Baník se natrápil i v poháru, po reprezentační pauze přijde pro Vrbu klíčové období

Ve FORTUNA:LIZE je Baník Ostrava až jedenáctý a herně na tom není vůbec dobře. Výrazně se natrápil i v MOL Cupu, kdy v zápase s Kroměříží po normální hrací době remizoval a o postupu se rozhodlo až po penaltách. Pozitivními zprávami je ale návrat Ladislava Almásiho a také nynější reprezentační přestávka. Po ní totiž přijde rozhodující fáze pro Baník Ostrava a dost možná i pro kouče Pavla Vrbu.

Vstup do sezóny je pro Baník Ostrava vskutku mizerný. Očekávání přitom po návratu Pavla Vrby byla veliká. Už první duel ale naznačil, kde budou největší potíže – konkrétně v defenzivě a ve spolupráci záložní řady s útokem.

Baník tak měl kvůli častým chybám v defenzivě po šesti kolech na svém kontě jen šest bodů. Reakcí vedení bylo posílení o dva kvalitní záložníky. Z Viktorie Plzeň dorazil Cadu, ze Slavie Praha poté Srdjan Plavšič.

A hned v prvním střetnutí Baník doma porazil Pardubice 3:0. Do ideálního výkonu to ale ze strany domácích mělo daleko. „Jsem spokojený s body, s atmosférou i s tím, jak jsme to zvládli v defenzivě, ale nebyl to jednoduchý zápas. Pardubice hrály v určitých pasážích velmi dobře a ten výsledek je pro ně možná krutý,“ prohlásil tehdy Vrba na tiskové konferenci.

O šest dní později přišel jeden ze šlágrů 9. kola FORTUNA:LIGY na Letné a Baník se Spartou uhrál bod po remíze 1:1. A to i přesto, že míč držel jen v šestatřiceti procentech času a celkově si připsal jedinou střelu.

I v následujícím utkání se od začátku v sestavě Baníku objevili Cadu a Plavšič, v Kroměříži v rámci 2. kola MOL Cupu ale nebylo daleko k blamáži. Obrovské hrubky vyrobil gólman Jiří Letáček, obrana v několika momentech naprosto hořela a Baník mohl být rád, že na téměř nezpůsobilém hřišti urval vítězství po penaltách poměrem 3:4.

„Zavinili jsme si komplikace v utkání sami. Naše vlastní chyby, z nichž některé byly šílené, nabídly domácím možnost dostat se zpátky do hry," zmínil v rozhovoru pro ČT sport kouč Pavel Vrba. Ten by se před reprezentační pauzou rozhodně nacházel v daleko větším tlaku, pokud by Baník duel nezvládl.

Ani tak jej ale jednoduché období nečeká. V lize je až jedenáctý a po přestávce přijde dost možná klíčové období pro Baník, ale i pro Pavla Vrbu. Na ostravský celek čekají doma České Budějovice a půjde o duel, ve kterém by měli domácí získat povinně tři body.

Jenže poté venku Slovan Liberec, doma Slovácka a následně výjezd k úřadujícímu mistrovi. V těchto zápasech rozhodně svěřenci bývalého trenéra české reprezentace favority nebudou. Během reprezentační přestávky se tak rozhodně bude tvrdě pracovat, třeba na souhře mezi novými přírůstky (Cadu, Plavšič) a navrátilcem do sestavy Ladislavem Almásim, od kterého si Vrba slibuje zlepšení ofenzivní části hry Baníku.

Slovenský útočník se vrátil poprvé od exhibičního utkání proti Celticu a proti Kroměříži si zahrál 55 minut. Nyní bude pracovat na plnohodnotném návratu a na začátku října by měl být k dispozici již od prvních minut. Almási se navíc zcela jistě vrátí do pozice exekutora pokutových kopů, neboť Srdjan Plavšič ve středečním pohárovém duelu neuspěl.