Berbr zatčen – velká šance pro český fotbal! Ovšem s ním musejí odejít i všichni jeho nohsledi

Nejmocnější muž českého fotbalu Roman Berbr zatčen! Tato zpráva krátce před pátečním polednem, covid-necovid, zaplavila tuzemský mediální prostor. „Hurrráá!, Juppí!, Konečně! To to trvalo!  Na každého takového se vaří voda“ – to byly vesměs nadšené internetové reakce. Vypadalo to téměř jako po listopadu 1989, kdy se v tehdejším Československu rázem vyrojilo 15 milionů disidentů. 

Berbr zatčen – velká šance pro český fotbal!  Ovšem s ním musejí odejít i všichni jeho nohsledi

Co člověk zajímající se o fotbal či píšící o něm, to statečný bojovník proti fotbalovému diktátorovi přezdívanému „Fidel“ nebo „Náčelník“. Přitom za to, že Berbr vydržel zásadně ovlivňovat (a často ve společnosti diskreditovat) český nejpopulárnější sport celé čtvrtstoletí, mohou, mimo jiné, i média.

Odstoupí Berbr sám jako Pelta?

Kdyby plnila svou „hlídací“ roli, chovala se sebevědomě, odvážně, jednotně, nebyla líná a někdy i bázlivá a nepodléhala ve vlnách momentálním zájmům některých svých majitelů, šel vyučený mlýnský montér, jemuž „vzdělání“ daly složky komunistické policie SNB a StB, od fotbalového válu už v minulém století nebo alespoň na začátku toho nového. Psát o někom, že je černokněžník“ a myslet si, že touto „nekompromisní kritikou“ něco změním, je poněkud naivní. Sportovní novináře, kteří systematicky a důsledně odhalovali nejrůznější Berbrovy kauzy, lze spočívat na prstech jedné ruky.  

Jak napsal v sobotním Sportu Lukáš Tomek, šéfredaktor deníku Sport, který patří do mediální skupiny majitele Sparty Daniela Křetínského: „Na úvod se sluší připomenout, že Berbr je zatím ‚jen‘ zadržený a obviněný. To tedy ještě samo o sobě neříká nic o tom, jestli je v tomto konkrétním případě také vinný. A presumpce neviny platí i u lidí, jejichž reputace je po desetiletích tak strašná jako ta jeho.“  

Tak to je, i když Tomkův titulek „Nedotknutelný Berbr? Už ne!“ zní rovněž dostatečně výmluvně. Ostatně i první místopředseda FAČR za Moravu Zdeněk Zlámal připomíná, že bývalý asociační šéf Miroslav Pelta, který dnes stojí před soudem kvůli známé dotační kauze, v roce 2017 odstoupil z funkce krátce po svém zatčení. U druhého místopředsedy Berbra to prý Zlámal nemůže předjímat.

Ale ani Berbr (stejně jako Pelta), ať už to s ním a jeho kumpány dopadne jakkoli, by se již do čela českého fotbalu nikdy neměl vracet. 

Tvrdá rána pro fotbal? Spíš velká šance

Jakub Kvasnička začíná svůj otevírací článek na titulní straně sobotní Mladé fronty Dnes větami: „V těžké koronavirové době zasáhla český fotbal další tvrdá rána – policie v pátek zatkla místopředsedu FAČR Romana Bebra.“ Ovšem na poslední straně téhož vydání Mladé fronty Dnes už ale v komentáři Jana Paličky a Davida Čermáka čteme: „Černokněžník zatčen. Šance pro fotbal. Český fotbal má příležitost, jak své odporné chobotnici usekat chapadla. To nejsilnější zatkli.“

Je to tak, spíš než tvrdá rána, je to pro budoucnost českého fotbalu velká šance na očistu a na mnohem lepší image mimo svou uzavřenou bublinu.

Souhlasím se závěrem komentáře Lukáše Tomka ve Sportu, když píše: „Nesmí jít jen o výměnu jednoho člověka, ale musí to být pokus narušit celou pavučinu i pravidel a nastavit věci nově, zdravě a transparentně. Pokud by místo celkové změny systému jen Berbra nahradil někdo z jeho současných poskoků, bylo by to prakticky z bláta do louže.“

Nyní je čas na to, aby byly do očisty českého fotbalu rychle a aktivně zapojeny všechny opoziční síly, které to s ním myslí dobře.

Ať už jsou to aktivisté ze spolku Čistý fotbal v čele s Lukášem Říhou, signatáři Výzvy 2021 kolem respektovaného mezinárodního rozhodčího Ivana Grégra, lidé sdružení kolem České asociace profesionálních hráčů (ČAFH) vedené Markétou Haindlovou či funkcionáři, kteří na protest proti strahovské činnosti Romana Berbra ze svých funkcí odešli nebo „byli odejiti“ (bývalý kandidát na předsedu FAČR Petr Fousek, Rudolf Řepka, Ondřej Lípa, Antonín Barák starší, Tomáš Maruška a další). 

Berbrovi spolupracovníci by měli odejít

Je nanejvýš nutné, aby předseda FAČR Martin Malík co nejrychleji svolal mimořádný výkonný výbor FAČR, byť formou videokonference. A aby hned, jakmile se situace s covidem v Česku zlepší, byl vyhlášen termín volební valné hromady FAČR.

Pokud se obvinění Romana Berbra a dalších devatenácti osob potvrdí, měli by ze svých funkcí co nejrychleji odejít všichni jeho „pomahači“ v krajích a v okresech, zejména v Čechách. Jak bylo řečeno, aby český fotbal nespadl z bláta do louže.

Stejně tak by měli ze svých funkcí odejít (nebo je tzv. dát k dispozici) nejbližší Berbrovi spolupracovníci ve výkonném výboru FAČR, ať už je to jeho manželka Dagmar Damková, středočeský Miroslav Liba, karlovarský Rostislav Votík, pardubický Michal Blaschke a nejspíš i moravskoslezský zástupce Karel Kula. 

A co si budeme povídat, současný předseda Martin Malík by se bez výrazné Berbrovy podpory po Peltovi nikdy šéfem českého fotbalu nestal.

Diskutuje se i tom, z čeho byla Bebrova skupina, složená hlavně z rozhodčích, obviněna, Podle prvních informací údajně kvůli ovlivňování výsledků a korupci v nižších soutěžích ve spojení se sázkami. Zajímavé v této souvislost je, že když se před lety objevila první větší sázkařská aféra v tuzemských nižších a juniorských soutěžích, vystupoval právě Roman Berbr velmi aktivně v roli jakéhosi informátora a svědka. Jak by tušil, že po tom policisté cíleně jdou.

Ovšem i u policie se lidé mění a současní kriminalisté z ústecké expozitury Národního centra proti organizovanému zločinu (NCOZ) jsou podle všeho „mladí fešáci, co se s nějakým bývalým předlistopadovým policajtem jen tak nezakecají.“ Ostatně přišli i na Peltovy dotační hrátky, i když byl Strahov plný bývalých policistů.

Kauza může otřást strukturou českého fotbalu

Kdyby někdo chtěl v případu Romana Berbra použít staré arabské přísloví, které se v původní verzi týká žen, mohl bych konstatovat: „Náčelníka můžeš obvinit vždycky, on už bude vědět za co.“

Stejně tak bychom mohli spekulovat o rozdělování státních dotací, při jejichž rozdělování se Berbr v médiích netajil tím, že je rozděluje výhradně svým přátelům, kteří jej volí. Nebo o „tzv. jízdenkách do vlaku“, které je třeba si údajně pořídit, abyste soutěží vůbec mohli nějak projet. Nebo o zapojení stavebních firem do rekonstrukce fotbalových stadionů před ME hráček do 17 let v Plzeňském kraji. Či o zvláštním podnikání na Seychelách a firmách ve vztahu k Plzeňskému fotbalovému svazu, o drahých luxusních autech v garážích atd. 

Vyšetřování může mít více verzí, nechme se překvapit.

Záleží, kdo z té skupiny obviněných začne mluvit, a tím poskytne orgánům činným v trestním řízení důkazy. Vesměs ale mají strach z případné odplaty ze strany Berbra a jeho lidí, pokud se neprokáže jejich vina u soudu. Ukázalo se to už po velké korupční kauze v roce 2004, kdy se mnozí namočení do fotbalu vrátili, a dostali se dokonce do vysokých funkcí. Tento případ ale může mít mnohem fatálnější důsledky a otřást celou strukturou českého fotbalu,“ sdělil deníku Právo jeho zdroj.

Škoda, že kvůli covidu momentálně stojí v Česku fotbalová liga. Moc by mě zajímalo, jak by se páteční zatýkání projevilo na rozhodování českých sudí, a to i v utkáních Viktorie Plzeň, na jejímž stadionu si Roman Berbr lebedil v luxusním VIP. 

A to i s přihlédnutím k faktu, že „dvojkou“ mezi obviněnými je Berbrova pravá ruka a dovolenkový přítel šéfa komise rozhodčích Jozefa Chovance Roman Rogoz, momentálně sportovní ředitel druholigového Slavoje Vyšehrad.