Hygienička zachránila FAČR od blamáže, když se nakazil i muž z plakátu. Politik Tvrdík připomněl Babiše

Ještě v pátek v noci to vypadalo na obří průšvih vedení FAČR v čele s jejím předsedou Martinem Malíkem. Nakonec jej z něho ale vytáhla pražská hygienička Martina Marešová, která měla podle představitelů asociace po bratislavském zápase Ligy národů (LN) se Slovenskem (3:1) okamžité rozpuštění mužstva po dvou případech covidu-19 v realizačním týmu (masér Eduard Poustka a manažer Libor Sionko) vzít na sebe. Kdyby to neudělala, stáhly by podle všeho Slavia, Sparta a Plzeň všechny své hráče z národního celku domů a před olomouckým pondělním duelem se Skotskem (1:2) by tak zbylo Strahovu jen nepoužitelné torzo. A bylo by to na FAČR, takhle to šlo za nenapaditelnou hygienou

Hygienička zachránila FAČR od blamáže, když se nakazil i muž z plakátu. Politik Tvrdík připomněl Babiše

Ironií osudu, což je pro celý tento příběh typické, se stala skutečnost, že na „restart“ české reprezentace po mnoha měsících na plakátech, billboardech a inzerátech po celé zemi zval právě masér, jehož jméno se objevilo v souvislosti s nákazou poprvé minulý týden v deníku Sport (viz foto) ...

Vedení UEFA pak během soboty souhlasilo s vytvořením náhradního českého mužstva, tzv. týmu „SOS Česko“ s novými ad hoc trenéry v čele s Davidem Holoubkem. Této nominační detektivce chybělo jediné, happyend, aby tenhle narychlo posbíraný soubor nadšených náhradníků vedený zkušeným kapitánem veteránem Romanem Hubníkem Skoty v Olomouci slavně porazil, nebo jim alespoň uzmul dva body remízou. Nechybělo k tomu mnoho, stateční mezinárodní „no nameové“ se díky skvělé souhře Tecl-Pešek dokonce ujali vedení, rozhodující skotský gól z velmi přísné penalty na začátku druhé půle jde ovšem na vrub naivity a přílišné snahy slávisty Malínského.  I tak ale za stavu 1:2 nadšeně bojující Češi nastřelili dvakrát tyč a rozhozený Tecl nezkoordinoval svůj pohyb natolik, aby vyrovnal do odryté brány. Škoda, dvakrát škoda. 

I tak je ale třeba ty, co byli v pondělí v Olomouci na hřišti, pochválit, stejně jako jejich slavnější kolegy, co předtím v pátek v Bratislavě zcela „smázli“ Slováky. A to i bez svých nejlepších hráčů Součka a Schicka, kteří z preventivních důvodů (a nejspíš i kvůli obavám zástupců FAČR  z reakcí jejich zahraničních klubů) na Slovensko vůbec neodcestovali. 

Česko by mělo Skoty v tabulce předstihnout

Škoda jen, že „SOS Česko“ v pondělí nevybojovalo proti horším Skotům, které jasně předčilo ve střelách na bránu i v rozích (8:0), alespoň bod. Přes všechny covidové patálie by totiž po úvodním zářijovém dvojzápase remíza znamenala, že ve skupině B2 by Češi po dvou kolech ze šesti vedli tabulku se čtyřmi body. Takhle má čtyři body vedoucí Skotsko, jehož hlavním zájmem je však uspět v podzimní odložené baráži EURO.

Ostatní remízové zápasy (Skotsko – Izrael 1:1, Izrael – Slovensko 1:1) totiž Česku nahrávají. Bratislavský pátek navíc ukázal, že Češi by mohli a měli tuhle skupinu (pokud tedy nenastanou žádné další covidové zmatky) druhé divize Ligy národů vyhrát, a postoupit tak do elitní šestnáctky. A zde se utkávat v soutěžních zápasech s týmy Německa, Francie, Anglie, Itálie, Španělska a s dalšími silnými národními celky. 

Rozhodne se o tom ve dvou říjnových a dvou listopadových střetnutích LN.

Slávistický boss skvěle vnímá nálady ve společnosti

Zpět ale ke covidové detektivce posledních dní. Ano, ve čtvrtek jsem na tomto místě kritizoval vedení české reprezentace včetně manažera (ten pak byl osudově rovněž nakažen) za lajdácký přístup k věci. Byť se postupovalo podle předpisů UEFA. Koneckonců i předseda FAČR Malík přiznal jisté chyby a fakt, že se měli předem inspirovat přísnými opatřeními v klubech. Opakuji, že by se nejdřív mělo testovat a pak teprve se scházet s realizačním týmem či se nechat masírovat.

Ovšem nátlak vedení klubů, přestože hráči jejich reprezentanti chtěli za národní tým hrát a byli smutní, že v pondělí už nastoupit nemohli, byl značný. Boj logicky před klíčovým zářijovým dvojzápasem v kvalifikaci Ligy mistrů vedl slávistický boss Jaroslav Tvrdík a přidali se k němu i sparťan František Čupr a plzeňský Adolf Šádek. Kdyby své hráče opravdu po pátečním duelu v Bratislavě stáhli, nebylo by v pondělí s kým hrát. Pražská hygienička, kterou kluby „důvěrně“ znají už z „covidové“ ligy, tak paradoxně prospěla oběma stranám. I když, jak správně kritizovali i někteří hráči (jako třeba Jakub Jankto) to velkou, ani hygienickou, logiku nemělo. Proti Slovensku, kde se vyskytovali v ohrožení i hráči soupeře, hrát nebezpečné nebylo, soustředit se pak na duel proti Skotsku už zase ano…

Kluby silné trojky měly své hráče doma a předseda Martin Malík mohl začít jednat s UEFSA s razítkem v ruce. Původní plán – odložit zápas se Skotskem na jindy nevyšel. Nejsou termíny a stálo by to hrozně peněz na pokutu.

Tak se hekticky začal dávat dohromady nový tým. „Stávková dohoda“ Slavie, Plzně a Sparty údajně měla znít: „Ani muže z našeho klubu!“. Jenže zkušený politik Jaroslav Tvrdík bystře po vzoru premiéra Andreje Babiše vycítil atmosféru ve fotbalové společnosti. Totiž, že Holoubkův tým náhradníků se začíná na sociálních sítích těšit fanouškovským sympatiím a podpoře. A patrně správně zavčasu poznal, že by se to všechno mohlo obrátit proti němu a Slavii. Takže najednou svolil pustit do Olomouce hned pět náhradníků z Edenu, a pasoval se tak náhle do role zachránce českého fotbalu. Zástupci Sparty a Plzně údajně po této změně zuřili jak lvi v kleci. Sparťané alespoň stihli vyslat na Hanou juniora Karabce, jako „zlobři“ tak zůstali Západočeši.

Zajímavé hry a pravidla. V lize mohou být před zápasem nakažení třeba i čtyři hráči (případ Bohemky před duelem s Mladou Boleslaví) a vesele se hraje, zatímco v národním týmu dva postupně nakažení členové realizačního týmu rozpustí celé reprezentační mužstvo… 

Asi, jak je komu třeba. 

Nakažen i Mbappé, Francie ale duel s Chorvaty nezrušila

Poslední případ. Hvězda francouzské reprezentace Kylian Mbappé má rovněž koronavirus. Střelec jediného gólu sobotního stockholmského zápasu Ligy národů se Švédskem (1:0) kvůli tomu zmešká úterní reprízu finále MS 2018 Francie-Chorvatsko. O pozitivním testu kanonýra Paris Saint-Germain informovali zástupci svazu.

Před zveřejněním výsledků testů se Mbappé ještě zúčastnil společného tréninku výběru trenéra Didiera Deschampse. Teprve poté byl od mužstva izolován a odjel do domácí karantény. Mbappé je už sedmým hráčem PSG, u kterého se v posledních dnech prokázala nákaza covidem-19. Určitě teď nestihne ani vstup francouzských šampionů a finalistů LM do domácí ligy. V karanténě už jsou mimo jiné i brazilská hvězda Neymar či Argentinci Ángel Di María a Leandro Paredes či kapitán Marquinhos.

A přesto se zápas Francie s Chorvatskem neodložil, francouzská reprezentace rozpuštěna nebyla, protože i ona dodržela všechna testovací pravidla UEFA. A to přesto, že v tomto případě byl nakažen klíčový hráč a v Česku „jen“ dva funkcionáři. Jiný kraj, jiný mrav. 

U nás se stále, i v těžké době, v níž by měl celý fotbal držet pospolu, hrají „soukromé“ hry. Viz závěr ligové skupiny o záchranu, viz zářijový reprezentační sraz. To je však za dané situace cesta do pekel. Přitom hráči hrají dobře, falešné noty do toho stále vnášejí „bafuňáři“.