Je to blamáž! Chyběly osobnosti v zadních řadách, chyboval i brankář Neuer, říká Straka o pádu německého obra

Že někdo z velkých favoritů dojede na fotbalovém mistrovství světa do cíle už ve skupině, je celkem běžná věc. Šok nastává ve chvíli, kdy tenhle osud stihne Německo. Hrdý fotbalový národ, jehož reprezentace měla vždycky pověst turnajového mančaftu. Legendární výrok Garyho Linekera, že fotbal se hraje jedenáct na jedenáct a vždy zvítězí Němci, ale v Kataru holt neplatil. Při konečném vyúčtování je v tabulce předstihli Japonci i Španělé. Ti se tak mohou těšit na osmifinále, naši západní sousedé zase spustí hon na viníka. Podle obdivovatele jejich věhlasného fotbalového drilu, slavného českého trenéra Františka Straky ale na jeden problém ukázat nelze. Spíše na několik. A některé z nich vznikly už dost dávno. 

Je to blamáž! Chyběly osobnosti v zadních řadách, chyboval i brankář Neuer, říká Straka o pádu německého obra

Co říkáte na to, že jsou Němci z mistrovství už venku?
Je to tvrdá realita. A nejen nároďáku, ale i celého německého fotbalu. Pro mě je to blamáž. Z té skupiny, co měli, prostě museli jít dál. Jenže to se nestalo. Že je něco špatně, bylo ovšem vidět už v Lize národů, kde německá reprezentace nevyhrála ani jednou nad Maďarskem. Náhoda to nebyla.

Co vám na hře Němců chybělo ze všeho nejvíce?
Ti tradičně hladoví Němci, co v rozhodující chvíli vždy zaberou a ukáží svou pravou tvář. Jejich pověstná zarputilost se kamsi vytratila. Na hřišti mi navíc scházely ty pravé fotbalové osobnosti. Hlavně v zadních řadách. Problém je v tom, že Německo je teď prostě nemá.

Takže špatně fungující tým, jemuž navíc chyběl lídr?

Možná se to tak dá říct. Ale nemyslím si, že šlo o špatný výběr, nic moc lepšího k mání totiž nebylo. Pravdou je, že Němci už nemají v mužstvu tak velké lídry, kteří tam byli dřív. Stačí si vzpomenout na 90. léta, kdy jejich tým vyhrál mistrovství světa. Tehdy tam byla jedna osobnost vedle druhé. Jména jako Matthäus, Brehme, Zickler nebo Klinsmann měla tenkrát obrovský zvuk. Proti nim jste se báli nastoupit, zatímco dneska si na Němce každý věří. Ostatně i proto, že pořád sází na ten jeden a samý herní styl, který je už snadno čitelný.

Dopadlo by to v Kataru jinak, kdyby na lavičce Němců pořád stál Joachim Löw?
Já si hlavně myslím, že se celý tenhle problém tak trochu zrodil už v roce 2014, kdy Němci ovládli světový šampionát v Brazílii. Po skvělém mistrovství totiž nepřišel vůbec žádný řez, pokračovali furt ti samí hráči. Zaspala se tím ta správná doba na generační obměnu. Alespoň tak to vidím já.

Je tedy vůbec možné, aby to už na příštím MS bylo zas to silné Německo, jak ho všichni známe? Nebo půjde o dlouhodobější ústup ze slávy?
V první řadě si teď Němci musí položit několik zásadních otázek. Za dva roky totiž pořádají mistrovství Evropy, což je pro ně hrozně důležitý podnik. Jsou ale vážně ve stavu, aby ho mohli celý vyhrát? Nebo aby se těm nejvyšším příčkám mohli alespoň přiblížit? Já si to nemyslím a těch příčin je samozřejmě víc. Znovu říkám, že jim chybí osobnosti v zadních řadách. Právě tenhle nedostatek jim ostatně prohrál zápas s Japonskem, což byla ta osudová ztráta. V plné nahotě se zas a znovu ukázalo, jak vás může bolet, když nemáte stoprocentní koncentraci po celý zápas. A když vám chybí nejvyšší kvalita vzadu. Mířím tím i na brankáře Manuela Neuera, jenž v Kataru svůj mančaft zrovna dvakrát nepodržel. Oba góly Japonců šly na jeho vrub, ať se na mě nikdo nezlobí. Němci si prostě podřízli větev sami. Možná už jen tím, že v mužstvu nebyl Mats Hummels. Ve 33 letech už sice není nejrychlejší, jenže zase je to skutečný lídr. Přesně takový hráč Němcům v defenzivě tolik chyběl. Jednou může do této role dorůst Nico Schlotterbeck, ale chce to čas. A ten Němci nemají.

Z tamních médií se už na mužstvo valí kritika ze všech možných stran. Ustojí to trenér Hansi Flick, nebo se rychle začne hledat jeho nástupce?
To je dobrá otázka. Jedna z těch, na kterou teď musí sami Němci hledat odpověď. Možným řešením je samozřejmě odchod kouče Flicka, rozbít to od základů. Je to ale nejlepší volba právě teď, kdy vás za dva roky čeká domácí mistrovství? A pokud ano, kým tedy Flicka nahradit? Samozřejmě to totiž není tak, že je všechno špatně. Na druhou stranu, když si Němce vodili ve druhé půli už i fotbalisté Kostariky, hned jsem si říkal, že tohle prostě není možné. Že se asi musí něco stát. A je samozřejmě otázka, zda by ta lavina měla povalit jen trenéra Flicka, nebo i sportovního ředitele repre Olivera Bierhoffa. Mnoho lidí by si přálo vyhazov jich obou. Nejdřív je však třeba prověřit další možné varianty. Najít někoho, pod nímž hra Němců bude zase stoupat vzhůru.

A co říkáte na Belgii, která v Kataru hrála snad ještě hůře než Němci? Ukázalo se, že její zlatá generace je už nenávratně pryč?
Je to přesně tak. Podle mě to cítí i sami Belgičané. Já osobně je považoval za černého koně turnaje. Věřil jsem, že když se jejich mužstvo semkne, mohou z toho vzejít skvělé výkony. Bohužel se však potvrdilo, že v Belgii to bylo o jedné silné generaci a ta už je dávno v cíli. Je to něco podobného, jako když v Česku končili s fotbalem legendární kluci jako Pavel Nedvěd, Honza Koller nebo Marek Jankulovski. Teď to samé čeká Belgii, která je nucena do toho prostě říznout. Zvlášť když vycházelo najevo, že fungovat přestaly už i vztahy v kabině.