Atalanta se napotřetí zaskočit nenechala. AC Milán stačil k vítězství jediný gól

Atalanta Bergamo vyhrála sobotní duel 18. kola Serie A s Lecce 1:0. Vyrovnaný zápas rozhodl střelou k tyči Ademola Lookman. Poražení dál čeká na premiérovou výhru venku v této sezoně. Udine si v dalším klání nečekaně poradilo s Boloňou 3:0 a poprvé v sezoně tak v ligovém střetnutí zvítězilo na domácím trávníku. Bianconeri možná i k překvapení vlastních fanoušků od úvodu střelecky dominovali a bez problémů dosáhli na tři body. AC Milán naopal doma proti Sassuolu gólově  šetřil a vyhrál jen 1:0. Ve večerním šlágru pak Juventus stejným výsledkem vyhrál nad AS Řím. Využil tak zaváhání Interu Milán a snížil jeho náskok v čele tabulky na dva body.

Kombinační hra Atalanty nenesla v úvodu střetnutí proti zpevněné obraně Lecce žádné ovoce, a tak se museli domácí spolehnout na standardní situace. Při jedné takové prodloužil míč na zadní tyč Mario Pašalič, tam byl připravený Gianluca Scamacca, z ostrého úhlu ale nastřelil pouze brankovou konstrukci. Na druhé straně těžil z laxní rozehrávky gólmana Marca Carnesecchia Mohamed Kaba. Jeho křižný projektil však chybující Carnesecchi vyrazil mimo dosah dorážejících hráčů. Nepovedený odkop následně zaznamenal také Wladimiro Falcone. Balon vybojoval Lookman, předložil jej Teunu Koopmeinersovi, jenže ten z dobré pozice nastřelil pouze bránícího Federica Baschirottoa.

Po změně stran dopadla na Nerazzurri herní krize a fotbalisté Lecce se zásluhou Nikoli Krstoviče málem dostali do vedení. Ten si nikým nehlídaný naskočil na centr z dílny Kaba, jenže svůj hlavičkový pokus nedokázal nasměrovat mezi tři tyče. Opařené Orobiky nakonec vysvobodil Lookman. Nigerijský útočník si na hranici pokutového území pohrál se svými strážci a nechytatelnou střelou na zadní tyč poslal domácí tým do vedení. Po třech minutách pobytu na hřišti byl blízko vyrovnání Roberto Piccoli. Ten si zaběhl za defenzivu Atalanty, jenže se mu nepodařilo trefit míč čistě a svůj pokus poslal pouze vedle pravé tyče.

Ofenzivní vozba Empoli ztroskotala i v Cagliari

Hosté vstoupili do utkání aktivněji, směrem dopředu však působili velmi bezradně a potvrzovali pozici suverénně nejhorší ofenzivy soutěže. Když už se ve 13. minutě zdálo, že Daniel Maldini zužitkuje výbornou přihrávku před bránu Francesca Caputa, míč před ním na poslední chvíli odpálil do bezpečí Paulo Azzi. Brazilec na sebe o chvíli později upozornil i na druhé straně, když se šikovně uvolnil ve vápně Empoli. Jeho následná střela ale prosvištěla kolem pravé tyče. Ještě blíže byl otevření skóre ve 37. minutě Matteo Prati, záložník sardinského klubu ovšem hlavičkoval jen do boční sítě.

První zakončení do prostoru brány proto přišlo až v 56. minutě, kdy po standardní situaci z bezprostřední blízkosti zahrozil Leonardo Pavoletti. Hlavičku domácího kapitána ale skvělým zákrokem zneškodnil Elia Caprile. Po hodině hry už sice 22letý gólman kapituloval, když za svá záda pustil pokus Violy z přímého kopu, jenže sudí vinou faulu clonícího hráče zásah neuznal. Ofenzivní bídu v Cagliari dokonal v 82. minutě právě Viola, který dostal ohromnou šanci v podobě pokutového kopu. Jeho nepovedenou střelu z bílého bodu ale Caprile vytáhl a zachránil pro Azzurri alespoň bod.

Udine si na konec roku přichystalo kanonádu

Úvod utkání ale vyšel lépe domácímu celku, jehož hráči se snažili hrozit zejména z rychlých výpadů, které dělaly obráncům Bologni potíže. Ti si však dlouhou dobu dokázali i za pomoci faulů s veškerou útočnou snahou Udinese poradit. První gólovku si tak Bianconeri vytvořili až ve 22. minutě, kdy si míč do prostoru pro penaltu navedl Festy Ebosele. Jeho střelu na bližší tyč vyrazil Lukasz Skorupski pouze k Hassanemu Kamarovi, ten ovšem nezvládl zakončit. Z následného rohu už byla Bologna za svoji pasivitu potrestána. Dobře mířenou ránu Martína Payera z velké vzdálenosti totiž gólman nasměroval na Pereyru, který se z hranice malého vápna nemýlil. Další nebezpečnou dělovku vyslal ve 42. minutě ze třetiny hřiště Payero, zakroucený míč ale gólman dokázal zkrotit.

Ani změna stran hostům z marastu nepomohla, naopak už ve 48. minutě odskočili domácí do dvoubrankového vedení. Dalekonosnou ránu Sandiho Lovriče totiž před brankářem tečoval Lorenzo Lucca, a balon tak zapadl přesně k tyči. Neuplynuly ani čtyři minuty, když se ke snášejícímu se míči na ose hřiště dostal Payero, který z hranice vápna vypálil do středu branky a gólman Skorupski na jeho ránu ani nestihl zareagovat. Další zásah přidal v 59. minutě Lucca, tentokrát ale jeho náběhu předcházel ofsajd. Domácí to však mrzet nemuselo, výkon hostů se sice v závěru utkání zlepšil, k velkým šancím to ale nevedlo.

Salernitana začíná z poslední příčky vystrkovat růžky

První zajímavý moment přinesla 13. minuta, kdy z dálky napřáhl Pasquale Mazzocchi. Krajní obránce Salernitany ale těsně minul pravou tyč a nedočkal se svého prvního zásahu v ročníku. Ještě blíže otevření skóre se o chvíli později ocitl Tchaouna, kterého nechala domácí defenziva v pokutovém území úplně volného. Mladý Francouz však velkou příležitostí pohrdl, když hlavou vůbec netrefil bránu. Mastini působili po celou první půli velmi ospalým dojmem, za což byli před koncem poločasu málem potrestáni. Technický obstřel Simyho totiž musel konečky prstů vyrážet Montipó, jenž následně předvedl skvělý zákrok také proti hlavičce Grigorise Kastanose.

Ve 48. minutě už ale 27letý gólman poprvé inkasoval, když nestačil na přízemní ránu Tchaouny, která zapadla přesně k levé tyči. Obdržená branka Veronu nakopla, a ta se v dalším průběhu duelu dostala k několika zakončením. Nejvýraznější příležitost spálil po hodině hry Cyril Ngonge. Tomu ideálně sklepl centrovaný míč Milan Djurič, jenže nikým nehlídaný nejlepší střelec modrožlutých zevnitř vápna nepochopitelně minul. Hosté se v závěru prezentovali velmi pasivní hrou, vzhledem k ofenzivnímu trápení soupeře na to však nedoplatili a zvítězili.

Sassuolo nezastavilo strmý pád tabulkou ani v Miláně

Lépe do utkání vstoupil milánský favorit, který se také v osmé minutě dočkal po střele Ismaëla Bennacera první branky. Avšak vzhledem k tomu, že jí předcházel několikametrový ofsajd Oliviera Girouda, nemohla být uznána. Útočná potence Milánských byla nadále mizerná, v držení míče a mírném tlaku se domácí střídali s hráči Sassuola, přičemž ani jeden celek si nedokázal vytvořit větší šance. Další vzrušení tak přišlo až po půlhodině hry, kdy dostal přihrávku za obranu Rafael Leao, který prostřelil brankáře, ovšem opět si nepohlídal ofsajdovou linii a jeho gól se do statistik také nezapsal.

Ani změna stran příliš atraktivity nepřinesla. První střelecký pokus zpoza vápna vyzkoušel Jeremy Toljan, mířil ale do rukavic gólmana. Na regulérní branku si tak ochozy musely počkat téměř hodinu, když Bennacer našel krásnou přihrávkou za obranu Pulišiče, jenž se z malé vzdálenosti nemýlil. V závěru bylo znát, že domácím hubený náskok stačí a ve zbývajícím čase si ho bez problémů pohlídali.

Taktické šachy ovládla Stará dáma

Posílení Římané zahrozili jako první, když se po rohovém kopu dostal ke střele z otočky Bryan Cristante a orazítkoval tyč. Na druhé straně hýřil aktivitou zejména navrátilec do startující jedenáctky Dušan Vlahovič, veškeré jeho útočné snahy si však defenziva hostů hlídala. Srb hrál ve velké pohodě a ve 28. minutě se pokusil o efektní nůžky, těm ovšem scházela přesnost i razance. Následně o sobě dal vědět také Dybala, netradičním kopem šajtlí ale těsně minul. Domácí si nechali největší příležitost až na samotný závěr poločasu, v němž překonal Ruie Patrícia skákavou ranou Filip Kostič a AS uchránil od inkasovaného gólu až za brankáře zaskakující obránce Evan Ndicka.

Zatímco v první půli se Juventus rozjížděl pomalu, do té druhé vletěl jako uragán. Na konci svižné kombinační akce se ocitl neomylný Rabiot a domácí se stejně jako v nedávném šlágru proti Neapoli ujali krátce po změně stran vedení. Tím dostala Stará dáma impuls k tomu, aby se ještě pečlivěji soustředila na činnost, která ji zdobí nejen v aktuální sezoně, tedy bránění. Svěřenci Josého Mourinha tudíž měli výraznou územní převahu, žádné šance na vyrovnání si ale nevytvořili. Skórovat naopak mohli ještě jednou Bianconeri, kdyby ovšem Weston McKennie netrefil z ideální pozice jen střed branky, kde stál Patrício.