Koupí Sparta stadion na Strahově? Nebo ho FAČR využije jinak? Do konce listopadu měl padnout návrh. Jenže jaký?

Bylo to jedno z hlavních témat poslední valné hromady FAČR, která se konala v pátek 17. června 2022 v pražském hotelu Pyramida. O tom, jaký bude postup ve věci nakládaní a využití chátrajícího strahovského Stadionu Evžena Rošického, se před více než půl rokem diskutovalo hodně dlouho a dost bouřlivě. Někteří delegáti, včetně předsedy Ligové fotbalové asociace (LFA) a místopředsedy Sparty Dušana Svobody, ale i zástupců proreformní F-evoluce, požadovali kvůli této záležitosti dokonce svolání mimořádné valné hromady. Je totiž známo, že o koupi areálu na Strahově měl velký zájem sparťanský majitel Daniel Křetínský, mluvilo se i o výstavbě Národního stadionu, na nějž by se přemístila i Sparta.

Koupí Sparta stadion na Strahově? Nebo ho FAČR využije jinak? Do konce listopadu měl padnout návrh. Jenže jaký?

Stav začátkem roku 2023? O Strahovu se sice stále nějak jedná, a to i na zasedáních výkonného výboru FAČR, ale jak a kam to celé spěje, o tom se fotbalová veřejnost zatím nic konkrétního nedozvěděla.  

„Jsme připraveni investovat do výstavby tři až čtyři miliardy korun," říkal v září roku 2021 generální ředitel Sparty František Čupr. Jak ovšem zmínil už loni server Sport.cz,  Sparta tenkrát nepochodila, i když její vize a plány měly podle Čupra podporu i na pražském magistrátu. Nyní se ale budoucnost Strahova a Rošického stadionu řeší znovu.

Kvůli Strahovu chtěli mimořádnou hromadu

„Zatím jsme vedli jen dvě diskuse, jak řešit finance a přefinacování," prohlásil Dušan Svoboda na červnové valné hromadě FAČR a připomněl překlenovací úvěr 169 milionů korun s dobou splatnosti stanovenou na deset let, který si musela vzít fotbalová asociace od České spořitelny, aby se vypořádala s Českou unií sportu a Českým atletickým svazem. Těm totiž patřilo předkupní a uživatelské právo na pozemky pod stadionem Evžena Rošického.

„Je potřeba věci akcelerovat a zrychlit. Udělejme v listopadu mimořádnou valnou hromadu, abychom se shodli na budoucnosti a využití Strahova," vyzýval v červnu šéf LFA Sparty Dušan Svoboda, byť si musel být vědom, že může být podezírán z toho, že mu jde o zájmy letenského klubu a svého přítele z brněnských školních let Daniela Křetínského.

Dost překvapivě ale sparťana Svobodu před půl rokem podpořil i Tomáš Sluka, předseda představenstva STES, tedy dceřiné společnosti FAČR:

„Čas hraje v náš neprospěch. Údržba Rošického stadionu stojí skutečně hodně peněz. Statický posudek přitom momentálně platí jen pro jednu tribunu, ale od nové sezony nebude platit ani pro ni. Znamená to, že ani béčko Sparty nebude moci na Rošického stadionu hrát. Ten stadion je třeba řešit hned bez zbytečného odkladu. Stojí na lukrativním místě a my nevíme, co s ním bude. Je tady metropolitní plán a ten vize a plány determinuje omezením výšky případného budoucího Národního stadionu. Je proto třeba jednat, dokud je ještě čas. I o tom, aby mohl mít čtyři patra."

A přidal se i Milan Kratina, mladý úspěšný miliardář z Kolínska, majitel firmy Accolade, jinak hlavní tvář a sponzor reformní F-evoluce:

„Nechť přijde výkonný výbor do listopadu s nějakým návrhem na zhodnocení Strahova. Jde o majetek zatížený miliony, o které fotbalové hnutí přichází. Asociace se musí s Prahou dohodnout, co by na Strahově mělo být, aby zmíněné pozemky neztratily hodnotu a měly víceúčelové využití. Třeba pro stadion s hotelem a retailovými prostory, jako je to dnešní době běžné. To vše dělá z pozemků lukrativní aktivum, které musí asociace buď velmi dobře zpeněžit nebo pronajmout. Podle současného územního plánu tam lze postavit třeba sídlo asociace, což není stadion, ale třeba kanceláře. A pozemky pro kancelářské budovy v Praze stojí v současnosti mezi 15 až 30 tisíc korunami za metr čtvereční."

Místopředseda FAČR: Řešení v tak krátkém čase je nereálné

„Jednou věcí je dostavba nového sídla fotbalové asociace, což je dáno projekty UEFA a FIFA, druhou pak stadion. Věřím, že najdeme řešení,“ říkal na červnové valné hromadě předseda FAČR Petr Fousek.

„Ovšem najít řešení v tak krátké době, jak je požadováno, je nereálné,“ varoval před půl rokem Fouskův místopředseda za Moravu právník Jiří Šidliák.

„Do listopadu zpracujeme čtyři až pět variant, jak nakládat se Strahovem a jak využít Stadion Evžena Rošického, a předložíme je valné hromadě – ať už řádné nebo mimořádné - k posouzení a projednání. Chápu, že konečné rozhodnutí chce vynést ona," akceptoval pak v červnu výzvy delegátů ohledně strahovského areálu Fousek.

Do závěrečného usnesení potom byla 17. června 2022 schválena tato věta:

„Valná hromada FAČR ukládá výkonnému výboru FAČR, aby ve lhůtě do 30. listopadu 2022 zpracoval a následně předložil řádné či mimořádné valné hromadě ke schválení návrh dalšího postupu ve věci nakládání a využití Stadionu Evžena Rošického.“

Jen dvě obecné věty ve dvou komuniké

Laik by možná očekával, že se fotbalová veřejnost na speciální tiskové konferenci začátkem loňského prosince dozví, na jakém návrhu či návrzích se výkonný výbor FAČR ohledně využití strahovského areálu shodl a jaký/jaké tedy předloží ke schválení. A zda se kvůli tomu bude konat mimořádná valná hromada, jak loni požadovali někteří delegáti, nebo se ten bod projedná až na řádné valné hromadě, podle všeho v červnu 2023.

Od minulé červnové valné hromady se konalo pět zasedání výkonného výboru FAČR. V komuniké z toho předposledního z 3. listopadu 2022 najdeme jedinou větu: „VV vzal na vědomí informace o postupu ohledně areálu Strahov.“  A v komuniké z posledního jednání ze dne 8. prosince 2022 si pak lze přečíst druhou větu: „VV se zabýval problematikou využití strahovského areálu.“

Ovšem zpracoval výkonný výbor FAČR ve lhůtě do 30. listopadu 2022 ke schválení návrh dalšího postupu ve věci nakládání a využití Stadionu Evžena Rošického, tak, jak mu ukládá usnesení červnové valné hromady? A když, tak jaký? To jsme se zatím nedozvěděli.

„Také nechápu, proč se v této věci nejedná více transparentně. Pokud  je mi známo, tak analýzu různých řešení zpracovala pro FAČR  firma Deloitte. Ovšem nejsem si vědom, že by výkonný výbor FAČR do konce roku minulého rozhodl o o některém konkrétním z nich,“ prozradil serveru efotbal.cz informovaný zdroj. „Vedení FAČR má podle všeho za to, že diskusí o Strahovu na listopadovém a prosincovém jednání výkonného výboru červnové usnesení, které bylo ve věci Strahova nakonec formulováno dosti vágně, plní.“ dodal zdroj efotbalu s tím, že mimořádná valná hromada, která by přišla asociaci zhruba na půl milionu korun, se kvůli záležitosti strahovského areálu konat nebude a věc by se měla tedy znovu řešit až na řádné valné hromadě, podle všeho v červnu 2023.

Snad se do té doby fotbalová veřejnost dozví o využití Strahova nějaké podrobnosti.

Skončí Sparta místo Strahova na Výstavišti?

Není ovšem divu, že za dané nejasné situace vznikají různé zprávy či fámy. Třeba o tom, že by se Křetínského Sparta nakonec vůbec nemusela stěhovat z Letné na Strahov, ale mohla by zůstat v Praze 7, což by se mohlo líbit jak sparťanským představitelům, tak zástupcům MČ Praha 7 a koneckonců i fanouškům. Po Praze totiž lze v kuloárech zaslechnout zprávu, že by fotbalová Sparta mohla hrát na novém stadionu, který by vyrostl poblíž Stromovky na Výstavišti v místech, kde je dnes stará hala z 60. let minulého století, zvaná nově Sportovní hala Fortuna. 

Křetínského ekonomický deník E 15 sice v červenci přišel s exkluzivní zprávou, že Praha hodlá starou sportovní halu v Holešovicích rekonstruovat a že tím už byla pověřena architektonická skupina Anta, ale v hlavním městě je možné všechno.

Nechme se tedy překvapit, jak to nakonec dopadne se strahovským areálem i se sportovní halou v Holešovicích.  Chtělo by to asi ovšem, hlavně v prvním případě,  více informací a transparentnosti.