Udělala Plzeň v LM ostudu? Ne, nikoho nezajímala. A čelí Slavia v EKL ostudě? Vypadnout s 10 body by byl unikát

„Udělala Plzeň v Lize mistrů ostudu? Ne. Protože ji nikdo v cizině neřeší, nikoho nezajímá (stejně jako Haifa nebo Kodaň). Podobně filmoví diváci nerozebírají, jaky účes měla herečka z komparsu. Tak to prostě u malých klubů funguje: "dobrým výsledkem zaujmete, špatným jste neviditelní,“ napsal na Twitter zkušený sportovní publicista Luboš Brabec a měl svatou pravdu. Tak to, bohužel, je, byť my jsme v Česku schopní dělat z „našich“ záležitostí pupek světa. A je ostudou případné vypadnutí Slavie z EKL? V případě domácí výhry nad Sivassporem by to byl s deseti body evropských unikát, deset bodů (i méně) bývá totiž v EKL, EL i LM záruka postupu.

Udělala Plzeň v LM ostudu? Ne, nikoho nezajímala. A čelí Slavia v EKL ostudě? Vypadnout s 10 body by byl unikát

Kolega David Janeczek, s níž jsme se „sportovně“ střídali v Deníku N, na výsledky viktoriánů v LM na Twitteru reagoval výrokem: „Mám takové tušení, že vystoupení Plzně v letošním ročníku budou velkokluby brát jako argument pro založení Superligy.“ 

Ony to tak, bohužel, berou už dávno, ještě předtím, než Viktoria Plzeň do tohoto ročníku Champions League postoupila. O tom jsem tu již také několikrát psal. Ale to už říkal nebožtík Johan Cruyff, když se ho ve fázi základních skupin ptali, co říká Lize mistrů. A on na to: „Nezajímá mě, zeptejte se na jaře, až v ní nebude hrát Molde.“ 

Není důležité zvítězit, ale nějak to přežít

Luboš Brabec má pravdu. Ale kdyby se nakonec Viktoria Plzeň stala historicky nejhorším celkem v dějinách LM, tak by si toho třeba někdo všiml. Exprezident Václav Klaus také nikoho v zahraničí moc nezajímal, ale když si vzal v Chile to slavné „slavnostní“ pero, tak video s ním obletělo celý svět. 

Jiří Fejgl z deníku Sportu v této diskusi na Twitteru rovněž trefil hřebíček na hlavičku: „Pro mě není největší ostuda to, jak Plzeň (i další) přijímají, že dostávají nakládačky. Prostě s tím nejde nic dělat. Mám syna v elitním klubu, takzvané elitní mládeži (RFA) a občas to tam probleskuje. Zkrátka se nemyslí na to, jak se silným vyrovnat, ale jen jak přežít. To je smutné.“

A další respektovaný publicista Josef Káninský pro změnu na Facebooku komentoval podobný jev: „Plzeňský záložník Václav Pilař ve Sportu, jehož ‚novinář‘ mu dává návodné otázky, tvrdí, že tohle Plzeň někam posune. Sebereflexe 0, sebeklam 100.

Viktoria Plzeň se nakonec po domácí úterní porážce 2:4 s kombinovaným a oslabeným celkem Barcelony, kterému už o nic nešlo, nejhorším klubem v novodobé historii LM nestala. Inkasovala sice nejvíc gólů v dějinách (24), ale v rekordní tabulce hrůzy ji nakonec o branku předběhl skotský FC Rangers, z čehož po předloňské známé kauze „Kamara vs. Kúdela“ měli jistě radost i fanoušci Slavie.

Je třeba ocenit, když se něco povede

Vzhledem k nadšení, které kolem oboustranně ofenzivního průběhu posledního duelu Plzně s Barcelonou v některých médiích propuklo, nešlo si odpustit na Facebooku ironickou poznámku: 

„Je třeba ocenit, když se něco povede. Po prohře 2:4 s Barcelonou má Viktoria Plzeň při nulovém zisku v LM celkové skóre 5:24, což je sice mínus 19 gólů jako mělo dosud nejhorší mužstvo v dějinách Ligy mistrů Dinamo Záhřeb, ovšem to vstřelilo méně branek při celkovém skóre 3:22, takže je horší! A co víc, FC Rangers nakonec prohráli gólem v předposlední minutě doma s Ajaxem 1:3, takže mají s nulou dokonce skóre 2:22, tedy mínus 20 gólů. Jak řekl po utkání střelec Tomáš Chorý, je třeba být na český mistrovský tým hrdý. Co na tom, že Bayern a Barcelona přijely do Plzně za již rozhodnutého (ne)postupu bez svých nejlepších hráčů, na to se historie ptát nebude! Děkuji i za procítěně nadšený TV komentář.“ 

Jeden z komentátorů Premier Sport 2 Jan Homolka se přátelsky ozval:  „Není zač, fotbal má bavit a dnes bavil.“

Budiž, mě sice tyhle ‚přáteláky‘ moc nebaví, ale dobře, bylo to takové pěkné šidítko. Možná je to i generační problém. Když ale komentátoři křičí do mikrofonu za stavu 2:4 s kombinovaným týmem Barcelony v utkání, v němž o nic nejde (tedy kromě peněz), víc než Karol Polák ve finále ME 1976 nebo Robert Záruba ve finále olympijského hokejového turnaje v Naganu 1998, tak mám na tváři shovívavý, byť mírně udivený, úsměv. Nic ve zlém.

„Je to možná proto, že pořád bereme zápas s Barcelonou jako svátek, u kterého už nikdy nemusíme být. Stejně tak třeba pár let nebude nikdo z Česka hrát Ligu mistrů. Jasně, že ‚šlo o ananas‘, ale pokud by mě nestrhl zápas s výsledkem 2:4 s Barcelonou, pak by byl čas s komentováním v televizi skončit,“ dodal Jan Homolka z O2 TV Sport a Premier Sport.

„Místo Plzně řešte Slavii v EKL!“

Tak dobře, ovšem mezitím tu vznikla další, poněkud jiná, diskuse na téma „ostuda“. Proč se řeší Plzeň, která narazila v Lize mistrů na samé velkokluby, ale neřeší se hrozící ostuda Slavie, která čelí vypadnutí ze skupiny Evropské konferenční ligy, v níž měla za soupeře celky z Turecka, Rumunska a Kosova?  Ano, pokud dnes, tedy ve čtvrtek večer, Kluž doma vyhraje nad Ballkani, které už nemůže postoupit, nepomůže Slavii k postupu ani výhra nad Sivassporem v Edenu.

„Vyhrát a modlit se. Slavia čelí ostudě, Trpišovského druhé jaro bez Evropy? Slavia vylekaně zírá do propasti. Tajné sny o postupu do finále Konferenční ligy, které se uskuteční v květnu v Edenu, mohou být velmi nečekaně zdemolovány už v základní skupině,“ píše na isport.cz, tedy v elektronické verzi Deníku Sport, kolega Radek Špryňar.

Ano, Slavia i vzhledem ke svým minulým pohárovým úspěchům a k nejvyšší hodnotě svého kádru měla z této skupiny postoupit, nejspíš ji i vyhrát. Ale že by byla ostuda vypadnout, navíc se slušným bodovým ziskem, v konkurenci klubů ze zemí, které umějí hrát fotbal velmi dobře a s nimiž Čechoslováci či Češi leckdy a opakovaně v nedávné historii prohrávali?

To si rozhodně nemyslím a nijak to nedávám do souvislosti s tím, že červenobílí v době klíčových říjnových duelů s Kluží (0:1 a 0:2) trpěli kromě střelecké impotence i velkou marodkou. Ostatně měli vyhrát hned první duel v Turecku, kde se Sivassporem jen remizovali 1:1, přestože turecký tým byl tehdy v krizi. I proto, že tam poněkud lajdácky přišli o rychlé vedení a protože v poslední minutě neproměnil přemotivovaný Lukáš Provod penaltu. 

Loni Slavia postupovala s osmi body

Ovšem pokud by Slavia doma Sivasspor porazila a Kluž zvítězila nad Ballkani, vypadli by červenobílí z Evropy se ziskem deseti bodů, což by byl evropský unikát. Loni totiž postoupili červenobílí z druhého místa v EKL dokonce jen s osmi body. 

Všechny týmy, které získaly v sezoně 2021/2002 v EKL, EL i LM v základní fázi deset bodů, šly v pohodě dál, Atlético Madrid dokonce se sedmi. Letos v již dokončené Lize mistrů všichni desetibodoví – Inter Milán, AC Milán i Eintracht Frankfurt – postupují do osmifinále Champions League, Borussia Dortmund dokonce jen s devíti body. 

Nepodložené sebevědomí a podceňování soupeřů

A srpnové úvahy o tom, že by Slavia mohla postoupit do finále EKL, i proto, že se hraje v Edenu (mimochodem nikoliv v květnu, jak píše kolega Špryňar, ale až ve středu 7. června 2023)? Jen zbytečně silácky řeči, nepodložené příslušnou kvalitou, přesně v duchu tuzemského „světového pupkismu “. Varoval jsem ostatně i před podceňováním soupeřů ve skupině.

Turci? Tak třeba tým Galatasaraye Istanbul vyhrál Pohár UEFA (dnes Evropskou ligu), Turecko získalo bronz na MS 2002 i na ME 2008, kde ve skupině vyřadilo Čechy vedené Karlem Brücknerem. Rumuni? Tradičně silní a vyrovnaní soupeři. Mimochodem Steaua Bukurešť vyhrála PMEZ (dnešní Ligu mistrů) a jednou byla v jeho finále, pamatuji i jak Rumunsko vyřadilo Čechoslováky v kvalifikaci ME 1972 i ME 1984 (tehdy dokonce i s úřadujícími mistry světa z Itálie). A i v kvalifikaci MS 2006 silný český tým s Čechem, Poborským, Šmicerem a dalšími hvězdami prohrál v Rumunsku jasně 0:2. Nicolae Stanciu patřil ostatně k nejlepším hráčům české ligy v její novodobé historii. Kosovo? V kvalifikaci na ME 2020 porazilo v Prištině Čechy, budoucí čtvrtfinalisty, 2:1. A tak bychom mohli pokračovat.

Irituje mě i neustálé podceňování švédských soupeřů, kteří pak vyřadili opakovaně v Evropě Spartu. S kým Češi letos v březnu vypadli v baráži MS 2022? Se Švédy. A kdo pak ve finále vyřadil Švédy? Poláci, účastníci MS 2022 s jedním z nejlepších účastníků na světě Lewandowským, kteří mají po ME 2012 ve své zemi skvělé fotbalové stadiony. Kdo málem letos postoupil do Final Four? Podceňované Maďarsko, které zatápělo ve skupině smrti favoritům už loni na EURO. Maďarsko, jehož vláda pouští do fotbalu mnohem více peněz než kterákoli česká vláda. 

Co je sportovní neúspěch a co je ostuda?

Přesto, když loni v kvalifikaci LM Slavia vypadla s Ferencvárosem Budepešť, byla to prý ostuda. Stejně jako prý byla ostuda, když to loni nevyšlo slávistům v play off  Evropské ligy s Legií Varšava, nebo když červenobílí letos do poslední  chvíle bojovali o postup do EKL s RKS Raków Čenstochová. 

Odkud se bere tohle nepodložené sebevědomí některých lidí z českých médií či sázkových kanceláří, kteří tím pak motají hlavy i nezměrně optimistickým fandům? Trocha respektu, pokory a znalostí z fotbalové historie i současnosti by neškodila.  Stačí si třeba srovnat ceny televizních práv na ligu v Polsku a Turecku se stavem v Česku.  

Ano, pokud Slavia vypadne ze základní skupiny EKL, bude to značný sportovní  neúspěch. Ale ostuda? Za tu považuji jiné věci. Třeba když se v jednom českém deníku v textu - a v elektronické verzi dokonce v titulku - objeví, že „rozhodčí Klíma je prase“. 

Mlha na Slovácku? Žádná novinka. Pomohla i ČSSR k výhře nad Anglií, která stála na počátku zlata na ME 1976