Třináctý hrací den: Ronaldo proměnil dvě penalty, Němci se trápili s Maďarskem

Uprostřed pracovního týdne se na kontinentálním šampionátu dohrávala skupinová část, s tím, že se definitivně uzavřely skupiny E i F. Zatímco v petrohradské Gazprom Areně se proti sobě postavily výběry Švédska a Polska, v Seville na sebe narazilo Španělsko se Slovenskem. Rozhodovalo se také ve "skupině smrti", kde se proti sobě postavily Portugalsko s Francií a Německo s Maďarskem.

Slovensko - Španělsko:

Na Estadio Olímpico de Sevilla se nečekalo nic jiného, než triumf domácího favorita - tím spíš po dvou remízových výsledcích, po nichž byl výběr trenéra Luise Enriqueho tvrdě kritizován.

Domácí začali aktivněji od úvodních minut, což nakonec přineslo ovoce. Morata nejprve neproměnil pokutový kop, při kterém se blýskl slovenský brankář Dúbravka. Po půlhodině hry ale vyrobil chybu, když střelu odraženou od břevna nešťastnou tečí srazil za brankovou čáru.

Španělé pak udeřili ještě v nastavení první půle po rohovém kopu. Hromadovi se nepodařil efektivní odkop a Moreno nalezl centrem hlavičkujícího Laporteho, který zvýšil na 2:0.

Také po změně stran pokračovali domácí v drtivém tlaku, který vyústil ke zvýšení náskoku. O další trefu se postaral Sarabia, kterého následoval také Torres. Zmar Slováků podtrhla druhá vlastní branka, kterou si připsal Kucka.

Švédsko - Polsko:

Na ruské půdě pak bylo podle bookamerů mírným favoritem Polsko, které k postupu do osmifinále potřebovalo brát plný počet bodů.

Švédsko vstoupilo do utkání lépe a již ve druhé minutě se ujalo vedení. Po souboji Quaisona s Glikem se míč odrazil k Forsbergovi, který přízemní střelou na zadní tyč překonal bezmocného brankáře Szczesného.

Severská země udeřila i po změně stran a opět u toho byl Forsberg, který využil protiútoku vedeného Kulusevskim. Polsko ale jen o dvě minuty později odpovědělo zásluhou Lewandowskiho, který obešel bránícího Lindelöfa a překonal Olsena.

Naději pro Polsko vykřesal šest minut před koncem kanonýr Bayernu Mnichov, který zužitkoval centr Frankowského a srovnal stav na 2:2. Další trefu ale naši severní sousedé nepřidali, naopak se v nastaveném čase dostali ke slovu Švédi. Claesson upravil na konečných 3:2 a odsoudil Polsko k poslednímu místu ve své skupině.

Portugalsko - Francie:

Zamotaná „skupina smrti“ proti sobě postavila dva finalisty posledního evropského šampionátu a první poločas nabídl nerozhodný stav 1:1.

Portugalsko se dostalo do vedení díky pokutovému kopu, který ve 31. minutě proměnil Ronaldo. Penalty se dočkala ale i druhá strana a v tomto případě se nemýlil Benzema.

Po změně stran se ujala vedení Francie. Druhý přesný zásah si připsal Benzema po přihrávce Pogby, ale jeho trefu musel ještě kontrovat VAR.

Značka CR7 se na tomto turnaji stává mistrem v zahrávání pokutových kopů, neboť proměnila i další nařízenou výhoru a Portugalsko tak srovnalo stav na 2.2.

Německo - Maďarsko:

Papírový favorit Německo se postavil Maďarsku, které ve dvou předešlých duelech dokazovalo, že dokáže se silnými soupeři držet krok. Diváci byli během první půle svědky jediné trefy, kterou překvapivě zaznamenal v 11. minutě Szalai po centru Sallaie.

Německo se dočkalo vyrovnání v 66. minutě po centru Hummelse, který do brány uklidil Havertz. Další nečekaná odpověď soupeře ale přišla jen o chvíli později, kdy si Sané nepohlídal Schäfera a ten překonal vyběhnutého Neuera.

Šest minut před koncem řádné hrací doby došlo opět ke srovnání. V pokutovém území se dostal k dorážce Goretzka, který upravil na konečných 2:2. Pro zajímavý výběr Maďarska tento stav bohužel znamená konec na turnaji, ačkoliv se v náročné skupině prezentoval sympatickými výkony.

Středeční program mistrovství Evropy:

Skupina E (Sevilla/Petrohrad):

Slovensko - Španělsko 0:5 (0:2)
Branky: 30. vlastní Dúbravka, 45.+3 Laporte, 56. Sarabia, 67. F. Torres, 71. vlastní Kucka. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Van Boekel (video, všichni Niz.). ŽK: Duda, Škriniar - Busquets, Alba. Diváci: 11.204 (omezený počet).

Slovensko: Dúbravka - Pekarík, Šatka, Škriniar, Hubočan - Kucka, Hromada (46. Lobotka) - Haraslín (69. Suslov), Hamšík (90. Bénes), Mak (69. Weiss) - Duda (46. Ďuriš). Trenér: Tarkovič.

Španělsko: Simón - Azpilicueta (77. Oyarzabal), García (71. P. Torres), Laporte, Alba - Koke, Busquets (71. Thiago), Pedri - Sarabia, Morata (66. F. Torres), Moreno (77. Traoré). Trenér: Enrique.

Švédsko - Polsko 3:2 (1:0)
Branky: 2. a 59. Forsberg, 90.+4 Claesson - 61. a 84. Lewandowski. Rozhodčí: Oliver - Burt, Bennett - Kavanagh (video, všichni Angl.). ŽK: Danielson - Krychowiak, Glik. Diváci: 14.252 (omezený počet).

Švédsko: Olsen - Lustig (68. Krafth), Lindelöf, Danielson, Augustinsson - S. Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg (78. Claesson) - Isak (68. Berg), Quaison (55. Kulusevski). Trenér: Andersson.

Polsko: Szczesny - Bereszyňski, Glik, Bednarek - Jóžwiak (61. Swierczok), Krychowiak (78. Placheta), Klich (73. Kozlowski), Puchacz (46. Frankowski) - Šwiderski, Zieliňski - Lewandowski. Trenér: Sousa.

Skupina E (Mnichov/Budapešť):

Německo - Maďarsko 2:2 (0:1)
Branky: 66. Havertz, 84. Goretzka - 11. Ádám Szalai, 68. Schäfer. Rozhodčí: Karasev - Demeško, Gavrilin (všichni Rus.) - Irrati (video, It.). ŽK: Gündogan, Sané - Botka, Ádám Szalai, Fiola. Diváci: 12.413 (omezený počet).

Německo: Neuer - Ginter (82. Volland), Hummels, Rüdiger - Kimmich, Gündogan (58. Goretzka), Kroos, Gosens (82. Musiala) - Havertz (67. Werner), Sané - Gnabry (68. Müller). Trenér: Löw.

Maďarsko: Gulácsi - Négo, Botka, Orbán, Attila Szalai, Fiola (88. Nicolics) - Kleinheisler (88. Lovrencsics), Nagy, Schäfer - Ádám Szalai (82. Varga), Sallai (75. Schön). Trenér: Rossi.

Portugalsko - Francie 2:2 (1:1)
Branky: 31., 60. obě z pen. Ronaldo - 45.+2 z pen., 47. Benzema. Rozhodčí: Mateu Lahoz - Cebrián Devís, Del Palomar - Hernández (video, všichni Šp.). ŽK: Lloris, Hernández, Griezmann, Kimpembe (všichni Fr.) Diváci: 54.886.

Portugalsko: Patrício - Semedo (79. Dalot), Dias, Pepe, Guerreiro - Moutinho (73. Neves), Danilo (46. Palhinha), Sanches (88. Oliveira) - B. Silva (72. Fernandes), Ronaldo, Jota. Trenér: Santos.

Francie: Lloris - Koundé, Varane, Kimpembe, Hernández (46. Digne, 52. Rabiot) - Pogba, Kanté - Tolisso (66. Coman), Griezmann (87. Sissoko), Mbappé - Benzema. Trenér: Deschamps.

Osmifinále ještě úspěch není, tvrdí Piták, který by si v příštím kole nepřál Nizozemce