Měl být po boku Neymara, teď hraje v Maroku. Co se stalo s Hachimem Mastourem?

AC Milán si mnulo ruce. Hachim Mastour patřil k největším talentům světového fotbalu. Jeho technika brala dech, kromě toho byl velmi populární mezi vrstevníky, kteří hltali jeho kličky i outfity. Přišel zájem celého světa, reklamy s Neymarem a… Velký úpadek.

Měl být po boku Neymara, teď hraje v Maroku. Co se stalo s Hachimem Mastourem?

Je tomu téměř deset let, co v roce 2014 AC Milán všechny překvapil povýšením Mastoura do prvního týmu. Jednalo se o Itala marockého původu, který byl ve svých 15 letech předmětem touhy komerčních značek pro to, co údajně dokáže na hřišti. Vše nasvědčovalo tomu, že Rossoneri roste světová hvězda, ale zůstalo jen u snů.

Reggina Juvenil byla jeho domovem až do roku 2012, kdy podepsal smlouvu s mládežnickým týmem AC Milán. Za jejich juniorku odehrál jen třináct zápasů a zamířil do prvního týmu. Prostě bleskový vzestup.

Všichni o něm mluvili, ale on nehrál. Hachim byl ale i přesto jeden z nejpopulárnějších hráčů týmu. Proč? Na sociálních sítích byl ikonou díky videím z tréninků i z mládežnických zápasů. Zajímaly se také velké firmy. Například Red Bull ho nasadil do jednoho – dnes už ikonického – videa s Neymarem.

 

Fotbal tak možná šel trochu do pozadí. V AC Milán se neprosadil, a tak byl v roce 2015 zapůjčen do španělské Málagy.

Ve španělském klubu strávil rok na hostování, kde odehrál pouze jeden zápas a pouhých pět minut. Následoval další přesun, tentokrát do Nizozemska, kde byl PEC Zwolle prvním klubem, jenž Mastourovi dovolil se ukázat. Tehdy osmnáctiletý Maročan odehrál šest zápasů za první tým a devět za tým do 21 let, kde vstřelil jeden gól.

I tak se mu ale nedařilo zazářit a ukázat svůj potenciál, který ho katapultoval mezi největší hvězdy AC Milán. Tisk začal být na Mastoura přísný, ale občas to přehnal a zapomněl, že je to osmnáctiletý kluk, který toho najednou nese na svých bedrech hodně. Z Nizozemska odešel Hachim v devatenácti letech do Řecka, kde hrál za PAS Lamia, a hledal své místo, aby skutečně ukázal, čeho je schopen.

V Řecku se mu příliš nedařilo a po šesti měsících byl ve svých 19 letech propuštěn a marocký příslib se začal vytrácet. Prvním týmem, který mu podal ruku, aby mohl hrát dál, byla Reggina Calcio.

Hachim Mastour se tak během tří let dostal z výsluní až do italské Serie C, kde pak působil i v Carpi.

V červenci 2021 byl propuštěn, načež si mladý Maročan vzal rok na rozbor, co dál se svým životem. Ve svých 23 letech se ocitl ve velmi složité situaci, protože nevěděl, zda má pokračovat ve fotbale, nebo zkusit jinou činnost, protože měl ještě čas se rozhodnout, jaká má být jeho budoucnost. A nakonec se rozhodl pro to, co opravdu miluje, tedy pro fotbal.

Hachim Mastour nakonec podepsal smlouvu s marockým druholigovým klubem Nahdat Zemamra. Kvality měl ale mnohem vyšší, a tak podepsal smlouvu s prvoligovou Touaragou.

Z nahrávání po boku Neymara se stal v elitním fotbale zcela zapomenutý. Jak rychle vyletěl, tak rychle zase sešel dolů.

Mastour nikdy plně neotevřel svůj život očím veřejnosti, a tak není známo, zda se v jeho okolí stalo něco, co přispělo k jeho pádu. Není také vyloučeno, že ho tolik slávy mohlo rozhodit do té míry, že místo soustředění na to, co chtěl dělat, řešil spíše jiné věci. Pro mnohé však Mastour zůstává pěknou vzpomínkou a broukem v hlavě, co mohlo být.