Tvrdíkovu Slavii na Hradě chválili Zeman i Číňané. Hráči vraždili neviňátka. A MOL Cup úpí

0:3. To není výsledek supertiebreaku nějakého deblového tenisového turnaje. Tímto poměrem porazila ve středu večer v Edenu Slavia svou třetiligovou karlovarskou jmenovkyni. Nešlo však o žádný tréninkový či modelový zápas. Jednalo se o osmifinále vrcholné soutěže jménem Český pohár/MOL Cup, z níž její vítěz postupuje do Evropské ligy. Komentátoři si v přímém přenosu ČT Sport pochvalovali, že padlo hodně gólů a že viděli spoustu útočných akcí, Stanislav Tecl si v roli kapitána domácích čtyřmi brankami zvedl sebevědomí a Západočeši si užili v Edenu své tři branky. Přesto mě při sledování zápasu napadla klasikova otázka: „Pane MOL (Malík, Tvrdík, Pauly atd. – nehodící se škrtněte, hodící se doplňte), vám se ten fotbal jako líbil?“ Na tomhle stupni takovéhle vraždění neviňátek?

Tvrdíkovu Slavii na Hradě chválili Zeman i Číňané. Hráči vraždili neviňátka. A MOL Cup úpí

Zvlášť když karlovarští amatéři kromě vítězného únorového duelu s Opavou (3:0) nehráli od loňského října a vlastně nemohli, i když měli povolenou výjimku, ani trénovat, protože většinu týmu nedávno skolil covid. A že si osmifínále zasloužili, když předtím zdolali ligový tým? To by ale Slezané nesměli v únoru na druhém konci Česka svůj duel zcela vypustit, hrát tam s rezervními hráči a juniory, a to dokonce bez trenéra Kováče. I to ovšem svědčí o renomé současné pohárové soutěže v Česku.  

O opakovaně výhodném domácím losu pražské Slavie jsem tu ironicky psal už  před čtrnácti dny, znovu se k tomu vrátíme. 

Všichni zaměstnanci CITIC byli zdárně očkováni

Slávistům se ovšem ve středu nedařilo jen na trávníku, ale i na pražském Hradě. Tam totiž prezident Miloš Zeman  přijal představitele vlastníka klubu červenobílých, společnosti CITIC Europe Holding. Hradní kancléř Vratislav Mynář, jemuž Zeman kvůli jeho „sociálně neinteligentní“  návštěvě  Edenu při utkání EL s Leicesterem odebral měsíční prémie, řekl, že zástupci čínské společnosti s prezidentem mluvili o pokračování čínských investic po zklidnění situace kolem pandemie a že probrali i čínskou vakcínu proti koronaviru. „A padla i pochvala za Slavii,“ dodal Mynář, což se muselo jistě líbit na Hradě přítomnému slávistickému šéfovi Jaroslavu Tvrdíkovi.

Jinak účastníci schůzky mluvili i o čínské vakcíně. Zástupci firmy podle Mynáře informovali prezidenta, že všichni zaměstnanci CITIC zdárně absolvovali obě dávky očkování čínskou vakcínou Sinopharm. Jen na upřesnění: patrně šlo o jen čínské zaměstnance CITIC, o fotbalisty  Slavie se podle všeho nejednalo. 

„Věř a víra tvá tě uzdraví“

Zpět do Edenu. Před čtrnácti dny jsem zde mj. napsal:

„Když se podíváte na posledních pět ročníků Českého poháru, tak zjistíte, že kromě dvou finále na neutrální půdě (2017/2018: Jablonec nad Nisou: Slavia – Mladá Boleslav 3:1 a 2018/2019: Olomouc: Slavia – Baník Ostrava 2:0) a jednoho zápasu 3. kola v sezoně 2016/2017 (Chrudim – Slavia 1:3), kdy ligové týmy ještě povinně musely nastoupit na hřišti protivníka z nižší soutěže, červenobílí z patnácti losovaných zápasů hráli třináctkrát doma, z toho ve více než polovině utkání (v sedmi) se soupeřem z nižší soutěže (Litoměřicko, Třinec, Ústí nad Labem, Chrudim, Vyšehrad, Dukla, Karlovy Vary).   Od té doby, co se losuje i pořadatel utkání bez ohledu na soutěž, kterou hraje, je to možné. Kdo umí, ten umí.  A nic bych v tom už nehledal. Je to zkrátka štěstíčko. Pravděpodobnost, že Slavii v osmifinále MOL Cup vylosují Karlovy Vary je sice 1:15, a že se bude hrát v Edenu ještě dvakrát větší, ale první cenu ve Sportce přece také lidé vyhrávají.“

Čekal jsem nějaký ohlas, ale nedostavil se. Jen se mě jeden starý poctivý fanoušek Slavie zcela vážně zeptal: „A jak dlouho ještě platí ta dohoda? A myslíte, že ty míčky jsou označené, lehké, těžké, nebo nahřátě?“  

Opakuji nahlas: nic nevím, náhoda podporovaná štěstím je mocná čarodějka. Jak říkám, i první cenu ve Sportce lidé vyhrávají, i když jsem dosud žádného neviděl. Tak holt míčky se jmény  Slavie Praha a Slavie Karlovy Vary v osudí po vytažení všech předešlých čtrnácti týmů a sedmi dvojic generálnímu sekretáři FAČR Janu Paulymu mladšímu jednoduše zbyly. A co jako? „Věř a víra tvá tě uzdraví.“

Minule jsem tu také psal o tom, že bývalý dlouholetý tiskový mluvčí ČMFS a FAČR Jaroslav Kolář nedávno napsal pro nakladatelství Olympia velice pěknou knihu o historii Československého a Českého poháru s jednoduchým názvem „Pohár“. 

Mrzí mě, že druhá nejdůležitější fotbalová soutěž v Česku po určitém vzedmutí a zvýšeném zájmu o ni dostává v poslední době zase velké rány. 

Loňské finále v režimu „Suchej hajzl“

Jedna taková přišla loni v prosinci, kdy policejní odposlechy z „kauzy Berbr“ odhalily, že v červnu navštívil exmístopředsedu FAČR Romana Berbra sparťanský sportovní sekretář a „Náčelníkův“ bývalý rozhodovský kolega Josef Krula.  „Táta“ pak uložil politický úkol hlavnímu sudímu červencového finále MOL Cupu Sparta – Liberec (2:1) Pavlu Královcovi, který na Berbrovo přání z utkání udělal „suchej hajzl“ a smutné Severočechy nekompromisně zařízl.  

V srpnu přišel další obří problém. V 1. kole MOL Cupu nebylo nalosováno 42, ale hned 43 dvojic. Jeden postupující byl tedy jaksi navíc. Zmatky vznikly zejména kvůli tomu, že je zvykem, aby v prvním kole hrály druholigové týmy, zatímco prvoligisti naskakují až v kole druhém. Jenže druholigistů v sezoně 2020/2021 nebylo 16, ale 14. A prvoligistů nikoli 16, nýbrž 18.  Navíc se loni zrušilo pohárové předkolo, a tak do 1. kola byly zařazeny týmy, které v předkole uspěly loni. 

Takže fotbalisté Uničova sice porazili v prvním kole MOL Cupu Olešnici hladce 4:0, v osudí druhého kola už ale lístek se jménem jejich klubu nefiguroval. S mírnou nadsázkou řečeno - z politických důvodů! Po problémech, které měla fotbalová asociace se sestavením počtu účastníků prvního kola, se Uničovští sami svého místa vzdali. „Rozhodli jsme se odstoupit sami. Pro klid zbraní,“ vysvětlil předseda klubu Pavel Nezval, který je zároveň i šéfem Řídící komise FAČR pro Moravu.

Třiadvacet kontumací…

Tímto to však neskončilo. Z MOL Cupu na podzim odpadal jeden zápas za druhým. Kluby z nižších soutěží totiž nechtěly hrát proti těm profesionálním (z první a druhé ligy), aby nemusely utrácet za testy. 

„Případně aby jejich hráči nemuseli na covidové testy vůbec, protože by jim případný nález viru v organismu mohl v jejich mimofotbalovém životě přinést leda komplikace. Jistě, může za to pandemie, ale vedení Fotbalové asociace ČR je to zjevně celkem ‚šumák‘, že pohárová soutěž hyne na úbytě. Někdo má padesátiprocentní příspěvek FAČR na testy za dostatečný, někdo možná ne. Ale nikdo se nebouří. Soutěž je v tomto ročníku prostě zdevastovaná. No a co?“ konstatoval již v polovině září Luděk Mádl na serveru Seznam Zprávy.

Už v úvodním kole kvůli povinným testům odstoupily čtyři kluby: Rýmařov, Slavičín, Hranice a Ždírec nad Doubravou. 

V 2. kole domácího poháru se pak vzdalo účasti dalších osmnáct celků - Hlučín, Český Brod, Povltavská FA, Vltavín, Benešov, Březová, Aritma Praha, Motorlet Praha, Znojmo, Kroměříž, Velké Meziříčí, Kolín, Vyšehrad, Most-Souš, Srbice,  Petřkovice, Rosice a Vyškov. 

A k celkově 23. kontumaci v ročníku 2020/2021 došlo i ve 3. kole, kde je ve hře už jen 32 nejlepších celků. A nešlo o žádné amatéry, ale o dva profesionální týmy! V době, kdy byl zápas kontumován (v pátek 19. února 2021), byl Jablonec v první lize čtvrtý, a Líšeň, adept na postup do nejvyšší soutěže, trůnila ve druhé lize během zimní pauzy dokonce na druhé příčce.

Přesto jsme se dověděli tuto oficiální zprávu: „Fotbalisté Jablonce postoupili do osmifinále domácího poháru bez boje. Několikrát odložený zápas 3. kola s Líšní byl na žádost druholigového brněnského klubu kontumován výsledkem 3:0 ve prospěch severočeského týmu.“

Nehrajeme, málo termínů…

Důvod? Zápas se měl původně odehrát už v říjnu v Líšni, kvůli koronaviru v brněnském týmu však byl přeložen na únor. Protože líšeňský trávník není vyhřívaný a před startem jarní části druhé ligy by hrozilo jeho poškození, prohodily si kluby pořadatelství. Situaci ale následně zkomplikovalo počasí. Duel se kvůli nezpůsobilému hřišti neuskutečnil v Jablonci ani později na strahovském stadionu Evžena Rošického, který si pohároví soupeři domluvili jako náhradní místo.

„Další termín, kdy se mohlo hrát opět na Strahově, byl 24. února. Protože se má  3. března hrát již 4. kolo MOL Cupu, na návrh Líšně FAČR provedla kontumaci utkání “ uvedl brněnský klub.

A na Twitteru si na neoficiálním účtu líšeńského klubu z dané taškařice začali dělat legraci i jeho fanoušci (viz snímek).

Není divu. Dovedete si představit, že by ve 3. kole FA Cupu navrhl Watford Manchesteru United, že je málo termínů a že proti MU v poháru hrát nechce. A že tedy navrhuje dobrovolnou kontumaci ve svůj neprospěch?

Neuvěřitelná představa. Takhle vypadá soutěž, kterou řídí FAČR v čele se svým výkonným výborem, ještě donedávna ovládaným Romanem Berbrem. Všechno souvisí se vším. I proto je třeba tyhle staré struktury konečně vyměnit. Aby se i Český pohár stal se vším všudy důvěryhodnou soutěží a aby jeho sponzoři mohli být hrdí na produkt, který svými penězi podporují.