Je lehčí přivést hráče z Nizozemska než z Česka, říká šéf Vyškova. Klub předběhl svůj vývoj a čeká ho stěhování

Vyškov valí. Na podzim navázal na účast v baráži FORTUNA:LIGY a úvodní část sezony druhé ligy zakončil v čele tabulky. Na vše dohlíží Zbyněk Zbořil v roli generálního manažera klubu. Pro eFotbal.cz popsal změny v týmu, náročnost přestupů i to, jak velkou komplikací je konec v drnovickém azylu.

Je lehčí přivést hráče z Nizozemska než z Česka, říká šéf Vyškova. Klub předběhl svůj vývoj a čeká ho stěhování

 Co se sportovní stránky týče, vyšel vyškovskému klubu podzim na jedničku. Parta trenéra Jana Kameníka projela první polovinou ročníku bez většího zakopnutí a s náskokem čtyř bodů vede tabulku druhé ligy.

„Cíl byl po neúspěšné baráži jasný – že se o to pokusíme znovu. Věděli jsme, že to bude velmi těžké. Podzim ale ukázal, že jsme mimo jiné dokázali dobře reagovat na odchody hráčů. Přišli kluci, kteří tým posunuli nahoru. Výsledkem je první místo a náskok čtyři body. Ale stále jsme jen v poločase. Úspěšný podzim to sice je, ale to nikoho nezajímá,“ říká Zbořil.

Vyškov je však v zimě v centru dění i díky tomu, že se změnila majetková struktura. „Vlastně se pro nás nic velkého nestalo. Rainbow, minulý majoritní majitel, s Blue Crow, tím novým, spolupracoval už přes rok a v podstatě se změnily jen majetkové poměry, procenta vlivu na klub,“ uvádí Zbořil věci na pravou míru..

Jablonec našel první posilu u lídra druhé ligy. Přichází burundský bombarďák Kanakimana

Na druhou stranu to však neznamená, že se v klubu neděje vůbec nic. „Teď díky tomu patříme do portfolia Blue Crow, kde jsou kluby jako Leganés, Cancún nebo Dubaj. Povede to k větší profesionalizaci klubu,“ domnívá se.

Jeho slova se promítají i do konkrétních kroků. „Tím, že spadáme pod sportovní úsek Leganés, tak tam jedeme na soustředění, změnil se trochu skauting, vše konzultujeme s nimi. Na nové hráče, kteří přichází, má velký vliv skauting Blue Crow.“

Prvními konkrétními výsledky spolupráce byl příchod dvou hráčů právě z druholigového španělského celku. Moravský tým posílil na hostování levý obránce Aziz Kayondo a křídelník Issa Fomba. „Tihle kluci svou kvalitu potvrdí,“ neváhá Zbořil. „Taky jsme tím reagovali na odchod Cheicka Souareho, který byl dlouhodobě avizovaný.“

Nabízí se ale otázka, jestli bude na prvním místě sportovní úspěch, nebo výchova hráčů a jejich další prodej za účelem profitu. „Máme před sebou jeden krátkodobý cíl – a sice postup. Strategie odchodů se moc nemění, není to prvoplánový byznys. Hodně nabídek na hráče jsme odmítali s tím, že máme sportovní cíl,“ namítá Zbořil.

„Trochu bojujeme s kvótou na hráče z EU a bylo avizované, že bychom chtěli jít cestou domácích nebo slovenských hráčů. Uvidíme. Není jednoduché sem přivést kvalitu takovou, aby to splnilo vše, co chceme. Někdy je paradoxně jednodušší přivést hráče z první nizozemské ligy než z české,“ naráží Zbořil například na čerstvou nizozemskou posilu Barta Straalmana.

OBRANU LÍDRA F:NL BUDE ŘÍDIT NIZOZEMEC. PROFESIONALITA A ZKUŠENOSTI JSOU TO, CO POTŘEBUJEME, LÍČÍ ZBOŘIL

Kromě pohybů v kádru se však řeší i přesun klubu jako takového. „To samozřejmě nikdo nepředpokládal, bez ohledu na to, jestli postoupíme, nebo ne.” Vyškov bude muset pro příští sezonu opustit svůj azyl v Drnovicích. „Když jsem před třemi sezonami vstupoval do tohoto projektu, nikdo netušil, jak úspěšný bude. Sportovní stránka tady předběhla úplně všechno. Bude těžké všechno dohnat, ale situace se stadionem nás doběhne už za pár měsíců,” přitakává.

Kam se kometa druhé ligy přesune? „Řešíme to, ale nemůžeme s tím jít ven. Jistota je, že končíme v Drnovicích,” mlží Zbořil. “Je to škoda, mrzí mě to kvůli fanouškům, vytvořila se tu slušná základna.”

V kuloárech se objevují spekulace o variantě fůze se Znojmem, které je momentálně v MSFL. “Blízká budoucnost ukáže, která jednání se nám podaří dotáhnout do konce. Více to nechci komentovat. Konec v Drnovicích nás vysvleče do naha a musíme to vyřešit. Dostali jsme se do momentu, kdy je potřeba podpora i třetí strany, což dosud bylo město Vyškov či obec Drnovice,” dodává Zbořil.

POTVRZENO. LÍDR DRUHÉ LIGY VYŠKOV ZMĚNIL MAJITELE, NYNÍ HO VLASTNÍ AMERIČANÉ