Slavia vyhrává, ale proč sedí všechny drahé posily za více než 200 milionů korun?

Po 17. ligovém kole to vypadá, že Slavia s mistrovskou Plzní vyrazily k trháku (1. Slavia 43 bodů, 2. Plzeň 39, 3. Jablonec 33, 4. Sparta 31, 5. Baník 30, 6. Zlín 30). A že se jim bude chtít přiblížit Jablonec. Peltův klub je totiž už, stejně jako na jaře, třetí a podzim zakončí týden před Štědrým dnem domácím duelem se slávisty. Přispěly k tomu tyhle výsledky: Plzeň – Olomouc 2:0, Opava – Slavia 2:3 a Jablonec – Zlín 4:0. A samozřejmě také sobotní šokující zápas s dvěma vyloučenými sparťany a dvěma neproměněnými sparťanskými penaltami Slovácko – Sparta 2:1. 

Slavia vyhrává, ale proč sedí všechny drahé posily za více než 200 milionů korun?

O tom utkání už se napsala spousta věcí, někteří komentátoři ale hledají hlubší souvislosti a nacházejí je v osobě majitele letenského klubu Daniela Křetínského.

Třeba náš bývalý kolega z magazínu HATTRICK Pavel Skramlíkna svém webu fotbal-skramlik.cz mimo jiné píše:

„Za Křetínského patnáctiletého působení získala Sparta jen čtyři tituly. Od sezony 2005/2006 nehrála Ligu mistrů, jen předkola. Od té doby v Evropské lize sice šestkrát postoupila ze základní skupiny, ale také třikrát vypadla v předkolech. Dvakrát z toho v posledních dvou letech, protože už ani na ni nestačí (aktuálně ji letos vyřadil ve 2. předkole EL průměrný srbský tým poloamatérů NK Subotica). Za poslední tři roky Křetínský údajně znásobil třikrát rozpočet až na úroveň jedné miliardy Nechal se jako nováček na burze vyhecovat přílivem čínských peněz do Slavie.

Koupil nejtragičtějšího trenéra v historii Sparty Itala Andreu Stramaccioniho, který prakticky nikde neuspěl. S platem 3,1 milionu korun měsíčně. S ním realizační tým za celkových 40 milionů korun ročně s převahou cizinců. Třímilionový plat bude Sparta italskému babralovi vyplácet až do června 2019.

Daniel Křetínský nedbal dobře míněných rad. Přišel totiž s chimérickou myšlenkou - kdyžsuperhráče nemáme, tak si je koupíme, já na to mám - s projektem internacionalizace Sparty, který byl současně projektem ‚odčeštění‘. Je to proti duchu Sparty. Tradiční soudržnost kabiny Čechů a několika Slováků na Letné, která všechny na hřišti převálcovala a pak šla na kafe do Parkhotelu si to rozebrat, se rozpadla. V celém kádru je nyní šestnáct cizinců a jen dvanáct Čechů, z nichž v základní sestavě nastupují dva až tři. Rumuni tři až čtyři, i když má Sparta dobrý český materiál nejen v kádru, ale i v rezervách, tedy v mládeži.“

No jo, ale co tedy s tím? Nový generální sparťanský ředitel František Čupr měl pověst přísného „čističe“. Jenže navzdory chabým výsledkům ponechává ve dvojroli sportovního ředitele a hlavního trenéra zcela bezradného Zdeňka Ščasného a čeká na to, až skončí podzim. Takže Sparta přijde o tři body i na Slovácku, které předtím pět domácích zápasů prohrálo. A Letenští téměř v polovině soutěže ztrácejí na Slavii dvanáct bodů, na Plzeň osm bodů a stejně jako na jaře je ohrožují i další kluby – znovu Jablonec a nově Baník Ostrava se Zlínem.

Hodně drahé a bolestné čekání.

Už jdou koně, rudý koně, koně železný

Ano, je tu ještě evropská cesta přes MOL Cup. Ovšem i v něm byla Sparta minulou středu dvě penaltové série od vyřazení. Kombinovaný celek Opavy, šetřící se na pondělní ligovou dohrávku se Slavií, po „prodloužené“ remíze 0:0 vedl po třetí sérii penaltového rozstřelu 2:1 a byl kousek od postupu. Ve stejný den se konaly oslavy 125 let výročí od založení letenského klubu a jak připomíná Seznam Zprávy, jeho současný majitel Daniel Křetínský se údajně nechal slyšet, že v případě dalšího neúspěchu by došlo na Letné k personálnímu zemětřesení.

Drn na penaltě, který rozhodl o tom, že dva opavští střelci pak ve čtvrté a šesté série neuspěli, tedy zachránil Ščasného a spol. ve funkcích?Je tohle systémové řešení? Není divu, že pak Pavel Skramlík na svém webu napsal i tyhle řádky: 

„V Blesku a Sportu se také rozhodně nedočtete, že mezi Křetínského prioritami zabírají značný prostor koně. Jeho životní partnerkou se stala v roce 2017 Anna Kellnerová, skvělá česká parkurová jezdkyně, dcera nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Dvaadvacetiletá dívka, o jedenadvacet let mladší, parkurová šampiónka, která jezdí za tým Prague Lions v tzv. Global Champions League, což je parkurová obdoba fotbalové Ligy mistrů. Je to nepochybně noblesní záležitost. Hodná pozornosti velkého muže, nechť už z hlediska osobního, společenského či sportovního. Pravda, fotbal je sice daleko masovější zábavou, spojenou s obrovskou zodpovědností vůči fanouškům, ale nelze nic namítat. Nechť je pan Daniel Křetínský šťastný muž. Možná mu jeho vyrovnanost vnukne i myšlenku, že s tou Spartou už nadělal hodně paseky a mohl by to také dát trochu do pořádku. Pokud ho však neprobrala ani sobotní blamáž na hřišti Slovácka, pak je snad skutečně lepší věnovat se víc koním a fotbal přenechat potenciálnímu tchánovi.“

No, „tchán“ Petr Kellner kdysi, ještě v časechkuponové privatizace, vlastnil přes svůj tehdy začínající PPF Slavii a pokud by chtěl koupit nějaký klub, mluví se spíše o londýnské Chelsea. Já si spíš pamatuji, jak fandové ve zlaté sparťanské éře zpívali: „Už jdou koně, rudý koně, koně železný.“ Tak by se ten fotbal s jezdeckým sportem snad dal nějak skloubit, není-liž pravda?

Ovšem vážně. Jestliže po listopadovém derby se Slavií (2:2) mluví Zdeněk Ščasný o tom, že má Sparta v lize nejlepší mužstvo, tedy lepší než vedoucí tým ligy, nezbývá než se ptát, proč tedy na něj začátkem prosince ztrácí propastných dvanáct bodů, což jsou čtyři porážky navíc?

Ano, přijdou posily, švédský záložník Karlsson, možná i liberecký Ševčík, jehož ale loví i Slavia, třeba i „klokan“ Martin Hašek junior, na nějž mají Letenští předkupní právo. A třeba odejde jeden z dua Stanciu-Kanga, protože dva kohouti na jednom smetišti nedělají dobrotu.

I já si myslím, že současná Sparta má dobré hráče, mnohdy lepší než Slavia. Třeba v bráně, nebo na hrotu útoku – hrotového útočníka, jako je Tetteh, by červenobílí určitě potřebovali. Jenže opravdové mužstvo z nich na Letné ještě nikdo neudělal.

Slavia vyhrává, ale proč sedí všechny drahé posily?

To na Slavii jsou, pokud jde o tým, mnohem dál. Ovšem píšu to tu už poněkolikáté: mediální adorování dua Trpišovský/Nezmar, což je určitě lepší model než sparťanský sběratel funkcí Ščasný, červenobílým v některých případech škodí. Zrcadlo týmu nastavil čtvrteční zápas Evropské ligy v Bordeaux (0:2). Ano, důležité ligové duely v Karviné (3:1) a v Opavě (3:2) slávisté výsledkově zvládli, což je velmi cenné, ovšem nebylo to s kdovíjakou lehkostí.

Pozor, o tom, jak byl tento podzim z hlediska Slavie úspěšný, rozhodnou až dva úplně poslední zápasy v roce 2018 – se Zenitem Petrohrad ve čtvrtek 13. prosince (a možná i souběžně hraný duel 6. kola EL FC Kodaň – Bordeaux) a v Jablonci v pondělí 17. prosince. Kdyby se nepovedly, znamenalo by to pro červenobílé opětovné vyřazení z Evropské ligy a naprostou vyrovnanost v boji o titul.

A to by se novým čínským majitelům, kteří v létě investovali do posil přes 200 milionů korun, nemuselo líbit. Ovšem ani jedna z těchto drahých, v některých případech možná předražených, posil – Olayinka, Baluta, Zelený, Matoušek, Traoré – nehraje v základní sestavě. Proč? I to by měla být možná otázka pro zodpovědné lidi.

Slavia ovšem na rozdíl od Sparty v lize vyhrává a je první, tak se o tom nemluví. To ale neznamená, že tomu bude navždy.

V Opavě měla Slavia v pondělí podobně jako předtím ve středu Sparta namále.

Vedla 1:0 a Zmrhal, Škoda a Sýkora dostali veliké šance zvýšit do půle náskok a zajistit si klidný zbytek utkání. Výsledek? Zmrhal mířil vedle, Škoda nastřelil tyč a Sýkora, jenž selhal v klíčové šanci už v Bordeaux, znovu netrefil prázdnou bránu, takže si říká o přezdívku „Palič roku“.

Pak vyrobil nesmyslný penaltový faul Bořil, opavská euforie pokračovala i popauze a místo 0:3 to rázem bylo 2:1. A to ještě jeden gól Slezanů neplatil kvůli ofsajdu. Slávisté sice rychle vyrovnali, ale zdaleka neměli nic jisté.

Hrát fér, nebo raději filmovat?

K jejich výhře nakonec přispělo hloupé Smolovo vyloučení po druhé žluté kartě, kterou dostal za strčení do zdržujícího (a rovněž žlutého) Hušbauera. Slávistický špílmachr se sice zachoval „nefér“, ovšem vytočil klíčového útočníka domácích natolik, že z toho byla přesilovka.

Jak se na to tedy dívat? Před druhou opavskou brankou byl možná faulován slávista Souček, jenže místo teatrálního kotrmelce, který by třeba udělal Hušbauer a pískalo by se, jen rozhodil rukama a Opavští pak skórovali.

Takže, všichni „spravedliví a féroví“ sice kritizují fotbalisty, že zbytečně filmují a přehrávají, jenže když to hráči neudělají, sudí si kolikrát faulu ani nevšimne. Takže co? Není třeba chyba i v mužích s píšťalkou?

Viktoria zažila výborný týden

Výsledkově velmi dobrý týden má za sebou mistrovská Viktoria Plzeň. Senzační obrat s výhrou 2:1 v Moskvě s CSKA v Lize mistrů a nedělní vítězství 2:0 nad Olomoucí byly po předchozích remízových výpadcích s Příbramí (1:1) a v Liberci (také 1:1) pro plzeňské fandy balzámem na rozbolavělou duši. 

Bylo vidět, že Vrbovi zkušení borci se v klíčových mezinárodních bitvách pořád dovedou patřičně vyhecovat.

V neděli stačila viktoriánům první půle. V té druhé své vedení 2:0 sice jen bránili, což se Pavlu Vrbovi moc nezamlouvalo, ale účel světil prostředky. Impotentní Hanáci toho nijak nevyužili.

Nevyzpytatelný spodek tabulky

Pokud jde o spodní část tabulky, tam se nedá vůbec nic předpovídat. Kromě Slovácka bodovaly také Teplice (1:0 nad Libercem) i poslední Karviná (1:1 v Mladé Boleslavi) a předposlední Dukla (0:0 na Bohemce). Zato Příbram po dvou venkovních plichtách v Plzni (1:1) a na Bohemce (2:2) doma prohrála s Baníkem Ostrava (0:2).

Takže to nyní vypadá dole takhle: 9. Teplice (19 bodů), 10. Bohemians (18), 11. Slovácko (18), 12. Opava (17), 13. Příbram (16), 14. Olomouc (15), 15. Dukla (15), 16. Karviná (12).