Duel v Liberci vítěze nepoznal, dvakrát se červenalo, Slavia vyloupila Letnou, Kučera začal v Teplicích vítězně

Desáté kolo Fortuna ligy bylo zahájeno už v pátek, kdy Zlín v předehrávce hostil Jablonec. V sobotu se pak odehrálo derby mezi Opavou a Ostravou, Klokani pak "hostili" Pardubice. Příbram pak díky brance ke konci zápasu remizovala na hřišti ve formě hrající Olomouce 1:1. Mizernou formu potvrdila večer v sobotu Viktoria Plzeň, která doma nestačila na Karvinou. V neděli Zbrojovka po senzační remíze 1:1 na Edenu doma selhala s Českými Budějovicemi. Derby pražských „S“ ovládli sešívaní, kteří svého rivala porazili 3:0 a vedou ligu už o pět bodů. V souboji bratří Sadílků mezi Libercem a Slováckem se dvakrát červenalo, zápas vítěze neměl.

Duel mezi Jabloncem a Zlínem byl vyrovnaný až do 70. minuty, kdy udeřil hostující Václav Pilař.  Ten využil početní výhodu, kterou hrál Jablonec celou druhou půli kvůli vyloučení Poznara. Zlínská naděje na vyrovnání vypršela v 84. minutě, kdy po faulu ve vápně byla odpískána penalta pro hosty a nejlepší jablonecký střelec Schranz se z puntíku nemýlil. Jablonec vyhrál na zlínské Letné 2:0.

Opava mohla jít v derby proti Baníku do vedení, její kapitán Jan Žídek ale neproměnil penaltu. Před poločasem se ovšem nechal vyloučit ostravský Pokorný. Baník však skóroval i v deseti, ostravský de Azevedo proměnil narozdíl od opavského kapitána penaltu a Ostrava vedla 1:0. Jan Žídek poté v 86. minutě napravil svou minelu a srovnal skóre, Baník to však nezabalil a i v deseti lidech se zmohl na vítězný gól a na hřišti Opavy i přes nepříznivý průběh dokázal v derby potvrdit roli favorita. Autorem vítězné branky byl v nastavení Svozil.

Další takové miniderby se odehrálo v Ďolíčku, kde de facto nastoupily dva domácí týmy. Formálně domácí Klokani hostili Pardubice, které mají v této sezóně azyl právě v Ďolíčku, tentokrát ovšem nastoupily jako hosté. Skóre otevřel už ze začátku Tomáš Necid, Pardubice se ovšem nevzdaly a dokázaly s Bohemians uhrát remízu 1:1, ve druhé půli totiž srovnal Pavel Černý.

Třetí Olomouc doma hostila motivovanou Příbram, která si před týdnem připsala první vítězství v sezóně. Roli favorita Sigma ale nepotvrdila. V utkání sice vedla 1:0 a to vydrželo až do 88. minuty, Příbram ale za pět minut dvanáct před začátkem nastavení srovnala. Odlepila se tím ze dna tabulky, kde se nyní nachází Opava.

Plzeň v posledních dvou zápasech neskórovala a ztratila body za prohru se Zlínem 0:1 a remízu s Českými Budějovicemi 0:0 a mizernou produktivitu i formu potvrdila i doma proti Karviné. Je z toho další prohra v této sezóně. Skóre otevřel karvinský Michal Papadopoulos v prvním poločase, Karviná se poté zatáhla a trápící se Plzeň na její obranu nenašla recept. Viktoria tak zůstává za Olomoucí na čtvrtém místě.

Mezi Brnem a Budějovicemi do zápasu lépe vstoupili domácí, už ve třetí minutě ve slibné pozici přestřelil Růsek. V 10. minutě hostující Javorek vysunul do sóla Brandnera, který si poradil i s brankářem a otevřel skóre. V 16. minutě Čolič centroval na hlavu Vana Burena, který míč poslal pouze do tyče, ale Brandner využil dobrého postavení a zvýšil na 0:2.

V 53. minutě svitla pro Zbrojovku naděje. Dreksa odcentroval a Růsek hlavou snížil. Brno se nedokázalo prosadit ani ze závěrečného tlaku, a tak se z brejku v nastaveném čase prosadil Čavoš.

Radim Kučera prožil na lavičce Teplic úspěšnou premiéru. Z Mladé Boleslavi přivezl tři body za výhru 2:0. První gól vstřelil ve 39. minutě Pavel Moulis, poté domácí Michal Škoda nedal penaltu a v závěru zvýšil Trubač.

Derby ovládla Slavia. Jako první měli jedinečnou šanci na otevření skóre utkání Sparta. Po dlouhém nákopu se brankář Kolář nedohodl s Kúdelou a následně srazili Krejčího staršího, jenže Juliš pokutový kop zahrál špatně a slávistický brankář střelu doprostřed vyrazil nohama.

Ve 32. minutě si na Ševčíkův rohový kop nejvýše vyskočil Sima a poslal Slavii do vedení. Krátce na to mohl odpovědět Hancko, ale jeho hlavičku Kolář vytáhl. Ve 40. minutě Bořil našel krásným pasem Simu, který si zpracoval míč a zamířil ke vzdálenější tyči – 0:2.

V 53. minutě definitivní tečku za zápasem dal Lingr, který využil podklouznutí Trávníka a zpoza vápna přízemní střelou překonal Nitu.

Liberec na Slovácko nevyzrál. Ve 20. minutě hostující Daníček poslal ve vápně k zemi Jana Matouška a hlavní rozhodčí po zhlédnutí videa odpískal pokutový kop a Daníčka vyloučil. Rabušic si s penaltou nelámal hlavu a zamířil doprostřed branky, brankář Bajza si tipnul stranu a míč skončil v síti.

Ve druhém poločase se počet hráčů na trávníku vyrovnal. V 55. minutě Kačaraba viděl za ostřejší zákrok druhou žlutou kartu a musel do sprch. Hosté se dočkali vedení o čtyři minuty později. Na centr z rohového kopu si nekompromisně naskočil Petr Reinberk a hlavičkou zakončil přesně k levé tyči soupeřovy branky.

Fortuna liga, 10. kolo:

Zlín - Jablonec 0:2 (0:0)

Branky: 71. Pilař, 84. Schranz (pen.)
Žluté karty: 40. Poznar – 45+2. Holík, 65. Krob
Červená karta: 45. Poznar (Zlín)
Domácí: Dostál – Simerský, Buchta, Procházka – Fantiš (78. Janetzký), Hlinka, Conde (90+2. Slaměna), Jiráček – Dramé (46. Jawo), Poznar, Čanturišvili, trenér: Páník
Hosté: Hanuš – Holík, Martinec, Zelený, Krob (90+2. Jovovič) – Považanec – Pleštil (67. Ladra), Hrubý (90+2. Čvančara), Kubista, Pilař (87. Podaný) – Schranz (87. Doležal), trenér: Rada
Diváci: 0
Rozhodčí: Berka – Mokrusch, Podaný

Opava - Baník Ostrava 1:2 (0:0)

Branky: 86. Žídek - 78. de Azevedo (pen.), 90+1. Svozil
Žluté karty: 24. Žídek, 40. Dordić, 45+1. Helešic, 45+4. Juřena, 80. Rataj, 90. Šcudla – 15. Pokorný
Červená karta: 45+2. Pokorný (Baník Ostrava)
Neproměněná penalta: 15. Žídek (Opava)
Domácí: Fendrich – Hrabina, Didiba, Žídek – Helešic (75. Šcudla), Tiéhi, Zavadil (36. Řezníček), Holík (87. Wybraniec), Mondek (75. Harazim) – Dordić (75. Rataj), Juřena, trenér: Kováč
Hosté: Laštůvka – Pokorný, Svozil, Stronati – Holzer, Jánoš, Tetour (90+4. Buchta), de Azevedo (89. Tijani), Fleišman – Kuzmanović (46. Fillo), Šašinka (56. Zajíc), trenér: Kozel
Diváci: 0
Rozhodčí: Franěk – Nádvorník, Dobrovolný

Bohemians 1905 - Pardubice 1:1 (1:0)

Branky: 7. Necid – 63. Huf
Žluté karty: 58. Köstl, 70. Necid, 74. Hronek (všichni Bohemians 1905)
Domácí: Kouba – Köstl, Krch, Vondra – Hronek (82. Keita), Hůlka, Novák (56. Nečas), Květ (68. Jindřišek), Schumacher (82. Hašek) – Pulkrab (56. Vaníček), Necid, trenér: Klusáček
Hosté: Boháč – Prosek, Šejvl, Toml, Surzyn – Jeřábek – Tischler, Hlavatý (86. Čihák), Solil (90+1. Cadu), Pfeifer (46. Ewerton) – Černý (33. Huf), trenér: Krejčí
Diváci: 0
Rozhodčí: Hrubeš – Paták, Batík

Sigma Olomouc - Příbram 1:1 (1:0)

Branky: 37. Houska (pen.) – 88. Antwi
Žluté karty: 65. Poulolo, 69. Nešpor, 80. Houska – 13. Folprecht, 35. Nový, 44. Vávra
Domácí: Mandous – Hála, Hubník, Poulolo, Greššák – González (78. Zifčák), Látal, Houska (86. Zahradníček), Falta – Chytil (68. Breite), Nešpor (86. Beneš), trenér: Látal
Hosté: Kočí – Cmiljanović, Kleščík (74. Vais), Nový, Soldát – Pilík (84. Kvída), Vávra (74. Svoboda), Folprecht, Rezek, Zorvan (74. Antwi) – Voltr (73. Tregler), trenér: Horváth
Diváci: 0
Rozhodčí: Petřík – Caletka, Dohnálek

Viktoria Plzeň - Karviná 0:1 (0:1)

Branka: 38. Papadopulos
Žluté karty: 87. Pernica – 80. Guba, 90+4. Jarábek
Domácí: Hruška – Řezník (46. Beauguel), Hejda, Pernica, Limberský – Bucha, Kalvach (89. Hořava), Čermák (89. Káčer) – Kopic (31. Ba Loua), Kovařík (75. Alvir) – Ondrášek, trenér: Guľa
Hosté: Bolek – Santos, Dramé, Šindelář, Ndefe – Mangabeira – Herc (65. Janečka), Ostrák (77. Smrž), Qose (83. Čmelík), Bartošák (77. Guba) – Papadopulos (65. Haša), trenér: Jarábek