Sparta jde do jara s novým expertem na kondiční přípravu. Stal se jim generální ředitel klubu Čupr

„Já osobně se domnívám a zde se v názoru rozcházím se sportovním úsekem - že nám na podzim chyběla i lepší fyzická kondice,“ pravil v obsáhlém úterním rozhovoru pro deník Sport nový generální ředitel pražské Sparty František Čupr. Už jsem se k některým částem tohoto jistě zajímavého interview vyjadřoval v úterý. Což o to, Čupr v řadě pasáží rozhovoru mluvil rozumně, zdá se, že má své názory vcelku srovnané. Ovšem v téhle větě, a to nejen podle mého mínění, šlápl vedle. Vstoupil totiž na odbornou půdu, na které by neměl co dělat. Leda že by se sám pasoval na kondičního trenéra ligového týmu Sparty.

Sparta jde do jara s novým expertem na kondiční přípravu. Stal se jim generální ředitel klubu Čupr

I když je pravda, že už začátkem loňského října v předchozím rozhovoru pro Sport tento ekonomický manažer Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniela Křetínského v titulku sliboval, že bude ve Spartě řešit „vztahy, peníze i fyzičku“. 

Co Čupra vede k tomu, aby hodnotil a analyzoval tak přísně odbornou záležitost, jakou je kondiční připravenost špičkového fotbalového profiklubu?

Fandí Spartě už čtrnáct let

Jsem sparťanským fanouškem od chvíle, kdy sleduji fotbal, tedy od svých mladých let. Vnímal jsem Spartu, protože hrála poháry, bývala nejsilnější. To bylo ještě v době, kdy jsme neměli se Spartou nic společného. Připojil jsem se k Danovi Křetínskému chvíli poté, co vstoupil majetkově do Sparty. Od té chvíle jsem začal jezdit na Spartu jako fanoušek, a to mi zůstalo celé ty roky, což už je přes čtrnáct let. Teď jsem změnil pozici a zkusím se na to podívat z jiného úhlu pohledu,“ vysvětloval 4. října 2018 ve Sportu Čupr.

Může být čtrnáct let fandění Spartě dostatečnou průpravou k tomu, aby hodnotil – navíc v rozporu s experty v letenském sportovním úseku – kondiční připravenost týmu? Zvlášť, když o kousek dál v říjnovém interview otevřeně přiznává: „Váhal jsem, jestli do toho jít. Protože pro mne ta sportovní část je trochu neznámou.“

No právě, protože je pro mě třeba oblast jaderné fyziky nebo kosmonautiky „trochu neznámou“, zpravidla se k ní nevyjadřuji. A už vůbec ne veřejně v médiích. Ani v hospodě raději ne, abych tam nebyl „tak trochu za hlupáka“.

Škoda, že František Čupr už nevysvětlil, na základě čeho se domnívá, že Spartě chyběla na podzim kondice. Dospěl k tomu sám, protože Letenští výsledkově nezvládli závěry některých podzimních utkání? A nešlo spíše o taktické hráčské výpadky či o trenérská prokaučování těchto zápasů než o kondicí?  

Řekl snad Františku Čuprovi o špatné fyzické kondici týmu někdo jiný, mimo sportovní úsek Sparty? Někdo z tzv. našeptávačů? Nebo někdo od konkurence? A nejde jen o jeho laický dojem podpořený čtrnácti lety fandění na tribuně?

Nebo, když šel do svého VIPu na Letné, předběhl ve svých 44 letech na schodech zrovna distancovaného Kangu a usoudil z toho, že ti kluci jsou nějak špatně trénovaní?

Raději zase vážně. Všechno z výše uvedeného by bylo špatně. I vzhledem k lidem ze sportovního úseku na Spartě. Ti totiž po takovýchto výrocích mohou snadno ke svému šéfovi ztratit dosavadní respekt.

Jak už říkal Terazky: „Odborné hladisko je rozhodujúce“

Mám tu (ne)výhodu, že jsem před více než třiceti lety vyslechl od soudruhů dosazených tehdy do Sparty i do jiných klubů (a vůbec do celého sportu) „matičkou stranou“ spoustu podobných „odborných“ soudů. 

Občas, bohužel, nevidím ve srovnání s dneškem velkého rozdílu. Stále existují manažeři, kteří se z titulu svých vysokých funkcí „odborně“ vyjadřují k něčemu, na co nemají patřičnou kvalifikaci a vzdělání, a ani o tom často mnoho nevědí. Někdy jako bych slyšel majora Terazkyho v podání Pavla Landovského z Černých baronů: Dobre Troník, odborné hladisko je rozhodujúce.“.

Generální ředitel Sparty ing. František Čupr absolvoval provozně-ekonomickou fakultu Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně a v roce 2006 získal diplom Master of Business Administration (titul MBA). Dlouhá léta pak pracoval v energetice, je jistě v této oblasti expertem na slovo vzatým. A velmi dobře ví, v jaké kondici jsou podniky, jako třeba Jihomoravská energetika nebo Pražská teplárenská. Všechna čest.

Ale nikde se v jeho životopise nepíše o tom, že by absolvoval nějakou stáž na fakultě tělesné výchovy a sportu či alespoň trenérský kurz na Strahově. A že kondici fotbalistů pozná každý z tribuny? V okresním přeboru a pralesní lize asi ano. Ovšem v klubu, který chce hrát Ligu mistrů, by do toho měli mluvit jen skuteční a erudovaní experti.

Experti za pár měsíců

Problémem v Česku – třeba ve fotbale, ale i v médiích – bývá, že do toho často hovoří a rozhodují majitelé a manažeři, kteří si z nějakých důvodů po pár měsících myslí, že už všemu v daném oboru rozumějí. Zajímavé také je, že když si koupí nemocnici nebo kliniku, tak nejdou operovat, neberou do ruky skalpel a nemluví do toho lékařům. Protože vědí, že by pacient umřel. Ve fotbale a v médiích hrozí smrt jen danému klubu nebo titulu.   

František Čupr je nepochybně kvalitní manažer, jinak by si ho Daniel Křetínský do svých firem nevybral. „Fotbal je zkrátka nabitý emocemi a je v něm podstatně méně obchodní racionality. Včetně financí, ty jsou kolikrát potlačeny právě na úkor subjektivních pocitů,“ říká trefně v úterním interview pro Sport František Čupr.

Některé subjektivní pocity by však ve fotbale mohl generální ředitel klubu jako je Sparta v sobě potlačit. Protože, když něco řekne, měl by to pak náležitě expertně doložit.