Odegaard versus Maddison: Motory severolondýnského derby

Málokdo před sezónou čekal, že Arsenal a (hlavně) Tottenham půjdou do prvním severolondýnském derby v šestém kole sezony neporažení a bodově na stejno. Spurs, kteří - krátce před výkopem nového ročníku - přišli o Harryho Kanea, překvapují. I díky Jamesi Maddisonovi.     

Odegaard versus Maddison: Motory severolondýnského derby

Nový manažer Tottenhamu Ange Postecoglou se svým svěžím, útočným fotbalem zatím dělá všechno správně. Přičemž má třináct bodů, stejně jako Arsenal, který v minulé sezóně bojoval o titul s Manchesterem City. Gunners se zase tento týden poprvé od roku 2017 vrátili do Ligy mistrů, porazili PSV Eindhoven 4:0 a pořádně si spravili chuť. Před nedělním utkáním na Emirates Stadium je tedy scéna připravená a obě strany doufají. Především, že jejich klíčoví muži ve středu pole navážou na svou stávající formu. Martin Odegaard z Arsenalu a James Maddison ze Spurs totiž zatím jednoznačně patří k tahounům svých týmů stejně jako nejlepším hráčům Premier League.

Odegaard - kapitán Arsenalu - pozvedl svou hru a nedávno byl odměněn novou smlouvou, zatímco Maddison se některými svými výkony na začátku sezony rychle prosadil ve Spurs. Oba mají ve středu hřiště velmi podobný vliv a Arsenal i Spurs se nepochybně budou snažit skrze ně získat i dnešní zápas.

Maddisonův vliv na hru Spurs je neuvěřitelně vidět a jeho letní přestup z Leicesteru za čtyřicet milionů liber se už nyní jeví jako výhodný. Šestadvacetiletý hráč zaznamenal dva góly a dvě asistence a zaslouženě byl vyhlášen hráčem měsíce srpna v Premier League. Žádný jiný hráč Spurs nevytvořil více šancí než on (14), žádný hráč v lize nemůže překonat jeho 36 střeleckých akcí (akce, které přímo vedou ke střele). Maddisonův protějšek Odegaard je v této sezóně pro svůj tým podobně významným, nicméně v o něco menší míře kreativity než hráč Spurs.

Norský internacionál je většinou tím, kdo je víc hluboko. A přihrává dříve než dojde k finální asistenci, což by vysvětlovalo “pouhých”  jeho pět vytvořených šancí oproti Maddisonovým čtrnácti. Nicméně právě mimo držení míče může mít Odegaard nad svým protihráčem ze Spurs navrch. Stal se totiž jedním z nejlepších presujících hráčů Arsenalu mimo držení míče a je pro něj klíčový při přebírání kontroly nad hrou směrem dopředu - jeho 70 presinků v poslední třetině hřiště je týmovým maximem a patří do první desítky v lize. Maddison je v tomto ukazateli se čtyřiapadesáti presinky ve finální třetině hřiště na konci Top 30 soutěže.

Postecoglou nemusel Maddisona nutně angažovat jen kvůli jeho práci s míčem, ale vzhledem k tomu, jak jsou Spurs v tomto období agresivní v presinku, by se od něj mohlo očekávat více. Ať už to v neděli dopadne jakkoli, klíčem pro obě strany bude, aby jejich záložníci byli co nejvíce u míče a diktovali hru. To se pravděpodobně snáze řekne, než udělá, protože derby je známé tím, že se hraje ve zběsilém tempu, ale vzhledem k tomu, jak Odegaard a Maddison hrají, by nebylo vyloučeno, že některý z nich v rozhodujícím okamžiku zazáří.