY. VÝLEV BOŘILA? HRÁČOVO CHOVÁNÍ JE OBRAZ AUTORITY SUDÍHO, ŘÍKÁ EXPERT