Samuraj z Barcelony: Japonský příběh Andrése Iniesty

Se slzami v očích se rozloučil s Nou Campem, v jehož útrobách pobíhal od svých dvanácti, s fanoušky, které zde posledních šestnáct let obšťastňoval nevídaným fotbalovým uměním. Se zemí, které vystřelil historický titul mistra světa, i s celou Evropou, která mu po triumfech v letech 2008 a 2012 osm let říkala „mistře“, a odjel dobývat Asii.

Samuraj z Barcelony: Japonský příběh Andrése Iniesty

Od léta je novým útočištěm malého fotbalového génia Andrése Iniesty země vycházejícího slunce. Země, jež dala světu mnoho bojových technik a umění, driftování, sushi, gejši a v neposlední řadě symboly cti a v Evropě nevídané oddanosti, které jsou Iniestovi tolik vlastní – samuraje.

V dresu Barcelony odehrál katalánský samuraj 674 zápasů a získal třicet trofejí, včetně ušatého poháru pro vítěze Ligy mistrů, který zvedl nad hlavu hned čtyřikrát. Mezi lety 2009 a 2017 ani jedinkrát nechyběl v nejlepší jedenáctce, vyhlašované Mezinárodní federací profesionálních fotbalistů FIFPro, a vše nasvědčovalo tomu, že svůj fotbalový život dožije na Camp Nou. V roce 2017 totiž s katalánským velkoklubem podepsal doživotní smlouvu a nikoho v tu chvíli ani nenapadlo, že by mohl někdy někam odejít.

TOP 5 fotbalistů v Japonsku

Andrés Iniesta - Vissel Kobe

Lukas Podolski - Vissel Kobe

Fernando Torres - Sagan Tossu

Jô - Nagoya Grampus

Víctor Ibarbo - Sagan Tossu

Ale stalo se. A dost brzy. V dubnu letošního roku médii proběhla zpráva, že kapitán a ikona Barcelony po sezoně odejde do Číny jako třeba Oscar, Hulk, Paulinho, Carrasco, Modeste, Bakambu, Éder, Gaitán, Lavezzi nebo Pato a mnoho dalších, ale Iniestovy kroky nakonec vedly ještě více na východ – do Japonska.

Evropa nepřidala v úvahu. „Vždy jsem říkal, že nikdy nechci hrát proti Barceloně, takže to bude mimo Evropu. Bylo to rozhodnutí, o kterém jsem hodně dlouho přemýšlel. Barcelona je nejlepší tým na světě a dala mi všechno. Tenhle klub si zaslouží mou nejlepší verzi a já bych toho v blízké budoucnosti už nebyl schopen. Pro mě je nejlepší odejít s pocitem, že jsem stále důležitý a dokážu s ním vyhrávat tituly,“ loučil se na emotivní tiskové konferenci, která udělala tlustou čáru za celou jeho evropskou kariérou.

Po stopách Pavla Horvátha

Dva týdny poté, co se svou zemí vypadl ze světového šampionátu v Rusku, už se hlásil do služby v Japonsku. Jeho příchod v posledním císařství na světě napjatě vyhlíželi fanoušci klubu Vissel Kóbe, který vlastní výkonný ředitel hlavního sponzora Barcelony – japonské e-commerce společnosti Rakuten –  a jehož dres v minulosti oblékali třeba Pavel Horváth, Ivo Ulich nebo Martin Müller. Jako trenér zde působil také Ivan Hašek.

Na největším japonském ostrově Iniesta podepsal rekordní tříletý kontrakt celkem na devadesát milionů dolarů, který v japonském fotbale dosud neměl obdoby, a hlásal, že hodlá dobýt Asii.

„Japonsko je skvělá země s jedinečnou kulturou a musím přiznat, že mě hodně láká ji poznat. I má rodina je nadšená, že do Japonska pojede. Japonský fotbal má hodně talentovaných a šikovných hráčů, vynikají velmi dobrou technikou. Chci týmu pomoci se zlepšovat,“ prohlásil před odletem.

K prvnímu zápasu pak nastoupil koncem července, když ze střídačky vyběhl na poslední půlhodinku a přihlížel prohře 0:3. Týden nato už ale zvládl jedenaosmdesát minut a slavil výhru 1:0. Nadcházející dvě utkání chyběl kvůli zranění, ale média stejně psala jen o něm.

Jeden z jeho spoluhráčů – Shunki Takahashi totiž řekl svému kamarádovi, že Iniesta je zraněný a o víkendu se posadí pouze na tribunu, což se rychle rozneslo a skončilo až na Twitteru. Takahashi pak dostal od vedení stopku na celý měsíc a Vissel ze dvou zápasů bez své největší hvězdy a potrestaného obránce vytěžil pouze jeden bod.

 Jak se dařilo Iniestovi v prvních týdnech jeho japonského angažmá se dočtete v novém čísle časopisu HATTRICK, které vyšlo ve čtvrtek 8. listopadu 2018.