Prymula záhadně zakázal i fotbalové profisoutěže, kde se testuje nejlíp v zemi. A co doly, fabriky, stavby, ty nevadí?

Další díl nekonečného seriálu „Plukovník nás svolává, zákazy nám vydává“ pokračoval ve čtvrtek mj. (zatím) čtrnáctidenním zákazem všech registrovaných sportovních soutěží. A to ještě předtím, než fotbalové profesionální ligy vůbec začaly plnit předchozí opatření ohledně zákazu účasti diváků na svých zápasech. Ano, čísla nakažených i nových úmrtí s covidem-19 jsou v Česku hrozivá, to nikdo nezpochybňuje, rázná a rychlá opatření jsou nutná. Ale jak na Facebooku napsal televizní a rozhlasový komentátor Ondřej Pokrop: „Profisport, kde se testuje a všechno hlídá a hraje se bez diváků, je zastavený… Proč? Minimálně se dalo, když teda máme ideálně sedět doma na zadku, koukat v televizi na přenosy.“

Prymula záhadně zakázal i fotbalové profisoutěže, kde se testuje nejlíp v zemi. A co doly, fabriky, stavby, ty nevadí?

Zavření kin a divadel chápu. Ano, potřebují diváky a představení se konají v uzavřených vnitřních prostorech.

Zavření hokejových, basketbalových, volejbalových, házenkářských a jiných soutěží se skřípěním zubů chápu, dějí se v uzavřených halách.

Zavření amatérských fotbalových soutěží s ještě větším skřípěním zubů rovněž chápu, hráči nejsou pravidelně testováni.

Ovšem uzavření profesionálních fotbalových soutěží, hraných bez diváků, kde se hráči, maséři, trenéři, kustodi, vedoucí týmů ad. týden co týden před každým zápasem za drahé peníze sami dobrovolně testují a zjištění nakažení jdou ihned do izolace a karantény? Proč? Zvlášť, když amatérský a rekreační fotbal či tenis je podle slov ministra zdravotnictví profesora plukovníka Romana Prymuly povolen a pobyt a pohyb na čistém vzduchu se doporučuje. 

Profifotbal není volnočasová aktivita

„Přestože představitelé vlády avizovali, že zpřísněná opatření se budou týkat volnočasových aktivit, a nikoliv podnikatelské činnosti, ve vztahu k profesionálnímu sportu je realita odlišná. Je třeba si uvědomit, že profesionální sport není v žádném případě volnočasovou aktivitou, ale odvětvím, které v Česku zaměstnává tisíce osob,“ uvedl už ve čtvrtek večer ve svém ostře nesouhlasném stanovisku Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace (LFA).

„Všichni vnímáme hrozbu významných nárůstů nakažených osob ve společnosti. Rozumíme nutnosti na přechodnou dobu zakázat účast diváků na stadionu. Vlastní omezení konání zápasu ale dle našeho názoru postrádá opodstatnění. Profesionální fotbal v Česku patří mezi nejvíce chráněná prostředí v rámci cele společnosti. Hráči i realizační týmy jsou nepřetržitě testování a dodržují řadu přísných protiepidemiologických opatření. Budeme iniciovat jednání s vládními autoritami, aby svoje stanovisko přehodnotily. Jsme samozřejmě připraveni plně spolupracovat ve všech ohledech na dalším snížení rizika v našem již dnes minimálně rizikovém prostředí,“ konstatoval Svoboda s tím, že o dalším vývoji bude LFA jednat na pondělním mimořádném jednání Ligového výboru.

„Jsme nepříjemně překvapeni. Zejména s ohledem na to, že profesionální fotbal z vlastních zdrojů vydal obrovské finanční prostředky na to, aby se hrálo,“ přidal se ke Svobodovi Ondřej Kasík, mluvčí Sparty

„Doufám, že ještě může dojít k přehodnocení toho vládního postoje,“ dodal na závěr předseda LFA Dušan Svoboda.

Horníci pracovat mohou, fotbalisté ne?

Nedělám si velké iluze. Ptám se ovšem: 

Opravdu je bezpečněji při práci v dolech, na stavbách, či u pásů ve fabrikách, kde neotestovaní lidé každodenně makají ve velmi stísněných podmínkách, než jednou týdně při profesionální práci s předem opakovaně a pečlivě otestovanými pracovníky při práci na fotbalovém hřišti pod širým nebem?

Mimochodem dlouhých šest týdnů vládě trvalo, než po četných protestech odborářů a opozice konečně uzavřela na Karvinsku své státní doly OKD, z nichž se nákaza začátkem léta rozšířila do celého regionu a odtud pak (i přes pražský klub Techtle Mechtle) do celého Česka. Už tentokrát to narušilo průběh profesionálních fotbalových soutěží (nákazy v klubech v Třinci, Karviné a Opavě), prvoligová skupina o záchranu a následná baráž kvůli tomu ani nemohly být dohrány či sehrány. 

Nyní se profesionální fotbal chová nejzodpovědněji ze všech segmentů v celé zemi, a přesto mu to nebylo nic platné. Byl i bez diváků zařazen do stejné kategorie jako akvaparky nebo zoologické zahrady s tisíci návštěvníky 

Jedno řešení by tu ale přece jen bylo: vystoupit na čtrnáct dní z FAČR a odehrát dvě zastavená říjnová kola coby amatéři. To se smí. Deset na deset, bez rozhodčích, tak to holt bude tentokrát bez levých křídel. Náhradníci, trenéři, maséři a lékaři budou čekat v přistavených autech.

P. S. Ministr zdravotnictví Roman Prymula na páteční tiskové konferenci otevřeně přiznal, že profifotbal je důsledně testován a že hrozba nákazy je v něm ještě menší než ve fotbale amatérském, který zůstává do počtu dvaceti lidí venku nadále povolen. Ale že nechce dělat profesionálnímu fotbalu dělat výjimku, protože by pak mohla "křičet" jiná odvětví. A že po čtrnácti dnech budou profisoutěže obnoveny.