Nejzajímavější čísla za sezónou Premier League: Od Haalanda přes Bournemouth až k Boehlymu

Další sezóna Premier League skončila, “očekávaný” vítěz byl korunován. Web Flashscore v rámci jejího shrnutí nicméně vybral šest “statistických” údajů, které překvapily. Jaká jsou hlavní čísla sezóny 2022/23 Premier League?  

Nejzajímavější čísla za sezónou Premier League: Od Haalanda přes Bournemouth až k Boehlymu

36 - Góly Erlinga Haalanda

Čím začít jiným? Od Nora se góly očekávaly, že si Anglii podmaní hned od začátku a v tak velkém stylu asi čekal málokdo. Haaland ve své první sezóně v Guardiolově týmu nastřílel fenomenálních 36 gólů v 35 ligových vystoupeních a připsal si také osm asistencí. Na to, že je mu teprve 22 let a je nováčkem v lize, naprosto neskutečný výsledek. Dva zápasy před koncem Premier League už Haaland překonal rekord Mohameda Salaha, který v novodobé Premier League nastřílel rekordních 32 gólů v 38 zápasech, a přepsal též společný rekord Alana Shearera a Andyho Colea, kteří v polovině 90. let nastříleli 34 gólů v době, kdy se soutěž hrála na 42 zápasů. Stal se též prvním hráčem v historii Premier League, který vstřelil 20 gólů před lednem a do února překonal rekord Sergia Aguera v počtu gólů v jedné sezoně za Manchester City v Premier League, který stanovil v ročníku 2014/2015. Poslední otázka zní, jaký je jeho potenciál do budoucna aneb může tato čísla ještě vylepšit?

3 - Počet titulů Manchester City v řadě

A další číslo z Etihadu. Jejich třetí po sobě jdoucí zisk titulu vyrovnal rekord jejich městského rivala Manchesteru United v počtu triumfů v Premier League zaznamenaných v řadě. United se to podařilo dvakrát, nejprve v sezónách 1998/99, 99/00 a 00/01 a poté znovu v letech 2006/07, 07/08 a 08/09. City nyný doufají, že se jim v nadcházejících týdnech podaří napodobit též treble městského rivala když jdou do finále FA Cupu i Ligy mistrů, v příští sezóně jsou už nyní podle sázkových kanceláří jednoznačným favoritem na titul a tedy na přepsání/osamostatnění se na pozici týmu, který dokázal vládnout Premier League s nejdelší hegemonií.

30 - Góly Harryho Kanea

V porovnání s výše zmíněným Haalandem to možná až tak nevyzní, ale Kane to dokázal znovu. Při naprosto zoufalé sezóně Tottenhamu, který skončil až na osmé příčce prožil hvězdný útočník Harry Kane plodnou sezónu. Kane se v této sezóně trefil v Premier League třicetkrát, což se mu podařilo už podruhé. Stal se tak prvním hráčem, který kdy skóroval 30 a vícekrát ve dvou různých sezónách, ačkoli v obou případech mu zlatá kopačka stejně unikla (Mohammedu Salahovi v sezóně 2017/18 a Haalandovi letos). Letos konečně překonal rekord legendy Jimmyho Greavese v počtu vstřelených branek za Tottenham - ten činil 267 a nyní je na čísle 280 - a nyní je druhým nejlepším střelcem v historii Premier League, když přeskočil 208 branek Wanyeho Rooneyho a s přehledem se dotahuje na rekord Alana Shearera (260). V domácí soutěži také vstřelil nejvíce gólů hlavou v sezóně Premier League (10), stal se prvním hráčem, který vstřelil sto gólů doma i venku v Premier League, skóroval ve více různých zápasech v jedné sezóně než kdokoli jiný (26 zápasů), stal se nejproduktivnějším střelcem Boxing Day v historii ligy (11 gólů) a také nejlepším střelcem finálového dne (11 gólů).

9-0 -  Výprask Bournemouthu od Liverpoolu

Liverpool v srpnu porazil Bournemouth, když na Anfieldu rozstřílel tým tehdejšího kouče Cherries Scotta Parkera 9:0, a vyrovnal tak dosavadní rekord týkající se nejvyšší výhry v historii Premier League. Po Manchesteru United 9:0 proti Ipswich Town (v sezoně 1994/95), Southamptonu 0:9 proti Leicesteru (1999/20) a Manchesteru United 9:0 proti Southampton (2020/21) to letos bylo počtvrté, co v Premier League na konci zápasu svítil takový konečný výsledek. Desítka je blízko. 

14 - Rekordní změny manažerů

V brutální sezóně pro fotbalové manažery došlo v Premier League k rekordním čtrnácti změnám na postu kouče. Přičemž Chelsea, Leeds a Southampton šli v průběhu ligového ročníku tak daleko, že vyhodily po dvou manažerech. A pouze devět z 20 týmů Premier League zakončilo sezónu se stejným manažerem, který ji začal, což znamená vyřazování, jaké jsme v lize ještě nezažili. Po započtení přechodných koučů a asistentů se tak v této sezóně ujal vedení alespoň jednoho zápasu Premier League celkem 39 lidí.

570 milionů - Transferové výdaje Chelsea

Více než 300 milionů liber utracených v lednu a předchozích 270 milionů liber, které padly na hráče v létě, jsou dva ze tří největších výdajů za přestupové období, jaké kdy byly ve světě k vidění. Jen mezi ně se vměstnalo 292 milionů liber Realu Madrid v létě 2019. A dohromady tak zdaleka překonaly všechno, co kdy jeden klub dokázal během jediné sezóny utratit. K tomu si Blues samozřejmě vzali i britský přestupový rekord, když získali Enza Fernandeze z Benfiky za údajných 106,8 milionu liber. Poté, co v květnu loňského roku koupilo klub od Romana Abramoviče, utratilo konsorcium vedené Toddem Boehlym za hráče 583 milionů liber a vystřídalo čtyři manažery - a v tomto ročníku skončilo v Premier League na 12. místě, což je nejnižší umístění od sezony 1995-96. Za peníze si úspěch vždycky nekoupíte.