Baník nedal penaltu a Viktoria si tak připisuje další těsnou výhru, dohrávku lépe zvládl Liberec

Sobotní nadílku zápasů nám otevřel hned velký souboj o špičku tabulky a sváděli ho mezi sebou fotbalisté Baníku s hosty z Plzně. Vypjaté utkání, v němž se několikrát blýskli oba brankáři, nakonec skončilo lépe pro venkovní celek, jenž byl o ten jeden gól šťastnější. Kolo se dohrávalo v pondělí a Liberec doma předvedl velmi dobrý výkon. Vítězný gól proti Mladé Boleslavi ale i kvůli neproměněné penaltě slavil dvě minuty před koncem.

První půle hry mezi Baníkem a Viktorií byla ještě více svázána taktikou. V duelu jiskřily emoce, které na hřišti projevovali zejména hráči v bílem, jež nevynechali téměř žádný souboj. Paradoxně jsme v tom důrazném tempu neviděli žádné karetní napomenutí. Bitva o střed pole nepřinášela moc šancí, avšak když už se nějaká objevila, dala by se označit za tutovou. Jak Plzeň, tak i Ostrava svou jednu velkou příležitost spálili, přičemž samotný gól padl až z poněkud nenápadné střely od Kopice, co se přesně zakroutila k zadní tyči.

Inkasovaný gól do kabin vždy mrzí nejvíce, což se projevilo i na hře Baníku, který rázem začal více tlačit. Zatímco v prvním poločase jsme jej na míči téměř neviděli, v druhém byl pozičně dokonce lepší. Tento tlak nakonec vyvrcholil pokutovým kopem, jenž sudí nařídil až po konzultaci s videorozhodčím. Jako exekutor byl zvolen Jiří Fleišman, jenže ten zvolil pomalý rozeběh a nechal vyniknout brankáře Hrušku. Vzápětí si mohla Viktoria pojistit náskok, ovšem Řezník se dobře nezorientoval a v klíčovém momentě před prázdnou brankou selhal.

S ohlednutím za celý zápas byly šance obou týmů celkem vyrovnané. Podobně jako brankář Hruška, který zneškodnil kromě penalty i dva nečekané úniky soupeře, tak na druhé straně v jasné příležitosti pro změnu čaroval Laštůvka při protiútoku hostů. Tento klíčový zákrok ale už jeho spoluhráče nenakopl ke kýženému vyrovnání, a tak Baník doma podléhá Plzni 0:1.

Dukla na kolenou

Prakticky druhý debakl v řadě schytala pražská Dukla, která nyní po Slavii (od níž se to dalo ještě pochopit) padla před vlastním publikem Jablonci 2:6. Svěřenci trenéra Petra Rady o vysoké výhře rozhodli již v prvním poločase, v němž na svého soka vlítli a během jednadvaceti minut už vedli o tři branky. Druhá půle hry pak přinášela trefy tzv. „na přeskáčku“, avšak pro Duklu to znamenalo jen jakousi vizuální korekci výsledku zápasu, v němž již od začátku tahala za kratší konec.

Zlín a Slovácko vítězně

V duelu Příbrami se Slováckem se sešly dva celky, jež se nesly na vlně alespoň tří porážek, tudíž bylo na čase s tímto stavem něco dělat. A protože bylo jasné, že tuto šňůru mohl přestřihnout jenom jeden, tentokrát se štěstí usmálo borce z Uherského Hradiště, jimž do této chvíle patřilo poslední místo v tabulce.

Kdo se však začíná výsledkově chytat, to je Zlín Michala Bílka, jemuž se podařilo „přehrát“ Karvinou. Toto tvrzení se musí brát opravdu s trochou nadsázky, protože dané utkání bylo dost chudé na šance a obecně i na střely (4:3 po devadesáti minutách). Nicméně tři body zůstávají na Letné, tedy na místě, kde Ševci v minulém kole porazili i pražskou Spartu.

Dohrávku ovládl Liberec

Liberecl předvedl proti Mladé Boleslavi dominantní výkon, v utkání vypálil třináctkrát mezi tři tyče, celkově poté čtyřiadvacetkrát. Fantastický výkon předvedl hostující gólman Šeda, ten v první půli vychytal i penaltu Potočného. Kromě toho trefil Slovan v první pětačtyřicetiminutovce tyč i břevno, dlouho se tak zdálo, že Liberci dnes přáno nebude. V 88. minutě se ale po střele Koscelníka míč odrazil od Šedy přímo ke střídajícímu Oršulovi a ten rozhodl o zasloužených třech bodech pro Liberec.

FORTUNA:LIGA, 14. kolo:

FC Baník Ostrava – FC Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)
Branka: 45. J. Kopic (Limberský)
Karty: 87. J. Šašinka (OVA), 88. Stronati (OVA) – 85. Limberský (PLZ)
Rozhodčí: Proske – Pospíšil, Flimmel
FC Baník Ostrava: Laštůvka – Mešaninov (86. Pazdera), Šindelář, Stronati, Fleišman – Jirásek, Jánoš (83. O. Šašinka) – Fillo, R. Hrubý (C), Holzer – J. Šašinka
FC Viktoria Plzeň: A. Hruška – Řezník, Hejda, R. Hubník (C), Limberský – Procházka, Hrošovský – Ekpai (68. M. Havel), Al. Čermák, J. Kopic (76. M. Petržela) – Jakub Řezníček (86. Chorý)

FK Dukla Praha – FK Jablonec 2:6 (0:3)
Branky: 59. Djuranović (Daniel Tetour), 74. Podaný (Douděra) – 9. Masopust, 14. Doležal (Jovović), 21. Trávník (pen.), 54. R. Acosta (Jovović), 65. Hovorka (Doležal), 86. Kratochvíl (Hübschman)
Karty:   17. Ďurica (DUK), 66. Podaný (DUK)
Rozhodčí: Nenadál – Dobrovolný, Kožár
FK Dukla Praha: F. Rada – Milošević (C), Ďurica, Ostojić, D. Souček – Bezpalec (87. Krunert) – Douděra, Doumbia (34. Djuranović), Daniel Tetour, Brandner (34. Schranz) – Podaný
FK Jablonec: V. Hrubý – Hovorka, Holeš, Lischka, Matěj Hanousek – Hübschman (C) – Masopust (22. R. Acosta, 77. Kratochvíl), Trávník, Považanec, Jovović – Doležal (70. Chramosta)

SK Sigma Olomouc – SFC Opava 2:2 (1:2)
Branky: 39. Vepřek, 89. Nešpor – 9. Zapalač (Kayamba), 22. Smola
Karty:   58. Nešpor (OLO), 72. Sladký (OLO), 72. Pilař (OLO) – 12. Kayamba (OPA), 18. Šrom (OPA), 70. Schaffartzik (OPA), 72. Jursa (OPA), 72. Zavadil (OPA), 90. Janetzký (OPA), 90+2. Svozil (OPA)
Rozhodčí: Příhoda – Kříž, Vlček
SK Sigma Olomouc: M. Buchta – Sladký, Štěrba (30. Texl), Jemelka, Vepřek (C) – Kalvach (56. Lalkovič) – Pilař (73. Plšek), Houska, P. Dvořák, Falta – Nešpor
SFC Opava: Šrom – Hrabina, Simerský, Svozil, Žídek – Zavadil, Jursa (79. Janetzký) – Kayamba, Zapalač – Kuzmanović (C) (56. Schaffartzik), Smola (73. Juřena)