Pět událostí 10. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY: Pražská béčka zabrala, Příbram potěšila oslavence Starku

Oba pražské rezervní týmy v 10. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY zabraly a pozvolně stoupají tabulkou. Ve vynikající formě naopak zůstává útočník Lukáš Matějka, toho nyní doplňuje taktéž nedávný prvoligista Tomáš Wágner. Překvapením je porážka vedoucí Líšně od trápící se Karviné, nečekala se ani domácí porážka Třince od Chrudimi.

Dukla deklasovala Jihlavu, Matějka už vévodí kanonýrům

V jedné z pátečních předehrávek si Dukla smlsla na Jihlavě a po hladké výhře 5:0 se dostala přes svého soupeře na osmé místo ligové tabulky. Gólově se do statistik znovu zapsal čtyřiadvacetiletý kmenový útočník Viktorie Plzeň Lukáš Matějka a se sedmi góly už je nejlepším střelcem druhé nejvyšší soutěže.

Vůbec poprvé se za áčko pražské Dukly trefili útočníci Jiří Hrubeš a také Quadri Adebayo Adediran. Premiérovou trefu zaznamenal také Filip Havelka a nyní už se tak čeká pouze na Davida Hufa a Pavla Moulise, kteří v Dukle chtějí oživit své mírně uvadající kariéry.

Wágner hattrickem smázl béčko Olomouce a vzpomíná na staré časy

V Karviné dokázal Tomáš Wágner v jedné sezóně skórovat dokonce třináctkrát, po přestupu do Mladé Boleslavi nicméně začal uvadat. Na Kypru si v sezóně 2020/21 opět dokázal, že góly střílet umí a v třiceti duelech nasázel sedmnáct přesných zásahů.

Loni v Příbrami to byl znovu návrat k trápení, ve čtrnácti zápasech jen dva zásahy. To ale nyní jedním duelem dokázal dvaatřicetiletý forvard smáznout. V domácím prostředí hattrickem prakticky sám deklasoval béčko Sigmy Olomouc a za čtyři zápasy má na svém kontě stejný počet branek.

„Dnes se to všechno sešlo, byl to fantastický zápas a od první minuty jsme měli šanci za šancí,“ nechal se po utkání slyšet Wágner, který tak spolu se svými spoluhráči dal perfektní dárek prezidentovi klubu Jaroslavu Starkovi, jenž v průběhu léta bojoval o život. V pátek se přišel na své svěřence podívat a v neděli mohl oslavit své sedmašedesáté narozeniny.

Pražské rezervy konečně zabraly

Pražské rezervy Slavie a Sparty neprožívají ideální vstup do sezóny, 10. kolo se ale oběma celkům vydařilo. Slavia do domácího střetnutí s Vyškovem nasadila Matěje Juráska nebo Christa Tiéhiho. Oba k vítězství 3:1 přispěli dobrým výkonem, prvně jmenovaný dokonce ve 36. minutě skóroval. A jednalo se o nesmírně důležitou trefu, neboť Vyškov po zásahu Alexise Alegueho nečekaně vedl.

„Byl vidět obrovský přínos Matěje Juráska a Christa Tiéhiho. Obrovský dík, že mezi nás přišli s takovou kvalitou a takovým přístupem. Pomohli našemu mladému týmu, je radost takový zápas koučovat,“ prohlásil spokojený kouč béčka Slavie Marek Jarolím.

Do utkání se nesmazatelně zapsal také hostující záložník a kmenový hráč brněnské Zbrojovky David Jambor. Na hřiště přišel v 73. minutě, o sedmnáct minut později ale po dvou žlutých kartách opouštěl duel předčasně.

Tři body má z desátého kola F:NL také rezerva Sparty. Ta do utkání v Prostějově jako favorit rozhodně nešla, domácí navíc byli v téměř všech aspektech aktivnější. Duel nicméně rozhodly dvě velké hrubky gólmana Volodymyra Krynského.

Po nich skórovali David Holoubek a z penalty nařízené právě po faulu ukrajinského brankáře také Petr Pudhorocký, který v deseti zápasech nastřílel už pět branek a každou brankou si nyní zvyšuje kariérní maximum.

Karviná nečekaně uspěla u lídra

V lize Karvinou deklasovala Chrudim a jen horko těžko poté slezský celek přešel v poháru přes Bzenec. O to překvapivější je venkovní výhra Karviné na půdě vedoucí Líšně.

Poprvé se po návratu z Baníku trefil Lukáš Budínský, pojistku přidal dvacet minut před koncem útočník Rafiu Durosinmi, který se tak trefil potřetí ve čtyřech soutěžních duelech.

„Máme velkou radost, že se nám podařilo v Líšni zvítězit. Myslím si, že úvodní gól celý zápas rozhodl. Oni to po změně stran museli trochu více otevřít, my jsme se gólem naopak uklidnili. Přidali jsme i druhý gól, ale Líšeň dokázala zareagovat. Byla to úplně zbytečná branka a zbytek zápasu byl dost nervózní,“ uvedl jednatřicetiletý středopolař Jaroslav Málek, který v Líšni strávil poslední tři sezóny.

Chrudim poprvé v éře FNL přehrála Třinec na jeho půdě

V éře FOTBALOVÉ:NÁRODNÍ LIGY Chrudim na Třinec příliš neumí. Z osmi předešlých vzájemných zápasů vytěžil jen dvě výhry a jednu remízu, obě výhry si přitom Chrudim připsala doma. Nyní ale poprvé uspěla na hřišti soupeře a svého soka přeskočila v tabulce.

Rozhodující momenty duelu přišly až po pauze. Skóre otevřel Filip Firbacher, který po hattricku do sítě Karviné skóroval i proti dalšímu slezskému soupeři. Konečnou podobu skóre poté v první minutě nastavení obstaral Petr Juliš, pro kterého to byla první branka v letošní sezóně.

Pět událostí 10. kola: Žák to bude mít drahé, Drchal umlčel Mosqueru, hororová domácí bilance Baníku nekončí