Komentář: Haaland nebo Kane - Kdo je lepší útočník?

V anglické Premier League 2022/23 překročili hranici 30 gólů dva hráči - Erling Haaland z Manchesteru City a Harry Kane z Tottenhamu Hotspur. Který z nich je však lepší? Haaland byl vyhlášen nejlepším hráčem sezony a nejlepším mladým hráčem sezony Premier League, stal se nejlepším střelcem ligy, a také s Manchesterem City vyhrál ligu. Dá se tomu konkurovat? Web Flashscore porovnal Erlinga Haalanda s Harrym Kanem, jehož třicítka ligových gólů by neměla zůstat pod radarem.

Oba mají za sebou neuvěřitelnou sezónu. Překročení hranice 30 ligových branek je vždy pozoruhodným úspěchem. V žádné jiné z pěti evropských top soutěží se to nikomu nepovedlo, i když ve Francii, Španělsku a Itálii se ještě bude dohrávat poslední kolo. Tato perspektiva pak dokresluje, jak dobří Haaland i Kane v letošní sezóně byli. Ale kdo je lepší? Ponořme se do čísel, abychom si v této otázce udělali více jasno.

Haaland vstřelil v 35 zápasech Premier League 36 gólů - to je něco málo přes gól na zápas. Kane jich dokázal vstřelit 30 v 38 zápasech - což je samozřejmě nižší úspěšnost zásahů. Pokud se podíváme na jejich odehrané minuty, Haaland vstřelil v lize gól zhruba každých 77 minut, zatímco Kane každých 113 minut. Zdá se, že Haaland zde vítězí. Haaland vstřelil 38 % gólů City (94) v Premier League. Kane se však podílel na 43 procentech gólů Spurs (70), což svědčí o tom, že je pro Tottenham nepostradatelnější součástí útoku.

Kane je známý svými všestrannými výkony a tendencí chodit do hloubi pole, přičemž do jisté míry supluje číslo deset, zatímco Haaland je spíše klasickou devítkou. I přesto nicméně Haaland v lize zaznamenal více asistencí než Kane (8:3). Není to nic vypovídajícího. Asistence jako statistika mají problém v tom, že závisí hodně na tom, jak šikovné máte spoluhráče. Nicméně metrika očekávaných asistencí (xA) vypovídá o více nuancích. Ukazuje, kolik asistencí by měl hráč mít, kdyby jím vytvořené šance zakončoval průměrný hráč.

Kaneovo xA za sezónu se pohybovalo mezi sedmi a osmi (podle understat.com). To znamená, že pokud by hrál v průměrném týmu, dalo by se důvodně očekávat, že bude mít sedm nebo osm asistencí. To je spíše odrazem neschopnosti jeho spoluhráčů ze Spurs zakončovat šance než čehokoli jiného. I když Kane zaznamenal mnohem méně asistencí než Haaland, měl by jich mít přibližně stejně. Ve skutečnosti měl Haaland xA za sezónu méně než šest, tam ho vlastně předčil. Opět je to částečně odraz jeho týmu - vzhledem k tomu, že Haaland hraje v nejlepším týmu ligy (ne-li světa), není divu, že jeho spoluhráči zakončují více šancí, než se očekávalo. Můžeme s jistotou předpokládat, že kdyby byl Kane v City, měl by také mnohem více asistencí. Takže i když Haaland doslova získal více asistencí, Kane by mohl v tomto ukazateli svým způsobem těsně vyhrát.

Když už ale mluvíme o xA, co xG? Je to zajímavé. Haalandův očekávaný počet gólů (xG) za sezónu byl téměř 33 (podle understat.com), což znamená, že průměrný útočník v lize by měl dát 33 gólů, kdyby odehrál tolik minut jako on za City. Toto číslo překonal, ale ne výrazně. Na druhou stranu Kane zaznamenal xG jen 23, což je o neuvěřitelných 10 gólů méně než Haaland. Je zřejmé, že toto očekávání překonal poměrně výrazně. To svědčí o slabosti týmu, ve které působí, ale také, což je důležitější, o jeho vynikající schopnosti zakončovat ve srovnání s jeho konkurencí. Vzhledem k tomu, že jejich výkony xG převyšují, můžete tvrdit, že kdyby Kane hrál za City, vstřelil by ještě více gólů než Haaland. Své xG překonal téměř o sedm gólů, zatímco Haaland jen o tři. Bohužel je to všechno trochu složitější než jednoduše říci, že to znamená, že by Kane dal za City 40 gólů, kdyby hrál v jeho dresu, protože různí útočníci se dostávají do různých pozic a střílejí z různých úhlů. Nicméně bychom mohli alespoň říct, že Kane v tomto ukazateli Haalanda převyšuje.

Při pohledu na výše uvedená čísla je jasné jedno - oba tito hráči jsou na svých pozicích elitní. Možná by asi stačilo nechat to tak a oběma zatleskat, ale když už se snažíme řešit otázku, kdo je lepší, je tu jeden problém v popředí. A tím je skutečnost, že Kane hraje v daleko slabším týmu, a tak pravděpodobně jeho góly, i když jich je méně, znamenají více. To je intuitivně přesvědčivý argument pro Kanea. Myšlenka je jednoduchá - Spurs jsou se značným náskokem horší než City, a tak kdyby byl Kane v Haalandově kůži, mohl by dát ještě více gólů než on, a naopak, kdyby Haaland hrál za poněkud nefunkční tým Spurs, mohl by dát méně gólů než Kaneových 30. V tomto případě by se však jednalo o to, že by Kane mohl vstřelit více gólů než City. K této myšlence směřují i výše uvedená čísla xG.

Má smysl říkat něco jako "Spurs jsou horší než City", ale toto tvrzení je kvalitativní povahy. Jak můžeme toto tvrzení trochu objektivizovat, abychom ho mohli otestovat? Jak můžeme oba týmy kvantitativně porovnat, abychom mohli přesněji změřit příslušné počty gólů? No, díky tomu, že hrají stejnou ligu, je nejzřejmějším objektivním měřítkem mezi oběma stranami jejich ligová výkonnost. City skončilo s 89 body, zatímco Spurs s 60 body. Spurs tedy zaznamenali 67 % počtu bodů, které získalo City. Tímto způsobem bychom mohli říci, že Spurs jsou jako fotbalový tým zhruba na dvoutřetinové úrovni City.

V knize Simona Kupera a Stefana Szymanského Soccernomics z roku 2009 autoři slavně a přesvědčivě argumentovali, že mzdové náklady profesionálních fotbalových klubů mají nejsilnější korelaci s úspěchem v lize. To znamená, že schopnosti týmu se nejlépe poznají podle peněz, které utratí za své hráče - to dává smysl. Jak se ukázalo, podle webu spotrac.com činí odhadované mzdové náklady Spurs přibližně 60 % mzdových nákladů City. Mohli bychom tedy tvrdit, že Spurs by měli dosahovat přibližně 60 procent výkonnosti City. Jak již bylo zmíněno, jejich 60 ligových bodů bylo ve skutečnosti výrazně nad tímto podílem City, a tak podle tohoto platového ukazatele překonali očekávání, ve srovnání se City. S pátým nejvyšším mzdovým účtem v lize však Spurs vzhledem k lize nedosáhli požadovaných výsledků, protože skončili až na osmém místě.

Zajímavé a (pokud se ztotožníte s názorem Soccernomics) předvídatelné je, že poměrný rozdíl mezi mzdovými účty a ligovými body mezi kluby není příliš velký. Řekněme tedy, že je to někde uprostřed obojího, chybně ve prospěch Tottenhamu, a řekněme, že Spurs jsou jako fotbalový tým zhruba na 65 procentech úrovně City. Pokud by mezi Haalandem a Kanem jako hráči bylo všechno stejné (není, ale pro představu), pak by Kane měl vstřelit asi 65 procent gólů Haalanda podle představy, že je v týmu zhruba ze dvou třetin stejně dobrý. Kaneových 30 gólů je mnohem více než podíl Haalandových 38, ale upravme tato čísla o vystoupení. Pokud by Haaland odehrál 38 zápasů, měl by podle své bilance gólů na zápas vstřelit 39 ligových branek. Pokud by však odehrál stejný počet minut jako Kane, měl by podle poměru gólů na minutu vstřelit přibližně 44 branek.

Vezmeme-li v úvahu přesnější ukazatel počtu gólů na minutu, činí Kaneův počet jen asi 68 % Haalandova předpokládaného počtu. Kupodivu je to téměř přesně tolik, kolik rozdíl v účtech za platy (67 procent) předpovídá rozdíl mezi jejich počty, pokud by se všechny ostatní věci rovnaly. Možná, že nakonec nejsou jako hráči tak rozdílní. Pro zajímavost: Pokud stejnou rovnici provedeme po odečtení trestů (jak je v dnešní době trendem), vyjde nám, že Kaneův součet je zhruba 71 procent Haalandova předpokládaného součtu. Vezměte si z toho, co chcete. Harry Kane i Erling Haaland mají spoustu pádných argumentů pro to, aby byli považováni za nejlepšího útočníka v Premier League, možná i na světě. Při pohledu na další a další statistické ukazatele se zdá být jasné, že oba jsou prostě velmi, velmi dobří hráči - hráči, které máme to štěstí, že je můžeme srovnávat ve stejné lize.