Udělej z toho suchej hajzl, instruoval Berbr Královce, jak správně vést finále MOL Cupu Sparta-Liberec (2:1)

O kontroverzních rozhodnutích sudího Pavla Královce ve finálovém zápase MOL Cupu/Českého poháru mezi Slovanem Libercem a pražskou Spartou (1:2, středa 1. července 2020) toho bylo v létě napsáno mnoho. I komise rozhodčích FAČR tehdy musela chtě nechtě konstatovat, že Královec chyboval, protože měl ještě za stavu 0:0 v první půli vyloučit sparťana Frýdka. Jelikož mu ale udělil jen žlutou kartu, ovlivnil tak arbitr citelně průběh zápasu, v němž šlo o účast v základní skupině Evropské ligy, dotované mnoha miliony korun. 


Udělej z toho suchej hajzl, instruoval Berbr Královce, jak správně vést finále MOL Cupu Sparta-Liberec (2:1)

Z části policejního spisu velmi sledované říjnové kauzy „Berbr a spol.“, kterou autor tohoto článku měl možnost vidět, ovšem vyplývá, že ostře sledovanému finále předcházela podivná zákulisní hra, v níž se objevili bývalý místopředseda FAČR Roman Berbr (nyní už dva měsíce ve vazbě), mezinárodní rozhodčí Pavel Královec, sportovní manažer a sekretář Sparty a rovněž bývalý sudí Josef Krula a nyní už exmístopředseda v říjnu rozpuštěné komise rozhodčích Martin Wilczek.

„Byl za mnou Pepa Krula, potřebuju jednu politickou věc“

Ve spise se mj. píše o tom, že už v pondělí 22. června 2020, tedy devět dní před finále MOL Cupu v Liberci, kontaktuje Roman Berbr místopředsedu komise rozhodčích Martina Wilczeka a ptá se ho, jestli už má pro finálové utkání na středu 1. července nominované rozhodčí (ve své hantýrce říká „hráče“). Zajímavé je, že Berbr zcela opomíjí tehdejšího předsedu komise rozhodčích Jozefa Chovance a řeší věc rovnou s místopředsedou Wilczekem, podle zákulisních znalců faktického šéfa komise. Martin Wilczek Berbrovi odpovídá, že ano a že nasadil „naši jedničku“, tedy mezinárodního sudího Pavla Královce.

Hned poté, co se Berbr tuto informaci dozví, telefonuje Královcovi s tím, že se má u něj zastavit. Ve čtvrtek 25. června 2020, tedy za tři dny a šest dní před libereckým finále, Roman Berbr Pavla Královce kontaktuje znovu a říká mu: „Jenom jednoduše, jenom jednu politickou věc potřebuju, jo? Ty to pochopíš. V pondělí (22. června 2020 - pozn. aut.) byl za mnou Pepa Krula (sekretář Sparty - pozn. aut.). 

Královec Berbrovi odpovídá, že to chápe.  Berbr k tomu ještě dodává: „Jenom ho potřebuju, ho pozdravuj potom. A ze zbytku udělej suchej hajzl.“

„Udělat ze zbytku (zápasu?) suchej hajzl,“ bude podle všeho „odborná hantýrka českých rozhodčích. 

Pavel Královec na to odpovídá, že „jim to nedělá problém.“ A dodává: „Ať mají o čem psát.“

A bylo o čem psát…


Jak utkání a jeho řízení dopadlo, všichni vědí. Královec měl pravdu, vskutku bylo o čem psát. 

Martin Frýdek totiž ve 31. minutě pohárového finále při jednom ze soubojů šlápl na ležícího libereckého (dnes slávistického) hráče Malínského a situaci řešil videorozhodčí Emanuel Marek. Ten Královce poslal k monitoru, ale hlavní sudí surovou hru na opakovaném záběru „neviděl“. Vytáhl jen žlutou kartu. „Přitom mám ze všech stran informace, že to měla být červená,“ zlobil se po utkání liberecký trenér Pavel Hoftych.

„Ze svého pozičního postavení jsem druhý zákrok na hřišti vnímal tak, že šlo spíše o nezaviněný kontakt Frýdka s Malínským,“ hájil se později Pavel Královec. „VAR mi doporučil přezkum na hrací ploše. Po něm jsem byl přesvědčen, že udělení žluté karty je dostačujícím osobním trestem za bezohledný přestupek,“ dodal arbitr.

Při monitoru na hrací ploše jsem chybně posuzoval intenzitu přestupku a možnost vyhnout se ležícímu soupeři. Nicméně s odstupem času vím, že moje rozhodnutí bylo chybné a měl jsem Frýdkovi udělit červenou kartu za hrubé nesportovní chování,“ kál se nakonec veřejně Královec.

Po bezbrankovém poločase šel sice Liberec v 50. minutě do vedení 1:0, ovšem Sparta díku gólu Karlssona v 65. minutě a penaltě Kangy v 74.minutě výsledek otočila na 2:1 a do Evropské ligy postoupila ona. V závěru utkání ještě Královec za faul loktem vyloučil libereckého Rondiče. 

Předmětem spekulací a diskusí bylo také zmíněné nařízení pokutového kopu ve prospěch Sparty poté, co došlo ke kontaktu mezi brankářem Knoblochem a útočníkem Tettehem. Ta byla ale podle Komise rozhodčích FAČR nařízena správně.

Navzdory videu si dělají, co chtějí

Podle mě to bylo Frýdkovo nesportovní chování, trestal to bych okamžitě červenou kartou. Když na protihráče šlápne, má jít ven. Ovlivnilo by to celý průběh utkání, nedokážu to pochopit,“ řekl ve středu 1. července 2020 ve studiu ČT Sport televizní expert a bývalý čs. reprezentant Günter Bittengel.

Faulovaný hráč Slovanu Liberec Tomáš Malínský byl v rozhovoru pro server Sport.cz ještě kritičtější: 

„Jako hráči nemáme možnost si to někde u videa přezkoumat, ale rozhodčí ano, a když se na to běžel podívat, nebylo se o čem bavit, jasná červená karta! A že teď bude rozhodčí brečet, že to udělal špatně? To je normální lidský selhání. Nemělo by se to stávat. Rozhodčí tady jednoznačně pochybil. A bohužel nám ubral možnost jít do přečíslení. Rozhodčí tam mají video, a to by přeci mělo při těchto sporných momentech pomoci. K čemu pak video je, když si to stejně udělají po svým? Čumí na to a je to úplně k prdu. Takže video je tady k ničemu. I kdyby tam bylo deset videí, tak si to stejně udělají podle svého. Ať video klidně zruší. Nedá se nic dělat. Kvůli rozhodčím jsme za blbce. My hráči to prožíváme, ale rozhodčím, těm je to jedno.“

Své si v létě ke kauze řekl na Facebooku i bývalý šéfredaktor deníku Sport, dnes šéfredaktor Světa motorů, Zbyšek Pechr: 

„Není to ještě ani čtrnáct dní, co jsem se tady vztekal, jak je možné, že fotbalový arbitr Královec je stále v očích komise rozhodčích nejlepším českým sudím. V zápase Ostrava-Slavia tehdy nevyloučil hned v úvodu Potočného, který brutálně fauloval Bořila. Komise pak konstatovala, že vylučovat měl a Královec si vydatně posypal hlavu popelem a jede se dál. Ve finále poháru se letenský Frýdek projde po hrudi libereckého Malínského a zase nic. Na pokyn VAR, že má vylučovat, nakonec vytáhl jen žlutou. Bezprecedentní ovlivnění důležitého zápasu o evropské poháry. A co následuje? Komise opět konstatuje, že Královec chyboval, sudí se omluví, že to špatně vyhodnotil, a jede se dál. Jak dlouho bude Královec svým tendenčním pískáním mrvit českou ligu? Jak dlouho budou o všem v českém fotbale rozhodovat členové komise rozhodčích a jejich spřátelení nadřízení? Ty otázky jsou řečnické. Všichni víme, že dlouho.“

Co udělá disciplinárka? Bude zase jen čekat?

Po přečtení části z policejního spisu se leccos vyjasňuje. MOL Cup je sice soutěží FAČR, ovšem profesionální kluby a hráče trestá Ligová fotbalová asociace (LFA), která řídi první a druhou ligu. Zatímco Etická komise FAČR zahájila koncem listopadu disciplinární řízení se sedmnácti obviněnými v „kauze „Berbr“ (tři z dvaceti obviněných nejsou členy FAČR), Disciplinární komise LFA začala zatím své řízení s druholigovým Slavojem Vyšehrad, jehož sportovní ředitel a velký přítel a spolupracovník Romana Berbra Roman Rogoz sedí také ve vazbě. 

Problém je v tom, že český fotbal od tzv. kauzy „Křetínského kabely“ čeká, až kauzy dořeší případné soudy. Bývalý předseda disciplinárky Jiří Golda chtěl totiž před lety v této kauze trestat, což se ale nelíbilo bývalému předsedovi FAČR Miroslava Peltovi ani Romanu Bebrovi. Jak přiznal v nedávném interview pro magazín HATTRICK a později i pro deník Sport bývalý moravský místopředseda FAČR a expert na sportovní právo Jiří Kubíček, Berbr s Peltou od něj tehdy dostali radu, ať s fotbalovým projednáváním případu počkají až do případného obvinění. 

Jenže vedení fotbalu tehdy nakonec rozhodlo, že vyčká až na úplné soudní ukončení případu. Což ovšem ve sportu znamená až několik sezon. Proto třeba bývalý předseda disciplinárky Alexander Károlyi ve známé „ivánkovské“ kauze „Horník a spol“ v letech 2004 a 2005 fotbalově trestal ještě před soudním ukončením případů, protože v rozběhlé soutěži je nutné rozhodovat hned. A také proto, že některé případy nemusejí být nutně trestnými činy, ovšem z hlediska fotbalových norem je trestat lze a je to třeba činit velmi rychle.

Nejen autor těchto řádků se domnívá, že by bylo za dané situace velmi vhodné se rychle vrátit k někdejší Károlyiho praxi a fotbalově trestat hned. Některé záležitosti, jako je třeba výše uvedená kauza kolem pohárového finále Sparta-Liberec, nemusí být v této podobě z hlediska policistů zralé na obvinění, ovšem z hlediska fotbalových norem za hranou podle všeho budou. 

Téměř celá liga?

Sparta může nejspíš tvrdit, že šlo o zcela soukromou aktivitu jejího sekretáře. Co také jiného? Ovšem i za své manažery je klub odpovědný. A Krula může zase říkat, že si s Berbrem na Strahově povídali o letním počasí nebo o průběhu světové pandemie. Tak určitě.

Ostatně i bývalý sportovní ředitel Slavie Jan Nezmar se už předem nedávno sám médiím přiznal, že dostal echo o tom, že se jeho jméno rovněž objevuje v policejním spise. Protože měl kontaktovat Romana Berbra ohledně silně „proplzeňského“ sudího Ardeleánua, jenž byl nominován na loňský dubnový zápas Slavia-Olomouc (2:1), což prý v Edenu vyvolalo paniku. 

Dění kolem červencového finále MOL Cupu či červnového utkání Slavia-Olomouc nebudou podle všeho jedinými prvoligovými případy ze známé kauzy.

„V zásadě se dá říct, že je tam nějakým způsobem zmíněna téměř celá liga, prakticky všichni, co tu mají s fotbalem co do činění,“ konstatovaly před několika dny v rozhovoru s reportérem serveru Seznam Zpráv osoby, které se pohybují v blízkosti vyšetřovacího spisu.

Důkazy měl Malík vedle v kanceláři 

Mimochodem předseda FAČR Martin Malík se v pondělním obsáhlém interview pro mediálního partnera Fotbalové asociace, tedy Mladou Frontu DNES chlubí, jak loni v Deníku N po skandálním průběhu baráže o první ligu vypustil podle něj „atomovou bombu,“ když řekl, že: 

„Za problémy s rozhodčími si mohou do určité míry samy prvoligové kluby. To proto, že prakticky každý z nich zaměstnává lidi, kteří mají na starosti ovlivňování sudích.“

Konkrétní prý být nemohl, protože podle svých slov neměl důkazy. Možná si pro ně na Strahově stačilo dojít do vedlejší kanceláře k Romanu Berbrovi…

Vyloučí někdy Berbra z FAČR?

A ještě něco: Roman Berbr zůstává (podle oficiálních stránek stes.cz) nejen placeným místopředsedou STES, tedy obchodní společnosti FAČR, ale je stále i členem Fotbalové asociace. Alespoň to potvrzuje strahovská elektronická evidence členů. 

Zatímco Petr Špaček, předseda (dnes už „jen“ čestný) třetiligových Živanic, byl za svou oprávněnou kritiku poměrů v českém fotbale, z FAČR loni na jaře záhy vyloučen verdiktem, který podepsali Malík s Berbrem, Roman Berbr stále zůstává členem FAČR. Podle všeho velmi nečestným členem FAČR. 

A Martin Malík chce podle svých odhodlaných slov v pondělní Mladé frontě Dnes nadále čistit český sport číslo jedna. 

Slavii zase pomohl covid, bez něj by Simu v áčku neměla. Co se stalo s první Spartou? „Přijdu, až jí nastaví zrcadlo“