Hašek může svůj spor se Spartou vyhrát. Podle kritérií mezinárodního soudu to vypadá, že má navrch 4:1

V českých médiích jsme si o kauze „Martin Hašek junior“ letos mohli přečíst leccos. Třeba že: „Haškovi mladšímu hrozí, že bude muset zaplatit Spartě 55 milionů korun.“ Nebo: „Hašek může dopadnout jako portugalský útočník Rafael Leão z AC Milán, který musí zaplatit Sportingu Lisabon 16,5 milionu eur (457 milionů korun). Dvacetiletému hráči to nařídil Sportovní arbitrážní soud (CAS) za to, že přede dvěma lety mateřský klub opustil.“ Co na tom, že Portugalcův příběh je úplně odlišný než ten Haškův? V českém fotbale a jeho bublině převládá mínění, že profesionální fotbalista je po podpisu smlouvy majetkem klubu, který si s ním může dělat, co chce. 

Hašek může svůj spor se Spartou vyhrát. Podle kritérií mezinárodního soudu to vypadá, že má navrch 4:1

Vyplývá to třeba i z názorů internacionála Ladislava Vízka, který bez bližších znalostí sportovního práva v deníku Sport, patřícímu majiteli fotbalové Sparty Danielu Křetínskému, soudí, že Hašek junior spor se Spartou prohraje. 

Sbor rozhodců FAČR by měl o kauze rozhodnout do půlky října, ovšem lze předpokládat, že neúspěšná strana se odvolá, a rozšířený sbor rozhodců pak učiní další verdikt někdy do konce února roku 2021. Pak by případ dostal patrně Mezinárodní sportovní arbitrážní soud (CAS) ve švýcarském Lausanne. Redakce efotbalu analyzovala kritéria, podle nichž CAS v takových případech postupuje. Těch základních je pět a podle nich Haškova pozice nemusí být vůbec špatná. Spíš to vypadá, řečeno sportovní terminologií, že nad Spartou podle těchto kritérií vítězí 4:1.

Zde je náš podrobný rozbor pěti základních kritérií CAS:

  1. Proč byl hráč přeřazen do rezervního týmu?

Ve sportovní veřejnosti i části médií převládá názor, že to bylo za trest kvůli tomu, že Martin Hašek neodletěl s klubem na lednové soustředění do Španělska. V podstatě tomu tak bylo, ale s tím by podle všeho Sparta neuspěla. Podle vnitřního sparťanského disciplinárního řádu se totiž neúčast na soustředění trestá snížením měsíčního platu až do výše sta procent, nikoli přeřazením do B-týmu. Což se také v Haškově případu stalo – to je mimochodem v rozporu s mezinárodními normami, které podle našich informací stoprocentní snížení platu nepovolují (sparťanský disciplinární řád by tak mohl být v rozporu s mezinárodními fotbalovými předpisy).

Takže byly určeny jiné důvody hráčova přemístění do béčka. Podle našich informací byly oficiálním důvodem Haškova přeřazení do třetiligového rezervního týmu jeho špatné výsledky fyzických testů a s tím související údajně nedobrá fyzická připravenost. Ovšem tehdejší hlavní trenér Václav Jílek na zářijovém jednání Sboru rozhodců FAČR nic takového nepotvrdil, naopak řekl, že výsledky lednových Haškových testů (byl po nemoci) byly sice horší než předtím, ale stále ještě v normě celého mužstva. 

Martin Hašek žádné problémy s kondicí neměl, nikdo ho na ně ani neupozornil, byl ostatně v nominaci na španělské soustředění. Ani po přeřazení do B-týmu, s nímž trénoval šest týdnů, mu nebylo sděleno, že by měl zlepšit kondici a že by to mělo být podmínkou jeho návratu do A-mužstva. 

Vypadá to tedy, že by po zhodnocení tohoto kritéria Hašek mohl vést nad Spartou 1:0. 

  1. Byla hráči vyplácena odměna v plné výši?

Podle všeho nebyla. Jednak je tu už výše zmíněná pokuta ve výši měsíčního platu, což mezinárodní normy podle našich informací nepovolují. V případě Martina Haška totiž nešlo o měsíční neúčast na soustředění, pobyt ve Španělsku trval jen necelé dva týdny. A během nich se hráč nikde neflákal, ale připravoval se celou dobu s B-týmem pod dohledem sparťanských trenérů. 

A pak je tu ještě pokuta ve výši 75 tisíc korun za to, že si Hašek nevyzvedl před odchodem na zimní dovolenou sporttester. To však fyzicky nemohl udělat, protože sporttestery se v klubu rozdávaly po posledním ligovém utkání roku 2019 v Ostravě, kde hráč kvůli zdravotním problémům chyběl.

Zdá se, že i po analýze tohoto kritéria může být Hašek úspěšnější – 2:0. 

  1. Šlo v případě přeřazení do B-týmu o dočasné, nebo trvalé opatření?

To se Hašek od klubu nedozvěděl. Dvakrát proto dopisem apeloval na vedení klubu, že mu coby profesionálovi není umožněno vykonávat jeho práci, a plnit tak smlouvu. Bylo mu pouze sděleno, „ať si nadále plní své povinnosti.“ 

Jiná věc by mohla být, kdyby Sparta B hrála druhou ligu, tedy FNL, což je podobně jako první Fortuna:liga profesionální soutěž. Jenže sparťanské béčko hraje pouze třetí ligu, ČFL, což je soutěž amatérská. Proto Martin Hašek podal po šesti týdnech výpověď ze smlouvy, kterou nemohl plnit. Tvrdí, že k tomu byl postojem klubu v podstatě donucen. 

I v tomto kritériu to může vypadat na Haškovo vítězství, tedy 3:0. 

  1. Bylo ve smlouvě definováno právo klubu přeřadit hráče do rezervního týmu?

Jedním slovem – nebylo. Klub se patrně domnívá, že když ve smlouvě není vysloveně stanoveno, že to udělat nesmí, tak to učinit může. Jenže z minulých verdiktů CAS je patrné, že tomu je opačně.

Pokud ve smlouvě není vysloveně uvedeno, že klub smí profesionálního hráče přeřadit do béčka, nemůže tak učinit.

Tady se to zdá být jasné, Hašek by tak vedl již 4:0.

  1. Trénoval hráč individuálně, nebo s týmem? 

Martin Hašek trénoval s B-týmem. 

Sparta byla zřejmě poučena předchozí kauzou Francouze Jonathana Biabianyho, který si stěžoval, že musel po vyřazení z áčka trénovat sám a v mezinárodním sporu s letenským klubem uspěl. 

Nebude ale nejspíš pravdou, že by měl Hašek při tréninku třetiligového B-týmu stejné podmínky jako by měl v áčku.

Po zhodnocení tohoto kritéria by patrně Sparta snížila na 1:4.

Částka určená podle transfermarkt.de?

Zajímavé je i jak Sparta dospěla k částce 55 milionů korun, již kvůli Haškově výpovědi nyní po hráči požaduje. Jde o sumu, kterou si za něj přála při případném přestupu utržit? 

Pokud je známo, tak jediná částka, na níž se Sparta začátkem roku předběžně dohodla s izraelským Maccabi Haifa, zněla 800 tisíc eur. Tedy ani ne polovina z těch požadovaných 55 milionů (asi dva miliony eur). A to by platilo jen v případě, kdyby se s Maccabi dohodl i Martin Hašek, což se nakonec nestalo.  

Pokud by mělo z Letné jako argument zaznít, že Marina Haška v jednu chvíli oceňoval server transfermarkt.de na 1,8 milionu eur, tak by to byla vskutku velmi úsměvná směsice amatérismu v bublině českého fotbalu. Řídit se názorem jednoho „hobíkovského“ webu je stejné, jako kdyby se argumentovalo, že Hašek dostal v hodnocení redaktorů deníku Sport několikrát pěknou známku 7 či 8 a že se objevil v Sestavě kola či se málem stal Mužem kola.

Martin Hašek coby volný hráč může nyní vzít angažmá i mimo tzv. přestupové okno. Je (či byl) v kontaktu s několika zahraničními kluby. Ty však často nemají dokonalé znalosti o sportovním právu a obávají se, že by v případě Haškova neúspěchu musely Spartě zaplatit polovinu požadované částky, tedy asi milion eur. 

Přitom i kdyby Hašek svůj spor se Spartou prohrál, podle všeho by se požadovaná pokuta ve výši dvou milionu eur výrazně snížila. CAS podle našich informací vychází z přestupové částky u minulého hráčova přestupu (z Bohemians do Sparty za tři miliony korun), z jeho platu, délky neukončeného kontraktu atd. Zhruba by tak mohlo jít o 300 tisíc eur, což je částka více než šestkrát nižší, než požaduje po Haškovi Sparta.

Efotbal.cz bude tuto kauzu nadále pečlivě sledovat.