Ze čtrnácté pozice téměř na dno. Everton přišel o deset bodů

Pravidla Premier League měl Everton porušit už v sezoně 2021/22, o body nicméně přijde až nyní. Za porušení pravidla o ziscích a udržitelnosti se Toffees musí smířit s desetibodovým odpočtem. 

Ze čtrnácté pozice téměř na dno. Everton přišel o deset bodů

Everton sice ani v letošní sezoně nehrál nijak oslnivě, v posledních pěti zápasech ovšem získal deset bodů, porazil West Ham i Crystal Palace a u svěřenců Seana Dyche panovala spokojenost.

Nyní je ale vše jinak. Už v březnu se začalo hovořit, že Everton porušil pravidla o ziscích a udržitelnosti v sezoně 2021/22 a vedení Premier League nyní rozhodl o trestu. Návrhy byly dva, jedním z nich byl zákaz přestupů po určitou dobu.

Místo toho ovšem Toffees přijdou o deset bodů a ze čtrnácté pozice klesnou až na devatenáctou příčku, jen o skóre před poslední Burnley.

"Nezávislá komise uložila Evertonu okamžitý odpočet deseti bodů za porušení pravidel o ziscích a udržitelnosti Premier League. Ta vydala na začátku roku stížnost proti klubu a postoupila případ nezávislé komisi. V průběhu konání klub přiznal, že pravidla do konce sezony 2021/22 porušil, ale rozsah porušení zůstal sporný," uvádí se v úvodu oficiálního stanoviska Premier League. 

"Po pětidenní intenzivní práci v minulém měsíci komise rozhodla, že konání Evertonu vedlo ke ztrátě 124,5 milionu liber, což je suma, která překročila povolenou hranici ve výši 105 milionů liber. Komise dospěla k závěru, že by měla být klubu udělena sankce ve formě odpočtu deseti bodů. Tento trest má okamžitou účinnost," dodala Premier League.

Ihned reagoval také klub z Liverpoolu, který s trestem podle očekávání za žádných okolností nesouhlasí. "Klub je přesvědčen, že trest je zcela nepřiměřený a nespravedlivý. Záměr odvolat se vůči tomuto trestu k Premier League je zřejmý. Bude zahájeno odvolací řízení a až do vynesení finálního verdiktu nebude dále situaci jakkoliv komentovat," uvedlo vedení Evertonu.