Nazdárci? Tak vypadali nedávno na hřišti spíš Češi. Pozor! S Albánci, Faeřany a Moldavany to nebude snadné

 „Lewa (tedy Polsko) a nazdárci (tedy Albánie, Faerské ostrovy a Moldavsko),“ hlásal hlavní titulek sportovní stránky v pondělním Blesku. „Skvělý los: Dálnice až do Německa“ tvrdí Aha! A deník Sport? „Splněné přání i jasná povinnost“. I podle předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petra Fouska musejí být čeští reprezentanti s nedělním frankfurtským losem kvalifikace na mistrovství Evropy 2024 v Německu spokojeni, postup na šampionát si prý mohou zkazit pouze sami.

Nazdárci? Tak vypadali nedávno na hřišti spíš Češi. Pozor! S Albánci, Faeřany a Moldavany to nebude snadné

Česko se v pětičlenné skupině E utká o dvě první postupová místa s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem. Velký pozor! Jak ukazují i příklady z nedávné minulosti, s Albánci, Faeřany a Moldavany to nebude zas tak snadné. Zvlášť pokud se Češi prezentují výkony jako v září  v Lize národů proti Portugalsku nebo v první půli ve Švýcarsku.  Či jako během nepovedené kvalifikace na MS 2022 v Kataru.

Fousek: „Můžeme si to zkazit jen sami“

„Je potřeba zdůraznit, že náš cíl postoupit na mistrovství Evropy zůstává naprosto bez diskuze jednoznačnou prioritou. Los byl pro nás poměrně příznivý. Z košů číslo jedna, tři i čtyři jsme mohli dostat mnohem těžšího soupeře. Myslím, že musíme být spokojeni. Nechci nikoho ze soupeřů podceňovat, ale v téhle skupině prostě nemůžeme mít jiný cíl než postoupit. Jsem přesvědčen o tom, že jsme schopni si to na hřišti uhrát a že si to případně můžeme zkazit jen sami,“ řekl Petr Fousek, jenž při nedělním poledním losu ve Frankfurtu vedl pětičlennou českou delegaci.

„Oni jako soupeři, nenastoupí, jo?“, reagoval na toto prohlášení na Facebooku publicista Josef Káninský. „Mě na tom ale fascinuje i to, že předsedu FAČR právě hned napadne, že by se něco stát mohlo. To je to vyvřelé podvědomí, které nám brání mít opravdové sebevědomí,“ dodal Káninský. 

Dodejme, že na ME 2024 do Německa postoupí první dva týmy z každé skupiny. O zbylá tři místa se v play off podle pořadí v Lize národů (LN) utká dvanáct zemí, které neuspějí v klasické kvalifikaci.  Česku patří v pořadí LN 14. místo, k jistotě minimálně play off tak potřebuje, aby se z dvanáctky zemí před ním (bez Německa) nedostala z klasické kvalifikace na EURO nejvýše trojice. Kvalifikační skupiny začnou příští rok v březnu, vyvrcholí v listopadu 2023,  play off o tři zbylá místa se už tradičně uskuteční  v březnu 2024. Závěrečný turnaj začíná 14. června 2024 a bude ho hostit deset německých měst. Prvenství  obhajuje Itálie, která se v papírově těžké kvalifikační skupině C utká mimo jiné v repríze finále loňského EURO s Anglií.

Šilhavý: „Nechceme být alibisty“

„Skupina mohla být horší. Favoritem bude Polsko z prvního koše, ale určitě si to s nimi ve vzájemných zápasech rozdáme a věřím, že to budou úspěšné zápasy. Když jsme u národního týmu začínali, tak jsme v Polsku vyhráli přátelské utkání 1:0, takže s nimi máme zkušenost. Bude určitě důležité, v jaké formě bude Robert Lewandowski. Jeho sílu známe všichni,“ zhodnotil nedělní los Jaroslav Šilhavý. 

„Ostatní mužstva určitě nechceme podceňovat, máme ke každému respekt, ale byli bychom určitě alibisté, kdybychom řekli, že jsou silnější nebo že budou těžkými soupeři. Na druhou stranu pravda vždy leží na hřišti. S Albánií jsme hráli nedávno před posledním ME a byl to velice nepříjemný soupeř,“ připomněl Šilhavý vítězství 3:1 proti účastníkovi ME 2016 z loňského června před odjezdem týmu na o rok odložené EURO 2020. 

Faeřané? I Nedvěd a spol. s nimi měli obří problémy

A nejen na to, na zmíněném ME 2016 hrála Albánie ve Francii líp než Vrbovo Česko a dlouho dokonce živila naději na postup do osmifinále.  

A Faeřané?  Chovancova dlouho neporazitelná parta s hráči, jako byli Pavel Nedvěd (ten byl na Faerských ostrovech vyloučen), Karel Poborský, Patrik Berger nebo Vladimír Šmicer, začala svou cestu na ME 2000 v obří mlze v neděli 6. září 1998 kvalifikačním zápasem na Faerských ostrovech (1:0). Ten  vyhrála Šmicerovým gólem až pět minut před koncem. Byly kolem toho velké dohady, Faeřané tvrdili, že se tak stalo proto, že jim Češi těsně koncem nevrátili balon, kteří domácí zakopli do autu kvůli ošetření svého hráče, a dali jim po autu, když se nebránili, vítěznou branku. Když jsem pak po čase dělal rozhovor s trenérem národního týmu Faerských ostrovů a držitelem Zlatého míče 1987, slavným Dánem Allanem Simonsenem, stále to nemohl vydýchat a říkal, že takovou nefér záležitost za celý svůj fotbalový život nezažil. 

Autor branky Vladimír Šmicer naopak i dnes přísahá, že to bylo jinak, že Faeřené balon do autu schválně nezakopli a že se pak normálně bránili české akci. V každém případě i mnohem silnější český tým, který pak dozrál na bronzovém ME 2004 v Portugalsku, měl s Faerskými ostrovy veliké potíže. 

Ostatně Faeřané naposledy v rámci Ligy národů porazili na svém pětitisícovém stadionu v Tórshavnu Turky 2:1. Reprezentaci Faerských ostrovů se tak podařilo poprvé v historii neprohrát čtyři utkání v řadě. 

„S Faerskými ostrovy nás čeká v listopadu přátelský zápas a ještě jsme neřešili, zda by to nějak mohlo ovlivnit přípravu. Stále platí, že bychom v těchto listopadových zápasech chtěli některé hráče vyzkoušet, tak uvidíme, jak si s tím poradíme,“ připomíná Šilhavý.  

Moldavané? Zeptejte se slávistů...

A Moldavané? Moldavský šampion Šeriff Tiraspol je od roku 2009 zase černou můrou Slavie, protože vyřadil ve 3. předkole Ligy mistrů. Tajké si osobně vzpomínám na úvod kvalifikace bronzového ME 2004. V říjnu roku 2002 na rozbahněném trávníku v Kišiněvě byl stav Moldavsko – Česko 0:0. A to čechy repezentoval vskutku hvězdný tým. Až dvacet minut před koncem vstřelil vítěznou branku Jankulovski, což pak v 79. minutě zpečetil gólem z penalty Rosický. Vůbec to ale nebyl žádný koncert a ťukes  proti nějakým „nazdárkům“. Jen úporná bitva.   

Raději pomalu s tím bezbřehým optimismem

Podle ankety serveru isport.cz věří čeští fanoušci v český postup v poměru 85:15 procentům. Já bych s tím optimismem raději trochu přibrzdil,  protože jako „nazdárci“ vypadali na hřišti celkem nedávno, třeba ve zpacakné kvalifikaci MS 2022, spíš Češi. 

A pak je tu ještě další věc: i když z této skupiny Šilhavého svěřenci na ME 2024 do Německa postoupí, jak se tam pak prezentují? Pokud se duchem i výkonností nevrátí do let 2018 až 2020, kdy bylo toto mužstvo (a hlavně jeho realizační tým) na vzestupu, nelze čekat zázraky. Jenže je toho ještě schopno? 

Tak by měla znít zásadní otázka dneška.

Luhový má pravdu: S Ježkem či Brücknerem by se Češi těšili na MS v Kataru. Grygera s Rosickým nemají co radit