Preview Manchesteru City: Čtvrtý titul v řadě pro Guardiolu a spol.?

Vítěz loňského (respektive posledních tří) ročníku Premier League a majitel treble má svou premiéru za sebou. Manchester City si v otvíráku ligy poměrně přesvědčivě poradil s Burnley. Web Flashscore se nicméně podíval trochu dál. A ve své analýze probral aspirace a šance City v celém nadcházejícím ročníku. Spoiler: Jsou nemalé.

Preview Manchesteru City: Čtvrtý titul v řadě pro Guardiolu a spol.?

Mohou se Citizens stát prvním týmem v historii Premier League, který ligu vyhraje čtyři sezóny v řadě? Tato otázka, takřka shakespearovská, bublá fotbalovou Anglií. Loni museli Guardiola boys předvést poměrně velký comeback, aby sebrali ligový titul Arsenalu, který měl v jednu chvíli před týmem Pepa Guardioly osmibodový náskok. Citizens to nicméně dokázali a potvrdili tím svou velikost. Jako ostatně kdykoliv to bylo potřeba, i minulou sezónu se zvedli na požadovanou úroveň a posledních pět měsíců sezony v lize dominovali, když v roce 2023 vyhráli sedmnáct ze svých dvaadvaceti zápasů Premier League. K tomu přidali triumf v FA Cupu a především v Lize mistrů. A Guardiolův tým si tak užil úspěšnější sezónu, než si mnozí troufali snít.

Co bylo příčinou? Těch bylo samozřejmě mnoho, experti nicméně vypichují geniální změnu systému, kdy se Guardiola rozhodl nasadit čtyři střední obránce a umožnit Johnu Stonesovi větší volnost, s níž si většina soupeřů nedokázala poradit. Přičemž samozřejmě pomohlo i bezprecedentních šestatřicet ligových gólů Erlinga Haalanda. Nicméně zmíněné rozhodnutí hrát se čtyřmi středními obránci mělo na úspěch City zásadní vliv a pravděpodobně se stane platformou, ze které budou v sezóně 2023/24 opět útočit na titul. Podpis Joska Gvardiola, který je všeobecně považován za největší nadějný defenzivní talent v Evropě, jim jen pomůže k dalšímu postupu a je vylepšením současných obránců Nathana Akého a Manuela Akanjiho. Problémem pro City jsou tak odchody.

Kapitán Ilkay Gündogan, držitel treblu, se po vypršení smlouvy rozhodl odejít do Barcelony, elitní křídelník Riyad Mahrez přijal nabídku na přestup do saúdskoarabské Pro League a s možným opuštěním Etihadu jsou spojovány i další hvězdy City. Kyle Walker, Bernardo Silva a Aymeric Laporte projevují zájem o nové výzvy ve své kariéře, i když zatím ještě žádný z nich podepsáno jinde podle všeho nemá. A nejdůležitějším úkolem dneška pro City je tak udržet si tyto hráče - zejména Walkera a Silvu - kteří jsou téměř nenahraditelnými postavami kádru Pepa Guardioly. Nahrazení Gündogana Mateem Kovačičem se totiž může ukázat prozíravý obchod, v City se rovněž pracuje na příchodu (zmiňování jsou Olise, Paqueta či Barcola) křídelníka, který by zaplnil mezeru po Mahrezovi.

Honbu City za čtvrtým ligovým titulem v řadě rovněž ovlivní náročný program, který je spojen s účastí ve všech čtyřech soutěžích během kampaně (EFL Cup, FA Cup a Liga mistrů). S tím souvisí potřeba střídání během zápasů - něco, čím je Guardiola proslulý - a spousta hráčů bude muset být využita v průběhu celé sezóny.  V minulé sezóně skutečně skončili s nejmenším kádrem v lize, který měl po lednu pouze 22 seniorních (i když velmi kvalitních) hráčů, což v této sezóně posílila řada navrátivších se hráčů z hostování. Cole Palmer, Rico Lewis, James McAtee a Oscar Bobb se v přípravných zápasech hojně objevovali a jsou to jména, která by fanoušci měli v nové kampani sledovat. Budou mít spoustu příležitostí zaujmout.

Žádný tým ještě nikdy nevyhrál Premier League čtyřikrát po sobě - a jen velmi málo týmů vyhrálo třikrát za sebou. City jsou na tom tak dobře, jako žádný jiný tým, který by mohl konečně dosáhnout čtyř vítězství v Premier League za sebou, protože disponují řadou hráčů světové třídy a manažerem světové třídy. Přesto Guardiolovým týmem otřásl odchod několika klíčových hráčů a ve srovnání se začátkem léta je na tom pravděpodobně hůře. I když to bude hrát roli, v klubu je řada talentovaných hráčů, kteří mohou nahradit odcházející hráče, a bylo by naivní předpokládat, že se budou potýkat s problémy po ztrátě pouhých dvou hráčů - zejména s ohledem na letní přírůstky a možnost dalších podpisů. Největší hrozbu pro čtvrtý titul v řadě nepředstavuje City, ale spíše ti, kteří je pronásledují. Arsenal i Manchester United během přestupového období výrazně posílily a budou se snažit zmenšit rozdíl mezi sebou a špičkou tabulky - nemluvě o možném oživení ze strany Liverpoolu a Chelsea. Oba kluby mají navíc za sebou další plnohodnotnou sezónu a vzhledem k tomu, že oba disponují relativně mladými týmy a budou se zlepšovat. Přes to všechno se zdá, že stále přetrvává neotřesitelný pocit, že City jsou prostě příliš dobří, což svědčí o tom, jak si vedou od jmenování Guardioly v roce 2016. Zatímco minulá sezona nebyla "snadná", tentokrát to budou mít mistři určitě mnohem těžší.