Kotal oklikou kritizoval Rosického? Poté, co se Trpišovský přestal bát cizinců, začala jeho africká Slavia zase válet

Víkend plný snů zažila po listopadové reprezentační přestávce Slavia. Nejprve vyhrála v sobotu v Opavě, kde loni jen zoufale remizovala, vysoko 6:0 a pak se radostně dívala, jak v neděli nejprve prohrává Plzeň ve Zlíně 0:1 a poté na Letné poprvé v sezoně (!) vítězí České Budějovice nad totálně rozloženou Spartou (4:2). Resumé? Červenobílí vedou po 8.  ligovém kole před druhými sparťany už o čtyři body a před čtvrtou Viktorií dokonce o šest bodů (na třetí příčku v tichosti po vítězství nad Karvinou 3:0 poskočila Olomouc se ztrátou pěti bodů na obhájce mistrovského titulu). Naštvaný sparťanský trenér Václav Kotal dokonce kritizoval kádr svého mužstva, což by se dalo chápat i jako kritika práce sportovního ředitele Tomáše Rosického, případně dokonce majitele Daniela Křetínského. 

Kotal oklikou kritizoval Rosického? Poté, co se Trpišovský přestal bát cizinců, začala jeho africká Slavia zase válet

Z postrachu cizinců jejich obdivovatel?

Slávistický kouč Jindřich Trpišovský, dosud známý spíš jako odpůrce cizinců (zlé jazyky tvrdily, že je údajně nemá moc v lásce kvůli tomu, že podobně jako Pavel Vrba neumí pořádně žádný cizí jazyk, jen takovou tu „číšnickou němčinu“), postavil čtyři Afričany (Oscara z Libérie, Traorého z Pobřeží slonoviny, Olayinku z Nigérie a hlavně Simu ze Senegalu) -  a ti ve spolupráci s Rumunem Stanciem a českým „zbytkem“ Opavu ve druhé půli na jejím trávníku zcela rozdrtili.

Hlavně devatenáctiletý Abdallah Sima zářil, tento nečekaný objev, jenž přišel v létě do Slavie přes Táborsko z francouzského Evianu, svůj skvělý výkon korunoval nádherným gólovým průnikem a zvýšením stavu na 5:0.

Hráče, jako je Sima, Slavia potřebovala 

„Sima je přesně je ten hráč, kterého jsme potřebovali,“ pochvalovali si na internetu nadšení slávističtí fanoušci. 

„Simič má neskutečné předpoklady, věřím se, že se bude raketově zlepšovat. A vůbec jsem rád, jak to naši afričtí kluci všechno zvládají. Jejich elastičnost, pohyb a technika dodávají naší hře nové ingredience. Jsou teď na svých postech výkonnostně nejlepší, proto hrají,“ chválil slávistické Afričany po střetnutí v Opavě Jindřich Trpišovský. Ostatně role náhradníka tak zbyla i na kapitána Bořila.

Je zjevné, že k téhle názorové změně donutily slávistického kouče okolnosti a „stav nouze“. Zlom nastal ve čtvrtek 29. října v pražském utkání 2. kola Evropské ligy proti bundesligovému Leverkusenu (1:0). To totiž Trpišovský postavil základní jedenáctku složenou z téměř samých Čechů doplněných pouze Oscarem. Ti hráli od 22. minuty proti deseti, ale dlouho to byla velká bída bez jediného kloudného nápadu. 

Až když ve druhé půli přišli na hřiště postupně Chorvat Musa, Rumun Stanciu a další tři Afričané Olayinka, Sima a Traoré, dospěla Slavia k cenné výhře. Vítězný gól padl po Stanciově rohu a Olayinkově odvážné hlavičce, které nezabránil ani střelcův zlomený nos. A Trpišovský v té chvíli věděl, že jen na Češích to stavět nemůže. 

Samozřejmě, dnešní Opava není měřítkem, opravdovou kvalitu musejí slávisté potvrdit znovu ve čtvrtek ve 4. kole Evropské ligy v Nice (doma ji začátkem listopadu porazili 3:2, když se v červenobílém dresu poprvé zapsal mezi střelce právě Sima). 

Osmnáct týmů je luxus

Tenhle zápas ve Slezsku dokládá, že osmnáct týmů v nejvyšší soutěži je opravdu příliš, ono i těch šestnáct bylo v podstatě luxusem. Příčinou daného stavu je právě mj. Opava, kvůli jejímuž jedinému (!) nakaženému náhradníkovi se nedohrála nadstavbová skupina o udržení a následná baráž, a liga se proto rozšiřovala na osmnáct týmů. Kdyby se dnes postupovalo podle stejných pravidel jako v červenci, neodehrálo by se v sezoně 2020/2021 patrně jediné kolo. V tomto světle je vidět, co to bylo za nesmysl, který vedl k neplánovanému rozšíření Fortuna:ligy a k dalšímu rozmělnění její kvality.

V Opavě je dnes trenérem i sportovním ředitelem nedávný reprezentant Radoslav Kováč. V zimě ho má v té druhé funkci nahradit hráčský veterán Pavel Zavadil. Třeba se pletu, mám ale obavu, že obecně tyhle „rychlokvašky“ nebývají tím nejlepším krizovým řešením.

Podobným vývojem si před časem prošel i příbramský kouč Pavel Horváth, jehož před vyhazovem zachránila nedělní penaltová remíza v Brně (1:1).

A namále měl i českobudějovický kouč, další nedávný bývalý fotbalista, David Horejš.

Jihočeši totiž v předchozích sedmi utkáních ani jednou nevyhráli. Až teď v neděli večer na Letné (4:2). Stejně jako přesně před rokem (3:3) se jim tu dařilo, ovšem zatímco loni své vedení do zdárného konce nedotáhli, nyní se jim to zaslouženě povedlo. Jak ovšem říkal sám Horejš, nyní to musejí potvrdit i doma, ve středu v dohrávce 5. kola proti pražským Bohemians 1905 a pak v sobotu proti Plzni. 

Ve Spartě by měli být hráči, kteří to zvládnou

Sparta nastoupila při oslavách 127. výročí svého vzniku v retro dresech, ovšem pojala to spíš retro výkonem. Mimochodem naposledy na Letné s Jihočechy prohráli před 27 lety v roce 1993, kdy je vedl Pavel Tobiáš...

„Dostat čtyři góly, to se doma nesmí stát. Udělali jsme hrozné chyby, ty tři první góly – čtvrtý, když už jsme hráli vabank, neberu – byly strašně laciné. Ve Spartě by měli být hráči, kteří by takový zápas měli zvládnout, bohužel se to nepovedlo,“ nešetřil kritikou zkušený kouč Václav Kotal. 

Koho měl na mysli? Když ve Spartě nejsou takoví hráči, kteří by to při četných absencích zvládli, kdo za to může? Mladý a stále nezkušený sportovní ředitel Tomáš Rosický? Nebo dokonce majitel Daniel Křetínský? 

V útoku chybí největší talent Adam Hložek, největší problém však tkví v obraně, kde scházejí hned tři reprezentační stopeři – Slováci Hancko a Štetina a Čech Čelůstka. 

Ovšem problém nebude jen v obráncích, ale nejspíš v celé defenzivní činnosti. Vždyť Sparta v posledních pěti zápasech inkasovala patnáct gólů, tedy tři na utkání. Jediný duel, který si jí vydařil, byl zápas EL v Glasgow se Celtikem (4:1). Teď se uvidí, zda tento výkon zopakuje proti stejnému soupeři i ve čtvrtek na Letné, nebo zda šlo jen o ojedinělé podcenění ze strany Skotů začátkem listopadu.

Z vedení ligy je po restartu čtyřbodová ztráta

Před koronavirovým restartem vedla Sparta po šesti kolech ligu beze ztráty bodů. Po posledních porážkách 1:3 v Plzni a 2:4 s Českými Budějovicemi přišla rázem o půltucet bodů a hned ztrácí na Slavii čtyři bodíky. Letenská léčba Kotalem jako by náhle přestala účinkovat. 

Mělo se za to, že by v neděli 6. prosince na Mikuláše v 10. kole mohli při slavném letenském derby pražských „S“ sparťané bojovat o návrat do čela tabulky. Jenže po nečekané prohře s Jihočechy to už tak nevypadá. V příštím nedělním kole totiž hraje Slavia doma proti nováčkovi z Brna, zatímco Sparta musí do Teplic, kde tamního trenéra, mimochodem bývalého sparťana, Stanislava Hejkala, čeká po sobotní prohře na Bohemce (0:2) rovněž boj o udržení se ve funkci.

Pokud jde o obránce, může Spartu za dané situace mrzet i odchod odchovance Martina Frýdka.

A záloha? Po propadáku v Plzni redakce deníku Sport podpořená anketou expertů usoudila, že kapitán Bořek Dočkal v ligových utkáních, kde mají sparťané dominovat, může být pro letenský celek stále velkým přínosem. Nedělní duel proti Českým Budějovicím nejspíš měl být přesně takovým zápasem. 

Jenže Dočkal za svůj výkon dostal ve Sportu podprůměrnou známku čtyři. Člověka pak napadne snadno kacířská otázka: 

A nebyl by na Dočkalově místě dnes užitečnější Martin Hašek mladší, jemuž Letná nabídla mnohem nižší plat a pak ho svým přístupem natolik znechutila, že šel s klubem do nezvykle otevřeného sporu a podle svých slov by raději než hrát fotbal v jeho dresu šel kácet stromy někam do Kanady?“ 

To je další nadějný talentovaný odchovanec mimo klub.

A ještě jedna věc. I četní experti už delší čas tvrdí, že klub jako Sparta by měl mít v bráně špičkového gólmana, tedy lepšího, než jsou vyrovnaní, ovšem jen lehce nadprůměrní, brankáři Heča s Nitou. Mimochodem třeba v Liberci nyní výborně chytá Filip Nguyen, který rovněž musel Letnou opustit, protože tam o jeho služby nebyl zájem. 

Po porážce ve Zlíně přichází vyhazov a Vrbův příchod?

Pokud jde o vicemistrovskou Viktorii Plzeň, i v ní může být slovenský hlavní kouč Adrián Guľa po prohře ve Zlíně v ohrožení.  Jeho mediální hvězda pohasla už po vyřazení z kvalifikace Ligy mistrů i Evropské ligy (mimochodem i zde se ukázalo, že také Viktorka by potřebovala mít v bráně větší jistotu, než je momentálně Hruška).

Západočeši mohou být oslabeni i rozprášením komise rozhodčích po Berbrově zatčení. Ve Zlíně už v jejich prospěch na rozdíl od nedávné minulosti nepomohl ani VAR – penalta proti domácím krátce poté, co se ujali vedení, byla správně odvolána, protože zlínský hráč Simerský si balon na ruku odhlavičkoval sám. 

Ze šesti podzimních soutěžních zápasů vyhrála Guľova Plzeň jen jednou. Doma proti Spartě to předtím Viktorii šlapalo, ale venku to nejde. „Zlín, který se ujal vedení, měl organizovanou obranu, navíc terén je v této době už pomalejší, to nahrává spíš soubojům,“ vysvětloval nedělní výpadek ve Zlíně Guľa. 

Nevím, jak se tyhle výmluvy poslouchají přísnému plzeňskému šéfovi Adolfu Šádkovi. Od trenéra, jehož nedávno některá média představovala pomalu jako nejprogresívnějšího z progresívních, bych čekal nějaké odbornější či moudřejší vysvětlení. 

A jedna připomínka na závěr. Když naposledy Zlín (ještě pod vedením Stanislava Levého) v domácím prostředí vyhrál nad Plzní (bylo to 2:0 dne 4. října 2008), byl viktoriánům odvolán hlavní trenér. Tenkrát šlo o dnešního úspěšného kouče národního celku Jaroslava Šilhavého, jehož 7. října 2008 nahradil tenkrát v Česku poměrně neznámý Pavel Vrba. „Trénuje nás nějaký strom,“ komentovala to v rozhovoru s kamarádem tehdejší nová opora Viktorky Pavel Horváth. 

Guľa to podle všeho ještě po Zlíně přežije, ale kdyby v sobotu Plzeň prohrála stejně jako nyní Sparta s Českými Budějovicemi (navíc venku), možná by se o tom začalo jednat. 

I když třetí plzeňský příchod Pavla Vrby po jeho nedávném předčasném konci v bulharském Ludogorci se jeví až příliš divoce.

Slavia v Nice a s Brnem, Sparta se Celtikem a v Teplicích, Slovan - Hoffenheim, ČB - Plzeň, Chelsea - Tottenham!