Anglie vyzrála na neškodný Wales, Pulisic zařídil postup Američanů. Z áčka jdou dále Nizozemsko a Senegal

Reprezentanti Nizozemska ve třetím utkání na mistrovství světa porazili domácí Katar 2:0 a postoupili do osmifinále z prvního místa skupiny A. Katařané jako první tým hostitelské země v historii světových šampionátů nezískali na domácím turnaji ani bod. Favority na stadionu v Chúru poslal do vedení ve 26. minutě Cody Gakpo, v úvodu druhé půle zvýšil Frenkie de Jong. Ze skupiny B po hladké výhře nad Walesem postupuje Anglie, dvěma góly zazářil Marcus Rashford. V utkání mezi Íránem a USA rozhodla jediná trefa, o ni se i přes následné zranění postaral útočník Chelsea Christian Pulisic.

Gakpo skóroval i potřetí a přepsal historii

Nizozemští fotbalisté ve třetím utkání na mistrovství světa porazili domácí Katar 2:0 a postoupili do osmifinále z prvního místa skupiny A. Katařané jako první tým hostitelské země v historii světových šampionátů nezískali ani bod. Favority na stadionu v Chúru poslal do vedení ve 26. minutě Cody Gakpo třetím gólem na MS, v úvodu druhého poločasu zvýšil Frenkie de Jong.

Svěřenci trenéra Louise van Gaala neprohráli v 18. zápase po sobě. V sobotním osmifinále Nizozemsko nastoupí proti druhému mužstvu ze skupiny B. Katařané byli už před dnešním duelem bez šance na postup. Druhé místo v "áčku" obsadil Senegal díky vítězství 2:1 nad Ekvádorem.

"Samozřejmě se musíme zlepšit. Ale dnes bylo cílem vyhrát skupinu a postoupit," řekl nizozemský záložník Davy Klaassen v televizním rozhovoru. "Moji hráči do toho dali všechno, ale stál proti nám výborný tým. Děkuji fanouškům za podporu, doufám, že si užijou zbytek mistrovství světa," uvedl španělský trenér Kataru Félix Sanchez.

Nizozemec Blind v úvodu zblízka ještě nedokázal překonat brankáře Baršáma, ale ve 26. minutě už favorizovaní "Oranjes" otevřeli skóre. Gakpo si narazil míč s Klaassenem a zakončil přesně k tyči. Třiadvacetiletý útočník PSV Eindhoven jako první nizozemský fotbalista skóroval ve svých prvních třech zápasech na světovém šampionátu. Gakpo na turnaji dotáhl lídry tabulky střelců Francouze Mbappého a Ekvádorce Valenciu. "Jsme v tom společně. Sice jsem teď párkrát zakončoval, ale vzájemně si pomáháme. Je to dobrý pocit," uvedl Gakpo.

Na druhé straně gólman Noppert s problémy zastavil ránu Muhammada. Nizozemci ve zbytku poločasu bezpečně kontrolovali vedení a do velké ofenzivy se nepouštěli. Až těsně před pauzou Depay pohotovou ranou těsně minul katarskou branku.

Náskok Nizozemci zvýšili ve 49. minutě. Depay zblízka ještě nepřekonal Baršáma, ale Frenkie de Jong už z dorážky za přihlížení domácích obránců uspěl. Barcelonský záložník na druhý zásah v národním týmu čekal od září 2019.

Třetí branku střídajícího Berghuise zrušil rozhodčí po zásahu videa kvůli Gakpově hře rukou na začátku akce. Katařané mohli duel zdramatizovat svou druhou trefou na turnaji, ale pokus střídajícího Muntarího vykopl brankář Noppert. Berghuis se nedočkal gólu ani v nastavení, kdy napálil břevno. "Každý čekal, že porazíme Katar 5:0. Ale takový výsledek by se dal čekat možná tak před deseti lety. Tenhle turnaj ukazuje, jak je to v dnešní době těžké," dodal Klaassen.

Nizozemsko - Katar 2:0 (1:0)

Branky: 26. Gakpo, 49. F. De Jong. Rozhodčí: Gassama (Gamb.) - Noupue (Kam.), Abúelregal (Eg.) - Džijád (video, Mar.). ŽK: Aké (Nizozemsko). Diváci: 66.784.

Katar: Baršám - Muhammad (85. Chadír), Miguel, Chúchí, A. Hasan, Ahmad - Hajdus (64. Asad), Madibu (64. Búdiaf), Hátim (85. Alaaldín) - Alí (64. Muntarí), Afíf. Trenér: Sánchez.

Nizozemsko: Noppert - Timber, Van Dijk, Aké - Dumfries, De Roon (83. Koopmeiners), F. De Jong (86. Taylor), Blind - Klaassen (66. Berghuis) - Gakpo (83. Weghorst), Depay (66. Janssen). Trenér: Van Gaal.

Senegalský postup vystřelili Sarr a Koulibaly

Fotbalisté Senegalu porazili na mistrovství světa v Kataru Ekvádor 2:1 a po dvaceti letech jsou podruhé v osmifinále. V zápase skupiny A v Dauhá poslal africký tým do vedení ve 44. minutě Ismaila Sarr z pokutového kopu. Po změně stran vyrovnal Moisés Calcedo, ale už o dvě minuty později vrátil Senegalu vedení kapitán Kalidou Koulibaly svým prvním gólem v reprezentaci.

Senegalci obsadili v tabulce druhé místo a budou hrát v neděli s vítězem skupiny B, tedy s jedním z trojice Anglie, Írán a USA, kterého určí dnešní večerní zápasy.

Ekvádorský trenér Gustavo Alfaro se z porážky jen těžko vzpamatovával. "Je to pro nás pro všechny tvrdá rána a cítíme velkou frustraci. Hlavně v prvním poločase jsme to nebyli my. Pořád jsme se honili za míčem, místo abychom ho drželi, a to není náš obvyklý styl. Druhý poločas byl excelentní, ale v rozhodujících okamžicích jsme chybovali," řekl Alfaro.

Kouč udělal dvě změny v sestavě, do zálohy přišli Franco a Gruezo místo Poroza a Méndeze, potrestaného za dvě žluté karty. Tah mu ale příliš nevyšel a oba nováčky už o poločase z trávníku stáhl. Senegal vyměnil tři hráče středové řady včetně nejlepšího střelce týmu Diédhioua a k debutu v základní sestavě na šampionátu vyběhli Ciss, Pape Gueye a Ndiaye.

Ekvádoru by stačila remíza, aby si zopakoval dosud jediný postup do osmifinále z roku 2006, ale lépe začal soupeř. Idrissa Gueye nastoupil k 99. mezistátnímu zápasu, čímž vyrovnal rekord Henriho Camary, a hned ve třetí minutě jen těsně minul branku. Podobně si vedl o pět minut později v nadějné pozici Dia a do třetice po individuální akci mířil nad břevno Ismaila Sarr.

Na druhé straně se podle očekávání staral o střelbu jen Valencia, autor všech tří dosavadních ekvádorských gólů, ale jeho dva pokusy se podařilo africkým zadákům zblokovat. To u Senegalu se o zakončení pokoušela téměř polovina týmu, ale výsledek byl dlouho stejný.

Až v závěru prvního poločasu Hincapié v šestnáctce zbytečně srazil Sarra a sám faulovaný hráč penaltu proměnil ve svůj jedenáctý gól v reprezentačním dresu.

Ekvádor už po prvním dějství reagoval dvěma střídáními a jeden z nových hráčů Cifuentes hned vyslal první střelu svého týmu na branku. Jihoameričané byli výrazně aktivnější než v prvním poločase a v 68. minutě byli odměněni. První rohový kop svého týmu rozehrál Plata, Torres míč prodloužil a u zadní tyče číhající Calcedo vyrovnal.

Jenže hned při další akci Koulibaly po přímém kopu strhl vedení znovu na senegalskou stranu. Bylo to vůbec poprvé, co se v reprezentaci zapsal mezi střelce a to už má na kontě 67 zápasů. Jeho spoluhráč z londýnské Chelsea Mendy v brance už podruhé vyrovnání nepřipustil, nebezpečnou střelu Platy zneškodnil.

Senegalci při své premiéře na mistrovství světa v roce 2002 postoupili až do čtvrtfinále. Jejich současný trenér Aliou Cissé byl při tom v roli kapitána a teď má šanci to přinejmenším zopakovat.

Však už také hned spřádal další plány. "Musíme rychle zregenerovat a připravit se na vyřazovací zápasy. Neexistuje žádný oblíbený soupeř, všichni jsou silní. Pokud se chceme dostat do finále, musíme porazit každého," řekl Cissé.

Vítězství jeho tým věnoval jednomu z nejslavnějších hráčů své historie. Papa Bouba Diop byl v roce 2002 autorem prvního gólu své země na mistrovství světa a zařídil senzační vítězství nad obhájci zlatých medailí z Francie. Přesně na den před dvěma lety zemřel na nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózu (ALS). Na jeho památku si Koulibaly na kapitánskou pásku napsal číslo 19, s nímž Diop hrával.

"Stále na něj myslíme a ta výhra je pro něj. Ale i pro všechny další lidi, kteří v posledních letech tvrdě pracovali, abychom se dostali až sem," řekl senegalský trenér Cissé.

Alfaro i přes vyřazení byl s účinkováním týmu na turnaji spokojen. "Podali jsme výkony, které jsou příslibem pro budoucnost a jsem si jist, že se hráči z dnešní lekce poučí a v budoucnu to zužitkují,“ poznamenal na adresu mužstva, které mělo na turnaji věkový průměr 25,6 roku, třetí nejnižší po Ghaně a USA. Sám se ke své budoucnosti nechtěl vyjadřovat, nejprve to prý musí probrat s rodinou.

Ekvádor - Senegal 1:2 (0:1)

Branky: 68. Calcedo - 44. I. Sarr z pen., 70. Koulibaly. Rozhodčí: Turpin - Danos, Gringore - Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: I. Gueye (Sen.). Diváci: 44.569.

Ekvádor: Galíndez - Á. Preciado (85. Porozo), Torres, Hincapié, Estupiňán - Gruezo (46. Cifuentes) - Franco (46. Sarmiento), Caicedo - Plata, Estrada (64. Reasco), Valencia. Trenér: Alfaro.

Senegal: É. Mendy - Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs - Ciss (74. N. Mendy), P. Gueye - Ndiaye (74. B. Diang), I. Gueye, I. Sarr - Dia (90.+5 P. Cissé). Trenér: A. Cissé.

Pulisic i před vidinu zranění poslal USA do play-off

Fotbalisté Spojených států amerických na mistrovství světa v Kataru v závěrečném utkání skupiny B v přímém souboji o postup porazili Írán 1:0 a z druhého místa prošli do osmifinále. Zápas zemí, mezi nimiž panuje velká politická rivalita, rozhodl na stadionu Sumáma v Dauhá ve 38. minutě záložník Christian Pulisic.

Američané na světovém šampionátu zvítězili po pěti zápasech, v předchozích dvou duelech v Kataru uhráli remízu. Tým USA prošel do vyřazovacích bojů při posledních třech účastech na MS a v osmifinále si zahraje v sobotu s Nizozemskem. Íránci na premiérový postup ze skupiny na mistrovství světa nedosáhli a s turnajem se rozloučili s bilancí dvou porážek a jednoho vítězství.

Obě země od roku 1980 neudržují diplomatické vztahy, na hřišti ale mezi týmy výraznější napětí nepanovalo. Íráncům by k postupu stačila i remíza, Američané potřebovali zvítězit a od úvodu byli aktivnější.

Do íránské branky se vrátil Baíranvánd, který se zranil v úvodním utkání šampionátu s Anglií a v druhém zápase nenastoupil. Třicetiletý gólman měl více práce než jeho protějšek. Nejprve zlikvidoval Pulisicovu hlavičku a v 17. minutě vyrazil Destův ostrý centr z pravé strany.

Ve 34. minutě po Sargentově přiťuknutí těsně přestřelil Weah, za další čtyři minuty už ale Američané vedli. Na McKennieho centr si naběhl Dest, poslal míč hlavou před branku a Pulisic jej zblízka dostal do sítě. Záložník Chelsea se ale srazil s gólmanem a do druhého dějství už nenastoupil.

V závěru pětiminutového nastavení první půle ještě překonal s pomocí tyče brankáře Weah, ale jeho trefa kvůli ofsajdu neplatila. Američané vyhráli úvodní dějství na střely 8:0.

Íránci poprvé zahrozili až v 52. minutě, kdy střídající Ghoddos hlavičkoval kousek nad. V 65. minutě pálil stejný hráč těsně vedle, ale španělský rozhodčí Lahoz už předtím odpískal faul.

Íránci se tlačili za vyrovnáním a v nastaveném čase měli několik možností. Púralígandží hlavičkoval po centru v pádu kousek mimo a těsně před koncem bránící Zimmerman odkopl míč za již překonaným gólmanem. Íránci se marně dožadovali penalty. Američané ve třetím vzájemném souboji poprvé vyhráli a zvítězili po pěti duelech a třech remízách za sebou.

ÍRÁN - USA 0:1 (0:1)

Branka: 38. Pulisic. Rozhodčí: Lahoz - Devís, Pérez del Palomar - Munuera (video, všichni Šp.). ŽK: M. Hosejní, Džalalí, Kanaaní (mimo hřiště) - Adams. Diváci: 42.127.

Írán: Baíranvánd – Rezáíján, Hosejní, Púralígandží, Mohammadí (45+3. Karimí) – Núrolláhí (71. Torabí), Ezatolahí, Hadžsáfí (C) (71. Džalálí) – Gholízádeh (77. Ansárífárd), Azmún (46. Ghoddos), Taremí. Trenér: Queiroz.

USA: Turner – Dest (82. S. Moore), Carter-Vickers, Ream, A. Robinson – McKennie (65. Acosta), Adams (C), Musah – Weah (82. Zimmerman), Sargent (77. H. Wright), Pulisic (46. Aaronson). Trenér: Berhalter.

RASHFORD DVĚMA GÓLY ZAJISTIL ANGLII PRVNÍ POZICI

Angličtí fotbalisté porazili na mistrovství světa 3:0 Wales a do vyřazovací fáze postoupili se sedmi body z prvního místa skupiny B. V osmifinále se utkají v neděli se Senegalem. Wales zakončil skupinu s jediným bodem na poslední příčce za třetím Íránem, který v souběžně hraném utkání podlehl 0:1 Spojeným státům.

Vicemistři Evropy a semifinalisté posledního MS rozhodli ostrovní derby na stadionu v Rajjánu třemi brankami po změně stran. Dvěma góly v 50. a 68. minutě se blýskl Marcus Rashford, jenž se na turnaji prosadil už třikrát a dotáhl se do čela tabulky střelců. Další zásah přidal v 51. minutě Phil Foden.

Anglie porazila svého rivala posedmé za sebou a do play off MS prošla na 12. z posledních 13 turnajů. Wales naopak nenavázal na čtvrtfinálovou účast při dosud jediném startu mezi elitou v roce 1958.

Anglický kouč Southgate udělal oproti bezbrankové remíze s USA čtyři změny v sestavě, na lavičce zůstal i autor dvou branek na šampionátu Saka. Na druhé straně se postavil do branky Ward, jenž nahradil vykartovanou jedničku Hennesseyho.

Favorizovaný Albion v prvním poločase dominoval, vypracoval si ale jen jednu velkou příležitost. V 10. minutě Kane vyslal kolmicí do šance Rashforda, Ward ale včas vyběhl a přidal i skvělý zákrok.

Po přestávce se na hřiště překvapivě nevrátil kapitán a hvězda velšského týmu Bale, kterého nahradil Johnson. Obraz hry se ale nezměnil, ačkoliv Wales potřeboval hrát na vítězství, které mu dávalo naději na postup. Naopak v 50. minutě si postavil míč k přímému kopu Rashford a střelou ke vzdálenější tyči otevřel skóre. Útočník Manchesteru United stylově oslavil první start v základní sestavě od loňského června a utkání s Rumunskem.

Vzápětí navíc Kane třetí asistencí na turnaji našel na zadní tyči Fodena, který zakončil pohodlně do prázdné brány. Také Foden oplatil trenéru Southgateovi důvěru a při premiérovém startu v zahajovací jedenáctce na MS zaznamenal třetí reprezentační trefu.

V 68. minutě se Rashford uvolnil na pravé straně a střelou mezi nohama podruhé prostřelil nejistého Warda. Pětadvacetiletý útočník v součtu s gólem proti Íránu dostihl v čele tabulky střelců Francouze Mbappého, Ekvádorce Valenciu a Nizozemce Gakpa. Rashford skóroval třikrát na velkém turnaji jako první anglický hráč Manchesteru United od roku 1966 a legendárního Bobbyho Charltona.

Velšané se na žádnou odpověď nezmohli a nevyhráli poosmé v řadě. Ward zachránil svůj tým od vyšší porážky při dalších šancích Rashforda a Bellinghama.

WALES - ANGLIE 0:3 (0:0)

Branky: 50. Rashford, 52. Foden (Kane), 68. Rashford (Phillips). Rozhodčí: Vinčič - Klančnik, Kovačič (všichni Slovin.) - Fritz (video, Něm.). ŽK: James, Ramsey (oba Wales). Diváci: 44.297.

Wales: Ward – Neco Williams (36. C. Roberts), Mepham, Rodon, Ben Davies (59. Morrell) – Ampadu, Allen (81. Colwill) – Bale (C) (46. B. Johnson), Ramsey, D. James (77. H. Wilson) – K. Moore.Trenér: Page.

Anglie: Pickford – Walker (57. Alexander-Arnold), Stones, Maguire, Shaw (65. Trippier) – J. Henderson, Rice (58. Phillips) – Rashford (75. Grealish), Bellingham, Foden – Kane (C) (58. C. Wilson). Trenér: Southgate.

Brazílie s Portugalskem slaví brzký postup do osmifinále, Srbové ztratili vedení a Ghana přetlačila Jižní Koreu