Králův první klubový gól po téměř pěti letech Unionu nestačil. V osmifinále Ligy mistrů je Kodaň, v Evropě končí Sevilla i Manchester United

Španělská Sevilla pokračuje v hrozivém podzimu. Na půdě Lens prohrála 2:1 a na jaře si evropské poháry nezahraje. Skupinu B poté remízou zakončily Arsenal a PSV Eindhoven. V Evropě končí také Manchester United, z těžké skupiny A nakonec postupuje přemožitel Sparty, tedy Kodaň. Po téměř pěti letech skóroval na klubové scéně Alex Král. Jeho branka dala Unionu naději, Real Madrid ale nakonec zvítězil 2:3.

Sevilla tentokrát Evropskou ligu nevyhraje

Fotbalisté Lens zvítězili v posledním kole skupiny B Ligy mistrů nad Sevillou 2:1. Hosté sice působili fotbalovějším dojmem, nicméně po několika neproměněných šancích dostal parádní příležitost v podobě pokutového kopu Przemyslaw Frankowski, kterou s přehledem proměnil. Tuto možnost ale dostali i Rojiblancos, a ačkoliv Brice Samba nejprve Sergia Ramose vychytal, opakovaný pokus již Španěl proměnil. Obratu znamenajícího přesun do Evropské ligy, kterou už pětkrát v klubové historii vyhráli, se však Andalusané nedočkali. V šesté minutě nastavení naopak inkasovali z kopaček Angela Fulginiho.

Obrana Lens působila v domácí soutěži a na evropské scéně jako nebe a dudy. Zatímco v Ligue 1 inkasovala za poslední dva měsíce jen dva góly od Lyonu, v Lize mistrů ještě neudrželo ani jedno čisté konto. Kdyby se to Racing Clubu tentokrát přece jen povedlo, s jistotou by si zajistil třetí příčku, k níž mu stačila remíza. Právě přesun do Evropské ligy byl tím jediným, o co se v tomto souboji hrálo, postup do osmifinále milionářské soutěže již měl zajištěný Arsenal společně s PSV.

Andalusané mohli jít do vedení krátce po začátku utkání, nicméně nikým nehlídaný Ramos hlavou po rohovém kopu těsně minul bránu. Po malé domů Kevina Dansa přišel nepřímý kop z hranice malého vápna, avšak Nemanja Gudelj trefil pouze jednoho z mnoha blokujících obránců. Domácí tahali za kratší konec provazu a rozhodně jim nepomohlo ani brzké zranění Nampalyse Mendyho, jenž musel ještě v prvním dějství vystřídat. Po drtivém tlaku mohl skóre otevřít kapitán Rojiblancos Ivan Rakitič, jeho bombu zpoza vápna ovšem zvládl Brice Samba vyrazit nad.

Po změně stran měl velkou šanci ortodoxní levák Adriá Pedrosa, jehož střela šajtlí pouze orazítkovala břevno. Veškerá snaha hostů ale přišla vniveč po smolném faulu Boubakaryho Soumarého v pokutovém území, čehož z bílého bodu využil Frankowski, jenž se v milionářské soutěži prosadil vůbec poprvé. Penalty se dočkali i hosté, dříve faulovaný Facundo Medina potáhl Youssefa En-Nessyriho, jenže velezkušeného Ramose si vychutnal Samba, nicméně ten neudržel ani jednu nohu na brankové čáře a zkušený stoper napodruhé už neselhal. Poslední slovo v utkání však měl střídající Fulgini, jenž využil samostatného brejku po přihrávce Floriana Sotocy a zajistil Racing Clubu pohárové jaro.

Přímý duel o třetí příčku tak ovládlo Lens. Sevilla tím pádem skončila na chvostu tabulky, čímž přišla o možnost zabojovat o šestou trofej pro vítěze Evropské ligy.

PSV a Arsenal se na závěr o body podělily

Utkání závěrečného kola skupiny B Ligy mistrů mezi PSV a Arsenalem skončilo v Eindhovenu remízou 1:1. S větší chutí nastoupili do zápasu, který byl pro už jistě postupující celky spíše povinností, domácí. Přesto museli po zásahu Eddieho Nketiaha dotahovat. To se jim povedlo krátce po změně stran zásluhou Yorbeho Vertessena, pro nějž se stejně jako pro mladého Angličana jednalo o premiérový zásah v této soutěži. Ačkoliv se při obou trefách odrazil míč do sítě od tyčky, právě branková konstrukce zabránila dalším gólům, v zápase totiž zvonila celkově pětkrát.

Fotbalisté PSV působili jako naprostý úkaz, jelikož v nizozemské Eredivisie po třech odehraných měsících neztratili ani bod. Před dvěma týdny navíc zaznamenali výrazný úspěch i v Lize mistrů, když v Seville famózně otočili skóre a ziskem všech bodů si zajistili přezimování v soutěži. Třešničkou na dortu pro ně mohl být skalp Arsenalu, jehož opory působily při porážce od Aston Villy poněkud unaveně, a tak se Mikel Arteta rozhodl s vědomím nemožné ztráty první příčky většinu z nich šetřit.

Možná i proto se do první gólové příležitosti dostali v sedmé minutě fotbalisté PSV, když si na přízemní centr do malého vápna nabíhal Patrick van Aanholt. Míč ovšem stihl obětavě zastavit William Saliba a brankou neskončila ani dorážka Ricarda Pepiho, kterou zblokoval druhý ze stoperů Gunners Gabriel. Domácí byli i nadále při chuti a v 19. minutě se po hlavičce Vertessena dokonce rozezvučela pravá tyč. Jen o malou chvíli později pálil zpoza šestnáctky těsně vedle Johan Bakayoko. Na sérii šancí nizozemského celku následně odpověděl Mohamed Elneny, také on ale po dalekonosné ráně orazítkoval pouze brankovou konstrukci. Ta byla v akci rovněž ve 42. minutě, kdy ke střele uvnitř pokutového území napřáhl Nketiah. Míč se však od ní tentokrát odrazil do sítě a hosté se ujali vedení.

To ale netrvalo dlouho, jelikož se pár minut po změně stran prosadil po Pepiho přihrávce Vertessen, jenž po zemi zakončoval ke vzdálenější tyči. Po hodině hry mohl vrátit vedení na stranu Arsenalu Reiss Nelson, po individuální akci ovšem pálil jen do boční sítě soupeřovy branky, a na tahu tak byli opět domácí. Ismael Saibari se na druhé straně hřiště odhodlal k pohotové střele, kterou dokázal Ramsdale konečky prstů vytáhnout na levou tyč. Následovala méně atraktivní pasáž zápasu, kterou přerušila až hlavička Jakuba Kiwiora směřující za záda brankáře PSV. Gól však z důvodu ofsajdového postavení aktivně se zapojivšího Gabriela uznán nebyl. V poslední minutě nastavení mohl rozhodnout Leandro Trossard, výborně ale zasáhl Walter Benítez.

Střetnutí nejlepších týmů skupiny B tak skončilo nerozhodným výsledkem. Osmifinálový los, jehož součástí budou Arsenal i PSV, je na programu 18. prosince.

Lerager vystřelil Kodani postup

Fotbalisté Kodaně uspěli v závěrečném utkání skupiny A Ligy mistrů a po výhře 1:0 nad Galatasarayem si zajistili postup do osmifinále. První účast mezi nejlepšími 16 celky milionářské soutěže od sezony 2010/2011 zařídil domácím Lukas Lerager, jenž zhruba po hodině hry vsítil rozhodující branku. Částečná radost se konala i v táboře hostů, Manchester United totiž na svém stadionu nedokázal porazit Bayern, a tak se turecký celek představí alespoň v jarní fázi Evropské ligy.

Vývoj skupiny sledovali fanoušci po celém světě zejména kvůli nevídanému výsledkovému trápení Manchesteru United, a tak lehce zapadly výborné výkony Kodaně a Galatasaraye. Právě výhry nad Rudými ďábly posunuly tyto zdánlivé outsidery do pozice, v níž se utkali o druhou postupovou příčku. Zároveň se však museli mít na pozoru, poraženému týmu totiž hrozil propad na chvost tabulky a s ním spojený konec v pohárové Evropě.

Ofenzivní esa istanbulského celku hned od začátku ukazovala, že si s míčem na noze náramně rozumí a po pohledných kombinacích na jeden dotek mohla vytvořit zajímavé akce, nicméně jim chyběla kvalita ve finální přihrávce. Otevřít skóre mohl Peter Ankersen, ale jeho střela prosvištěla těsně vedle levé tyče. Další větší šance sice před přestávkou nepřišla, leč větší hlad po vítězství měli rozhodně žlutočervení.

Ve druhé půli se ovšem ramena vah překlopila na stranu Byens Hold. Elias Achouri si napřed skvěle naběhl, načež přesně mezi nohama obránce poslal přihrávku před odkrytou bránu Leragerovi, jenž jednoduchou úlohu splnil na výbornou. Turci mohli krátce po hodině hry vyrovnat, avšak přízemní centr z pravé strany nenašel žádného adresáta v hostujícím dresu. V závěru zápasu sice obdržel červenou kartu domácí hrdina Lerager, leč tým z Bosporu krátké přesilovky využít nedokázal.

Výbornou atmosférou proslulý Parken Stadium tak propukl v radost, Kodaň totiž teprve podruhé v historii postoupila do vyřazovací fáze Ligy mistrů. Tažení Galatasaraye bude pokračovat v Evropské lize, jelikož Manchester United nedokázal v souběžně hraném zápase porazit Bayern.

Nudná podívaná na San Siru

V přímém souboji o vítězství ve skupině D Ligy mistrů remizoval domácí Inter s Realem Sociedad 0:0, což vzhledem k lepšímu celkovému skóre znamenalo první příčku pro španělský celek. Zatímco hosté během duelu dominovali v držení míče, Nerazzurri častěji hrozili z rychlých protiútoků. Ani jedna z těchto filozofií ale v konečném důsledku ke vstřelení vítězného gólu nevedla.

Oba celky sice již měly jistotu postupu do vyřazovací fáze, náboj utkání ovšem dodával fakt, že se jednalo o přímou bitvu o první příčku. V lepší pozici se nacházel Real Sociedad, jemuž stačila i remíza. Inter měl ovšem výhodu domácího prostředí, zároveň prošel 13 zápasů za sebou bez porážky. Chlubit se však mohli i Baskové, kteří od startu sezony prohráli ze 23 střetnutí pouze třikrát.

Elita skupiny D rozehrála velmi vyrovnanou partii, kde měla přece jen trochu navrch baskická ekipa. Naopak Nerazzurri těžili spíše z rychlé přechodové fáze, kterou museli Španělé často hasit i za cenu nedovoleného zákroku. Úvodní branku měl na kopačce bývalý arménský reprezentant Henrikh Mkhitaryan, jeho pokus ale zlikvidoval obranným zákrokem Hamari Traoré. Záhy to byl právě Sociedad, jenž po zbytek první půle tahal za kratší konec.

Finalista minulého ročníku milionářské soutěže nastoupil do druhého poločasu jako jednoznačně lepší celek a jen zřídkakdy pouštěl San Sebastián na útočnou polovinu. Taktickou partii mohl rozštípnout Arsen Zakharyan, který se po rohovém kopu dostal k propadlému míči. Nedokázal jej však propálit přes hradbu bránících hráčů.

V posledním utkání skupiny si tak nakonec zajistil první místo v tabulce Real Sociedad, který bude mít papírově lepší výchozí pozici v play off. Osmifinálový los je na programu 18. prosince.

Impotentní Rudí ďáblové v Evropě končí

Fotbalisté Manchesteru United neuspěli v posledním kole skupiny A Ligy mistrů a po porážce 0:1 od Bayernu Mnichov se loučí nejen s milionářskou soutěží, ale poprvé po devíti letech si nezahrají ani jarní část žádného z evropských pohárů. Porážka Red Devils mohla být navíc vzhledem k průběhu daleko výraznější, to by ale musel Leroy Sané v prvním poločase prokázat větší kvalitu ve finální fázi. A přestože se po změně stran výkon domácího mužstva zvednul, zhruba 20 minut před koncem mu zasadil rozhodující ránu Kingsley Coman, a dal tak částečně zapomenout na tristní výkon svého týmu během posledního ligového duelu.

Při pohledu na tabulku se vše zdálo být v Bayernu zalité sluncem, opak byl však pravdou. Bavoři o uplynulém víkendu naprosto vyhořeli na hřišti Frankfurtu a fanoušci ještě měli v čerstvé paměti nevýrazné domácí vystoupení proti Kodani, které vyústilo v první bodovou ztrátu v rámci skupinové fáze Ligy mistrů od roku 2020. Tato remíza neudělala radost ani Manchesteru, jelikož ještě více zkomplikovala jeho už tak trnitý průchod, jehož postupové zakončení by přineslo už jedině vítězství doplněné remízou v souběžně hraném duelu v hlavním městě Dánska.

Oba celky do utkání dle očekávání vletěly po hlavě. Bavoři měli spoustu náznaků skvělých příležitostí, avšak ohrožení brány Andrého Onany přišlo až z kopačky Harryho Kanea, jehož skrytá střela mířená na zadní tyč jen pozdravila často kritizovaného brankáře. Příznivci domácích si mohli hluboce oddechnout po hbitém průniku Saného, jemuž míč ve vápně nakonec utekl. Německý křídelník zlobil defenzivu Rudých ďáblů i o chvíli později, když ovšem po centru Comana neusměrnil balon mezi tři tyče. Erik ten Hag navíc musel ještě v první půli sáhnout ke střídání, poněvadž se zranil znovuzrozený Harry Maguire.

Krátce po přestávce dostal parádní dárek od střídajícího Aarona Wan-Bissaky v podobě přihrávky do tutovky Bruno Fernandes, kapitán Devils ale trestuhodně přestřelil. O chvíli později mohl rozhodčímu děkovat Antony, poněvadž po nehezkém šlapáku viděl pouze žlutou kartu. Gólovou radost po skvělém náběhu Comana vypukla mezi fanoušky Bayernu. Francouzský rychlík dostal míč do stoprocentní šance, kterou proměnil nechytatelnou ránou k levé tyči. V závěru mohl třešničku na dortu přidat Kane, hlavička anglického kanonýra však nemířila do prostoru mezi třemi tyčemi.

Jakékoliv snahy v podání Manchesteru United na poslední chvíli postoupit tak byly rozmetány dalším vítězstvím Bayernu. Ten se svého osmifinálového soupeře dozví 18. prosince.

Neapol si zajistila postup, po dvou měsících skóroval Osimhen

Fotbalisté Neapole doma v posledním utkání skupiny C Ligy mistrů hladce porazili Bragu 2:0. Hosté si při dosavadním průchodu základní fází už několikrát sami zkomplikovali situaci vlastním gólem, červenou kartou či neproměněnou penaltou. Také tentokrát už v deváté minutě překonal svého brankáře Serdar Saatci, krátce po půlhodině hry navíc zvýšil vedení Victor Osimhen, který se radoval z premiérového zásahu v ročníku. Čerstvě jmenovaný nejlepší africký fotbalista roku 2023 se zároveň trefil poprvé od začátku října, čímž přispěl k upevnění druhé příčky. Bragisté zůstali i přes prohru na třetím místě tabulky a představí se v jarní fázi Evropské ligy.

Z prvního vzájemného utkání v polovině září odešla vítězně Neapol, což postupem času nabralo na ještě větším významu. Díky této výhře stačila v současnosti italskému celku k postupu i porážka o jediný gól, do zápasu však vstupoval s negativní sérii tří soutěžních porážek v řadě. Partenopei už dokonce mohli mít třetí osmifinálovou účast v řadě v kapse, na stadionu Realu Madrid ale nezvládli závěr střetnutí a nakonec prohráli.

Už ve čtvrté minutě ale byli blízko k otevření skóre hosté, jenže Bruma nezamířil z úrovně penaltového puntíku přesně. O pět minut později Neapol tuto neproměněnou šanci potrestala a šla do vedení poté, co si míč do vlastní sítě nešťastně srazil Saatci a díky goal-line technologii rozhodčí branku uznal. Neapolitánci svůj náskok ve 33. minutě ještě navýšili, když se po skvělé přihrávce Natana prosadil nepříliš koordinovaným způsobem Osimhen.

Po změně stran Neapol kontrolovala dění na hřišti a měla další gólovou příležitost, ale Osimhen zblízka netrefil dobře míč, který k němu předtím vyrazil Matheus. Z protiútoku mohl svou šanci zužitkovat rovněž Khvicha Kvaratskhelia, jeho střelu ale vyrazil gólman Bragistů na tyč. Zbytek utkání si mistr Serie A z minulé sezony pohlídal, nedopustil drama a postoupil do jarní fáze milionářské soutěže.

Neapol tak nenechala nic náhodě a postup do osmifinále stvrdila ziskem všech bodů. Na Bragu zbyla alespoň třetí příčka, oba týmy se své soupeře pro další fázi evropských pohárů dozví 18. prosince.

Střídající Cabral zajistil v nastavení Benfice postup do Evropské ligy

Benfica se v šestém kole základní skupiny D Ligy mistrů dočkala prvního tříbodového zisku, když na půdě Salzburgu zvítězila 3:1. Největší podíl na tom měl zamýšlený tahoun ofenzivy portugalského celku Ángel Di María, který se však z posledního soutěžního gólu či asistence radoval na konci října. Tentokrát ovšem už v úvodním dějství jednu branku vstřelil a další připravil, jenže po změně stran Červení býci dosáhli na klíčové snížení, které by znamenalo jejich setrvání na třetí příčce. V nastavení se ale dostal na hřiště Arthur Cabral a bleskově rozhodl, čímž udělal radost i Davidu Juráskovi, jenž strávil duel na lavičce náhradníků.

Salzburg hrál evropský fotbal po Vánocích v každé z posledních šesti sezon, a pokud chtěl tuto šňůru prodloužit, byla rovnice jednoduchá. Rakouský celek by od postupu alespoň do vyřazovací fáze Evropské ligy oddělila jen porážka o dva a více gólů. Ta se ale příliš neočekávala, jelikož Rakušani svého soupeře z Lisabonu už dokázali v prvním vzájemném měření sil porazit 2:0. Pro Benfiku tak byla třetí příčka v podstatě téměř nereálná, Červení býci totiž měli velmi dobrou obranu, která už tři střetnutí v řadě neinkasovala.

Die Roten Bullen se na domácím stadionu prezentovali vysoce aktivní hrou a účelným napadáním, se kterým měli hráči Benfiky velký problém. Nejblíže gólu byl ve 22. minutě Dorgeles Nene, který však svůj akrobatický pokus zamířil přímo do rukavic hostujícího brankáře. Změna skóre ovšem proběhla na straně druhé. Přímo z rohového kopu se prosadil sám exekutor a nestárnoucí odchovanec Benfiky Di María. Navzdory obrazu hry kapitulovala domácí obrana podruhé. Těsně před koncem úvodního poločasu vyslal Di María na zteč Rafu, který prokázal zkušenosti a chladnokrevně zakončil.

Tvrdý direkt v podobě druhého gólu významně nahlodal psychiku domácích Býků. Hráčům Benfiky jako by narostla křídla, avšak euforie Orlů netrvala dlouho. V 57. minutě napřáhl k dalekonosné střele Luka Sučič a posunul Salzburg zpět na třetí příčku skupiny D. V 76. minutě vystřelil mladičký Chorvat podruhé a znovu rozvlnil síť. Jeho oslavy však zastavil pomezní sudí signalizující ofsajd. Jenomže Orli z Lisabonu se přece jen vzepřeli osudu. O postup do jarní fáze Evropské ligy se postaral střídající Cabral.

Salzburg tak v domácím zápase selhal a dovolil Benfice probojovat se do vyřazovací fáze Evropské ligy. Portugalci se svého soupeře dozí v losu, který proběhne 18. prosince.

Král skóroval po skoro šesti letech, slaví ale Real

Fotbalisté Realu Madrid otočili průběh posledního utkání skupiny C Ligy mistrů na půdě Unionu Berlín, kde zvítězili 3:2. Klid na kopačky hráčům Bílého baletu mohl v závěru úvodního dějství přinést Luka Modrič, ten ale nečekaně selhal při zahrávání pokutového kopu. Krátce nato se navíc dostali Die Eisernen do vedení, to však outsider po dvou gólech Joselua ztratili. V závěru se sice ještě dostali k vyrovnání zásluhou Alexe Krále, nicméně naděje na posun na třetí příčku definitivně zarazil Dani Ceballos. Domácí tak před svými fanoušky nebodovali ani na třetí pokus a v pohárech končí.

Berlínský Union ukončil svou 16zápasovou sérii bez vítězství, když o víkendu porazil Borussii Mönchengladbach 3:1. To mu mělo dodat sebevědomí před poměrně důležitou bitvou s Realem Madrid. K zajištění postupu alespoň do play off Evropské ligy potřeboval německý celek Bílý balet bezpodmínečně porazit a doufat ve vítězství Neapole proti Braze. Jeho naděje směrem k tomuto cíli se zvedaly s faktem, že hosté do utkání vstoupili v promíchané sestavě, jelikož už měli jisté první místo ve skupině. Šanci tak od prvních minut dostal například odchovanec Fran García.

Poměrně nečekaně se dostali ve druhé minutě do první velké šance domácí. Kepa Arrizabalaga ale dobře mířenou střelu Kevina Behrense vychytal. Na druhé straně nepřekonal Jude Bellingham brankáře Bragy tvrdou ranou k tyči. O téměř půl hodiny později se tentýž hráč propracoval do další dobré příležitosti, ani tentokrát ovšem netrefil branku po velké obranné chybě Robina Gosense. Před koncem poločasu dostali Los Blancos zdaleka největší příležitost ke skórování, proti pokutovému kopu Modriče se však vyznamenal Frederik Rönnow. Nabuzení domácí o chvíli později potrestali neefektivitu Realu, jelikož fatální chybu Davida Alaby využil Kevin Volland, který nedal hostujícímu brankáři šanci.

Hráči Bílého baletu pokračovali v zahazování šancí i po změně stran. Rána z voleje od Lucase Vázqueze měla sice potřebou přesnost a razanci, přesto si s ní skvěle chytající Rönnow poradil. Ten předvedl další fantastický zákrok o pár minut později, když pravou rukou vyrazil Rodrygovu střelu z bezprostřední blízkosti. V 61. minutě Los Merengues přece jen dokázali vyrovnat poté, co si na centr Rodryga naskočil Joselu a hlavou míč usměrnil do sítě. Stejným způsobem se tentýž hráč prosadil o 11 minut později, ale do centru se více položil a nahrávajícím byl tentokrát García. Naději Unionu navrátil český středopolař Král, který se v 85. minutě dostal k odraženému míči a střelou po zemi zpoza vápna zamířil přesně k levé tyči soupeřovy brány. Los Merengues reagovali velmi rychle a čtyři minuty poté se prosadil sváteční střelec Ceballos, jehož tečovaná rána nakonec zapadla za záda Matheuse.

Union Berlín tak doma na Real Madrid nevyzrál a ve skupině skončil poslední. Bílý balet se může těšit na 18. prosinec, kdy se v naplánovaném losu dozví svého soupeře pro vyřazovací fázi.

Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina A:

Manchester United - Bayern Mnichov 0:1 (0:0
Branka: 71. Coman. Rozhodčí: Eskas (Nor.).

FC Kodaň - Galatasaray Istanbul 1:0 (0:0)
Branka: 58. Lerager. ČK: 90. Lerager. Rozhodčí: Orsato (It.).

Skupina B:

PSV Eindhoven - Arsenal 1:1 (0:1)
Branky: 50. Vertessen - 42. Nketiah. Rozhodčí: Stieler (Něm.).

Lens - FC Sevilla 2:1 (0:0)
Branky: 63. Frankowski z pen., 90.+6 Fulgini - 79. Ramos z pen. Rozhodčí: Zwayer (Něm.).

Skupina C:

Union Berlín - Real Madrid 2:3 (1:0)
Branka: 45.+2 Volland, 85. Král - 61. a 72. Joselu, 89. Ceballos. Rozhodčí: Obrenovič (Slovin.).

Neapol - Braga 2:0 (2:0)
Branky: 9. vlastní Saatci, 33. Osimhen. Rozhodčí: Vinčič (Slovin.).

Skupina D:

Salcburk - Benfica Lisabon 1:3 (0:2)
Branky: 57. Sučič - 32. Di María, 45.+1 Rafa Silva, 90.+2 Cabral. Rozhodčí: Siebert (Něm.).

Inter Milán - San Sebastian 0:0
Rozhodčí: Schärer (Švýc.).