Závěrečný den kvalifikací: Joelinton odehrál jen devět minut, znovu řádil Son i útočníci Liverpoolu

Závěrečný den reprezentační přestávky nabídl souboje na všech bojištích. Hrálo se o světový šampionát v Africe, Asii i Jižní Americe, nechyběly ani boje o evropský šampionát či o ME do 21 let.

ME do 21 let:

Druhou ztrátu v kvalifikaci o evropský šampionát do jednadvaceti let si připsalo Skotsko, které přitom v Maďarsku mělo ideální možnost zvítězit. V 88. minutě ale útočník Liverpoolu Ben Doak neproměnil pokutový kop.

Úspěšný byl naopak jeho kolega z Anfield Road Harvey Elliott, který Severnímu Irsku uštědřil hned dva gólové direkty. Čisté konto si připsal jednadvacetiletý brankář Burnley James Trafford, práci měl ale poměrně jednoduchou, neboť hosté nevystřelili ani jednou nejen mezi tři tyče, ale vůbec.

Za Italy se taktéž dvakrát prosadil útočník druholigového Leedsu United Wilfried Gnonto. Ten v deseti ligových duelech zapsal jedinou branku, ve dvou kláních kvalifikace ale skóroval hned čtyřikrát.

ME 2024:

Cody Gakpo nastoupil do utkání proti Gibraltaru až v 77. minutě, už za čtyři minuty ale slavil v pořadí šestou branku Nizozemců. Za Wales zafungovala spolupráce Harryho Wilsona z Fulhamu a střílejícího Neca Williamse z Nottinghamu Forest. Danny Ward z Leicesteru ale čisté konto nakonec neudržel a Wales bude muset do baráže.

MS 2026 - Afrika:

Burkina Faso se opět spoléhala na útočníky z nejvyšší anglické soutěže. Bertrand Traoré z Aston Villy nastoupil až po přestávce, své zemi ale k výhře 0:3 přispěl asistencí i proměněnou penaltou. Ovací se dočkal také forvard Bournemouthu Dango Outtara, jenž se trefil poprvé v letošní sezoně.

Za Zambii podruhé za sebou skóroval útočník Leicesteru Patson Daka, tentokrát to ale na výhru nestačilo. Překvapivě uspěl Niger a ve vyrovnané skupině E se posunul na druhou pozici.

MS 2026 - Asie:

V asijské části opět řádil Heung-Min Son, jenž v 11. minutě na půdě Číny proměnil penaltu a v závěru první půle přidal i druhou trefu. Hattrick nezavršil, tři minuty před koncem tak alespoň přihrál na závěrečný zásah Seung-Hyun Junga.

Austrálie vděčí na utrápenou výhru v Palestině obránci Harrymu Souttarovi, který působí v druholigovém Leicesteru. Souttar se prosadil podruhé v řadě, což je vskutku speciální, když do úvahy vezmeme fakt, že ligový gól naposledy zapsal v sezoně 2020/21.

MS 2026 - Jižní Amerika:

Útočník Newcastlu United Joelinton dostal ve šlágru proti Argentině příležitost na necelých dvacet minut, po devíti minutách byl ale za hrubý faul vyloučen. Žluté napomenutí inkasoval Gabriel Jesus, který odehrál celé utkání a Arsenalu bude o víkendu plně k dispozici.

Úspěšné reprezentační období za sebou má Darwin Núñez, proti Bolívii přidal další dva zásahy a v šesti dosavadních zápasech kvalifikace vsítil už pět branek.