Utkání v Bruselu se nedohrálo kvůli střelbě poblíž centra. Slováci zvládli důležité utkání v Lucembursku

V rámci pondělního programu kvalifikačních utkání na EURO 2024 zdolali Rakušané v podvečerním zápase Ázerbájdžán poměrem 0:1. Jedinou branku utkání vstřelil Sabitzer z penalty. Výběr trenéra Ragnicka doplnil lídra své skupiny Belgii jakožto osmý tým kvalifikovaný na závěrečný turnaj. Vážný incident poznamenal duel mezi Belgií a Švédskem. Obě mužstva odehrála atraktivní první poločas s jednou vstřelenou brankou na kontě. Avšak k druhé půli vůbec nedošlo. Po střelbě v centru města, během které přišli o život dva švédští fanoušci, se týmy rozhodly zápas nedohrát. Reprezentace Slovenska na druhý pokus vyzrála na lucemburskou obranu a přiblížila se branám EURA. Jedinou branku utkání v malém státu Beneluxu vstřelil Ďuriš. Portugalci předvedli dominantní první poločas na půdě Bosny. Na konečném výsledku 0:5 se dvěma brankami podílel Ronaldo. Těsnou výhru na půdě Řecka vybojoval pro Oranjes v závěru utkání van Dijk.

V první půli slibné rakouské šance neproměnili kapitán Laimer s Xaverem Schlagerem. Jejich spoluhráč Sabitzer naskočil do druhé půle a hned ve 48. minutě skóroval z pokutového kopu za ruku Mamedova. Hosté těsný náskok udrželi, přestože úplný závěr dohrávali bez vyloučeného Burgstallera.

Svěřenci trenéra Rangnicka v sedmém kvalifikačním duelu popáté zvítězili. Rakouská reprezentace se představí na třetím Euru za sebou a celkově čtvrtém v historii, jejím největším úspěchem je postup do osmifinále na minulém šampionátu v roce 2021.

Mistrovství Evropy už zná osm z 24 účastníků. Rakousko doplnilo Belgii, Francii, Portugalsko, Skotsko, Španělsko, Turecko a hostitele Německo. Závěrečný turnaj se uskuteční od 14. června do 14. července 2024.

Zápas mezi Belgií a Švédském byl zastaven za stavu 1:1. Padesát tisíc diváků na místě dostalo pokyn, aby kvůli bezpečnosti zůstali na stadionu.

Střelba se podle belgické televize RTBF ozvala kolem 19:15 u náměstí Sainctelette nacházejícího se asi kilometr severně od historického centra Bruselu a zhruba pět kilometrů od stadionu. Média s odvoláním na záběry z videa poskytnutého svědkem události uvedla, že muž v oranžové vestě a helmě nejprve vypálil na člověka ve vstupním prostoru jedné z budov a pak střílel na lidi jedoucí v taxi. Poté odjel na motorce.

"Po pravděpodobném teroristickém útoku tento večer v Bruselu bylo po konzultacích s oběma týmy a místními policejními složkami rozhodnuto, že zápas bude předčasně ukončen," uvedla evropská fotbalová unie UEFA s tím, že další informace o osudu utkání poskytne později.

"Obě mužstva se spolu s UEFA dohodla, že se zápas nedohraje. To, co se stalo, je mimořádně vážné. Je strašné slyšet, že dva naši fanoušci zemřeli," uvedl pro média prezident švédského svazu Fredrik Reinfeldt.

Slovákům se zápas v Lucemburku herně příliš nepovedl. Hosty "vysvobodil" až Dávid Ďuriš, jenž vystřídal slávistu Schranze a v 77. minutě zužitkoval centr bývalého sparťana Hancka. Druzí Slováci mají dvě kola před koncem kvalifikace náskok pět bodů na třetí Lucembursko a šest bodů na třetí Island.

Portugalci už během úvodní půle nastříleli v Zenici všech pět branek. Z penalty a ze hry se trefil Ronaldo. Osmatřicetiletý útočník saúdskoarabského an-Nasru vylepšil rekord v počtu reprezentačních gólů (127) i odehraných zápasů (203), v kvalifikaci se Ronaldo trefil devětkrát. Další branky přidali Bruno Fernandes, Cancelo a Félix. Výběr kouče Martíneze v bojích o ME vyhrál i poosmé a má impozantní skóre 32:2. Bosna a Hercegovina přišla o šanci na druhé postupové místo.

Nizozemsko díky penaltě z třetí minuty nastavení zvítězilo v Řecku 1:0 a soupeře ve skupině B bodově dotáhlo, navíc má utkání k dobru. Hráči "Oranje" měli velkou převahu, ale Řeky držel brankář Vlachodimos, který v první půli zneškodnil i Weghorstovu penaltu. Další pokutový kop ale těsně před koncem proměnil kapitán Van Dijk.