Výhru West Hamu vystřelil v nastaveném čase Souček, Chelsea venku zachraňovala remízu

Everton prohrál ve 27. kole Premier League na vlastním hřišti s West Hamem 1:3. Výraznou stopu zanechal v utkání český záložník Kladivářů Tomáš Souček, který v nastavení ranou na zadní tyč vstřelil vítězný gól londýnského celku. Za hosty nastoupil také Vladimír Coufal a odehrál celé utkání.

V úvodních minutách sice zaskočil Everton hosty svojí aktivitou, avšak větší příležitost si nevytvořil. Naopak nebezpečně vyhlíželo zakončení Edsona Álvareze daleko za hranou vápna, přízemní ránu ovšem zkrotil Jordan Pickford. Na druhé polovině hřiště měl obrovskou příležitost ve 25. minutě Beto, jenž nabíhal z levé strany na gólmana, svůj prudký pokus ale namířil přímo na Alphonsa Areolu. Komplikace přišla až ve 45. minutě, kdy si mohl postavit míč na pokutový puntík po předchozí ruce Beto, jeho ránu k tyči ale vystihl Areola.

I první šance druhé půle byla nebezpečná dělovka zpoza vápna, tentokrát si ji připsal domácí Dwight McNeil, jeho ránu ale opět zlikvidoval gólman. Nakonec však svá zaváhání z úvodního dějství napravil Beto, jenž si naběhl na vysoký centr Jamese Garnera a hlavičkou otevřel skóre. Záhy uchránil hosty před druhou brankou dobře chytající Areola, který se včas přesunul na střed branky, a vychytal tak zakončení McNeila z voleje. Brzy navíc přišlo vyrovnání, když po rohu hlavičkoval milimetrově přesně do horního růžku Zouma. Po jeho brance sice následovalo pár šancí Evertonu, dalším gólem ovšem navázal až v 91. minutě Souček, který dostal v pokutovém území příliš prostoru a fantastickou ranou na zadní tyč z druhého dotyku otočil stav utkání. Otevřenou hru domácích pak pro pojišťovací gól využil po protiútoku přes celé hřiště Álvarez.

Brentford popáté v řadě obral Chelsea

Jasná dominance na míči byla již tradičně v táboře Chelsea, ale ta si dlouho žádné větší šance nevytvořila. Naopak jako první zahrozili domácí, když Wissa po prodlouženém balonu akrobaticky zakončoval. Aktivní útočník ale minul prostor mezi třemi tyčemi. Blues nechtěli zůstat pozadu, a tak po průnikovce od Enza Fernándeze směrem k bráně pelášil Jackson. Senegalský útočník sice obehrál Marka Flekkena, ale střelou do odkryté klece nakonec napálil blokujícího obránce. Zanedlouho se ovšem otevírací trefy dočkal, když naskočil na centr Mala Gusta a hlavou přesně zakončil.

Hned po změně stran však přišlo vyrovnání. Pokus Sergia Reguilóna sice jeden z obránců zblokoval, odražený míč už ale Mads Roerslev dokázal dopravit do cílové destinace. Nemuselo to být ale vše, protože zanedlouho dostal spoustu prostoru ve vápně Vitaly Janelt, jenže ten bránu Djordjeho Petroviče minul. Vedení se mohla ujmout i Chelsea, však Cole Palmer z první netrefil prostor mezi třemi tyčemi. Toho mohl penaltový specialista litovat o chvíli později, poněvadž Wissa si poradil s odraženým míčem a poslal svůj tým do vedení. Na jeho gól ovšem našel odpověď v závěru zápasu ještě Disasi, takže se oba týmy nakonec musely spokojit s bodem.

Wolves odjeli z Newcastlu bez bodů a se zraněným brankářem

Málokoho by před začátkem ročníku napadlo, že v závěrečné třetině sezony budou vstupovat do vzájemného střetnutí v lepší pozici Wolves. Ti totiž vyhráli tři z posledních čtyř ligových duelů a vyšvihli se do horní poloviny tabulky. Newcastle naopak i kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům řady opor nadále nedostával předpokladům, o čemž svědčila série čtyř domácích duelů v řadě bez vítězství.

Nepříznivou sérii na St. James’ Parku se jako první pokusil utnout Isak, ve 14. minutě utkání se k němu dostal míč po ztečovaném centru a hlavou pohodlně uklidil míč do sítě. Za Wolves na druhé straně ohrozil branku Toti, zblízka však nedokázal usměrnit svou hlavičku mezi tři tyče. Ve 33. minutě dokázal chybu hostující defenzivy potrestat Gordon, když po srážce gólmana Sá s jedním z obránců zakončoval do prázdné branky.

V druhém poločase se uvedl krásnou hlavičkou Joe Willock, na brankové čáře však pohotově vytěsnil míč Toti. Vlci si připsali první střelu mezi tři tyče až v 66. minutě, Nathan Fraser pálil zpoza vápna do levého dolního rohu, tam byl ale připravený Martin Dúbravka. Nádherným centrem našel Bruno Guimaraes střídajícího Miguela Almiróna, ten ale zblízka nedokázal procedit balon do sítě. V nastavení přidal třetí gól po individuální akci s trochou štěstí Tino Livramento.

Liverpool hazardoval s první příčkou

Hosté dle očekávání drželi častěji balon na kopačkách. První větší šanci však měl domácí Divock Origi, jenž si navedl míč do středu pole a zpoza vápna vypálil těsně vedle pravé tyče. Ještě blíže vstřelení branky byl ve 23. minutě Anthony Elanga, jehož samostatný únik skvěle vychytal Caoimhín Kelleher. Reds předvedli v úvodní dvacetiminutovce několik zajímavých akcí v blízkosti šestnáctky, do vyložené šance se však nedostali. Nebezpečnou dorážku Luise Díaze pak obětavým zákrokem zablokoval Murillo.

Po změně stran svěřenci Jürgena Kloppa přidali. Conor Bradley se uvolnil na pravém křídle a vyslal přihrávku pod sebe, která propadla až k volnému Andrewu Robertsonovi, jenž ale nedokázal propálit obranný val. The Tricky Trees nechtěli zůstat pozadu a po rychlé útočné akci mohl otevřít gólový účet zápasu Elanga, jehož střela z první proletěla těsně kolem levé tyče. Na druhé straně se neujala ani rána Díaze z hranice šestnáctky. Hosté dlouho čekali na výraznější příležitost a vítězný gól se dostavil až v závěru dlouhého nastavení, kdy hlavička Núňeze rozvlnila síť.

Slibný náskok Crystal Palace se rozplynul za dvě minuty

Hráči Tottenhamu v úvodních minutách drželi balon na kopačkách, avšak stereotypní kombinace k ohrožení hostující branky nevedly. Kohouti tak zkusili vsadit na rychlost, což se téměř vyplatilo v 19. minutě, kdy se do samostatného úniku dostal Werner, tomu ale nedovolil skórovat hostující brankář Sam Johnstone. Další gólovou příležitost už si Spurs ani přes obrovskou územní převahu nevytvořili, a po prvním poločase tak na světelné tabuli svítil bezbrankový stav.

Ve druhém poločase o sobě dal poprvé v utkání vědět Heung-Min Son, který v 55. minutě tvrdou ranou z pokutového území orazítkoval tyč. První větší příležitost Crystal Palace přišla až před hodinou hry, kdy z přímého kopu parádně skóroval Eze a poslal Orly do vedení. Vyrovnat mohl o tři minuty později Werner, jenže na Johnstona ani podruhé v zápase nevyzrál. Srovnat skóre nedokázal ani Korejec Son, jehož střela proletěla v 75. minutě těsně vedle levé tyče branky Eagles. Chvíli nato už se ale Kohouti dočkali. Po pravé straně pronikl střídající Brennan Johnson, přesnou přihrávkou našel Wernera a německý střelec už se napotřetí nemýlil. O další tři minuty později už domácí vedli. James Maddison našel přesným centrem Romera, který hlavičkou překonal brankáře Johnstona. Definitivně pak výhru domácích potvrdil po rychlém protiútoku Son.

Fulham po vyloupení Old Trafford vyzrál pod velením Wilsona na Brighton

Dobrou náladu v táboře Chalupářů potvrdil ve 21. minutě Wilson, který se po chybě hostující obrany dostal k míči a technickou střelou z hranice vápna nedal Jasonovi Steelovi šanci. Chvíli nato mohl srovnat Adam Lallana, jeho pokus však mířil těsně vedle pravé tyče. Ve 32. minutě tak odskočili domácí do dvoubrankového vedení, když Wilsonův fantastický centr uklidil hlavou do brány Rodrigo Muniz.

Čtyři minuty po pauze mohl svůj druhý gól v zápase přidat Wilson, v úniku na brankáře, pod tlakem jednoho z obránců, ovšem nedokázal zamířit přesně. Fulham nadále hrozil z brejků, jeden z nich zakončil Andreas Pereira těsně vedle pravé tyče. Po hodině hry mohl během tří minut vyrovnat Evan Ferguson, na Bernda Lena však ani jednou nevyzrál. V 79. minutě byl již německý brankář překonán, tentokrát ho ovšem ke smůle Facunda Buonanotteho zachránila tyč. V nastavení po dalším brejku podtrhl výhru týmu ze západního Londýna Adama Traoré.

Luton musel skousnout další krutou domácí prohru

Luton byl sice dál nejúspěšnějším nováčkem aktuální sezony Premier League, také v jeho případě se však v poslední době sběr bodů zadrhl. U předchozích dvou porážek mu sloužila ke cti síla soupeřů, avšak domácí prohra se Sheffieldem děsila fanoušky i takřka měsíc po utkání. Atmosféra v táboře hostů byla opačná. Zlepšená forma vystřelila Villans zpátky do elitní čtyřky, přičemž střelecký apetit se držel zejména Watkinse.

Anglický reprezentant ve 14. minutě přihlížel tomu, jak kapitán Villans John McGinn potáhl balon před tím, než ho skvěle prostrčil do uličky Jacobu Ramseymu, jehož povedenou ránu k levé tyči vytáhl Thomas Kaminski. Belgický gólman se zaskvěl i v další velké příležitosti hostů, když vyrazil střelu unikajícího Watkinse. Druhý nejlepší kanonýr soutěže si o mnoho lépe počínal ve 24. minutě, kdy jeho razantní hlavička utnula bezbrankový stav. O 10 minut později mohl přidat i druhou trefu, tentokrát však pouze orazítkoval pravou tyč. Angličan byl při chuti a ve 38. minutě po pasu od Douglase Luize zdvojnásobil vedení týmu z Birminghamu.

S nástupem druhé půle svěřenci Unaie Emeryho výrazně polevili v útočném snažení, čehož využil nováček soutěže, jenž se naopak začal více hrnout na obrannou polovinu Villy. Odměnou mu byla kontaktní branka, o kterou se v 66. minutě postaral po velkém závaru po rohovém kopu Tahith Chong. Už o šest minut později bylo srovnáno. Přímý volný kop Alfieho Doughtyho se snesl přímo na kopačku Carltona Morrise, který balon z voleje pohodlně usměrnil do sítě. Stejný hráč pak mohl překlopit zápas na stranu Lutonu, Emiliano Martínez však jeho hlavičkový pokus reflexivně vyrazil. Srdnatý výkon nakonec Lutonu body nepřinesl, jelikož se v 89. minutě hlavičkou z bezprostřední blízkosti prosadil střídající Digne.

Anglická liga - 27. kolo:
Brentford - Chelsea 2:2 (50. Roerslev Rasmussen, 69. Wissa - 35. Jackson, 83. Disasi),
Everton - West Ham 1:3 (56. Beto - 62. Zouma, 90.+1 Souček, 90.+5 Álvarez),
Fulham - Brighton 3:0 (21. Wilson, 33. Rodrigo Muniz, 90.+1 Traoré)
Newcastle - Wolverhampton 3:0 (14. Isak, 33. Gordon, 90.+2 Livramento),
Nottingham - Liverpool 0:1 (90.+9 Núňez)
Tottenham - Crystal Palace 3:1 (78. Werner, 80. Romero, 88. Son Hung-min - 59. Eze),
Luton - Aston Villa 2:3 (66. Chong, 72. Morris - 24. a 38. Watkins, 89. Digne).