Barcelona proklouzla do finále španělského Superpoháru. O postupu rozhodly trefy Lewandowského a Yamala

Barcelona si v semifinále španělského Superpoháru poradila s Osasunou 2:0. Obhájce prestižní trofeje se proti pevné obraně celku z Pamplony v saúdskoarabském Rijádu dlouho trápil, trn z paty mu však v 59. minutě vytrhl přesnou střelou k levé tyči Robert Lewandowski. Polský kanonýr tak utišil své kritiky, když se prosadil podruhé v řadě. Blaugranas přidali ještě jednu trefu v nastaveném čase druhého dějství a postoupili do finále, ve kterém se jim při cestě k 15. triumfu v historii postaví Real Madrid.

Španělský Superpohár se již od roku 2020 hraje ve čtyřčlenném formátu, a tak se do bojů o něj zapojovaly i méně slavné týmy. Tentokrát toto privilegium dostala poprvé ve své historii Osasuna jakožto neúspěšný finalista Copa del Rey z minulého ročníku. Jejím úvodním sokem byla o poznání zkušenější Barcelona, která se však zmítala v herní krizi, jež ji před několika dny dovedla jen k těsné výhře nad čtvrtoligovým Barbastrem.

Blaugranas se do první opravdu velké šance dostali ve 13. minutě, kdy se Lewandowski na hranici vápna z první opřel do přihrávky Sergiho Roberta, ovšem se střelou polského útočníka si dokázal poradit Sergio Herrera v bráně Osasuny. Tentýž hráč měl po půlhodině hry další příležitost ke skórování, ale hlavou zamířil jen těsně vedle levé tyče. Na druhé straně mohl udeřit tým z Pamplony, jenže Ante Budimir zblízka neprostřelil Iňakiho Peňu.

Xaviho svěřenci se nakonec dokázali prosadit po změně stran, když v 59. minutě Ilkay Gündogan narýsoval přesnou přihrávku na Lewandovského a ten už se trefil přesně za záda Herrery. Gól byl ještě přezkoumáván systémem VAR, ale na platnosti branky to nic nezměnilo. V 78. minutě měli Los Rojillos příležitost na vyrovnání, ovšem s ránou Budimira si poradil Peňa v brance Barcy. Veškeré naděje Osasuny ukončil ve třetí nastavené minutě Lamine Yamal poté, co si převzal přihrávku od Joaa Félixe a nechytatelnou střelou definitivně rozhodl utkání.

Premiérové vystoupení Osasuny v rámci španělského Superpoháru tak skončilo neúspěchem. Barcelona vyzve ve finále hraném 14. ledna Real Madrid.