Má se hrát o 3. místo jako na MS, nebo NE jako na ME? A bude mít duel Belgie s Anglií „šťávu“?

Fotbalová pravidla jsou sice všude na světě stejná, ovšem jinak se akce světové Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) od Evropské fotbalové unie (UEFA) dosti liší. Zatímco v soutěžích UEFA v případě rovnosti bodů rozhoduje lepší bilance ze vzájemného zápasu či zápasů, v soutěžích FIFA, tedy i na mistrovství světa či na olympijských hrách, je to celkové skóre.  

Má se hrát o 3. místo jako na MS, nebo NE jako na ME? A bude mít duel Belgie s Anglií „šťávu“?

Zatímco UEFA už před dlouhými 38 lety zrušila na ME zápas o třetí místo, s tím, že po prohře v semifinále ztrácejí týmy motivaci a duel o bronz tak pro ně bývá jen nutným zlem, FIFA utkání o třetí příčku zachovala. Dělá dobře UEFA, nebo FIFA? Jsou střetnutí o bronzové medaile čili malá finále neboli finále útěchy, jak se jim také přezdívá, pro hráče a diváky dostatečně atraktivní, nebo se hrají jen z povinnosti? Toť otázka dne.

Zatímco dříve se mi zdálo, že má pravdu UEFA, která boje o třetí místo zrušila ve všech svých kategoriích, tedy i v soutěžích mládeže a žen, nyní postupně začínám mít pochopení pro praxi FIFA.

Už na MS 2014 v Brazílii bylo při duelu Nizozemců s Brazilci (3:0) vidět, jak oběma celkům na výsledku záleží, i když někteří hráčiještě tvrdili opak. Ano, v minulosti dávali v duelech o bronz trenéři příležitost náhradníkům a nebrali tyto duely až tak vážně, ovšem při zpětném pohledu do archivu vypadá pro Turky (na MS 2002), Chorvaty (na MS 1998) či Poláky (na MS 1982 i na MS 1974) mnohem lépe celková třetí příčka než čtvrtá místa domácích Korejců (na MS 2002) či Bulharů (na MS 1994), vydávaná dosud shodně za historické úspěchy těchto zemí.Ostatně i Němci vzali na domácím MS v roce 2006 za vděk vítězné „malé“ bronzové finále s Portugalci.

Stejně tak si myslím, že i sobotní petrohradský duel (od 16 hodin) mezi Belgií a Anglií přinese dobrý fotbal a boj a že oba týmy budou chtít zakončit pro ně úspěšný šampionát vítězně.

Dva bronzy Československa z ME

Na ME se hrálo naposledy o bronz v červnu 1980, kde jej v Neapoli získali právě Čechoslováci pod vedením trenéra Jozefa Vengloše. Ti po remíze 1:1 po prodloužení vyhráli s Netoličkou v brance v deváté sérii poměrem 9:8 nad domácími Italy. Poslední čs. penaltu proměnil jako všichni předtím Jozef Barmoš, prvních pět penalt úspěšně kopali Venglošovi svěřenci v úplně stejném složení a pořadí jako před čtyřmi lety na zlatém ME 1976 ve finále proti Němcům v Bělehradě. Pátý v pořadí byl tedy opět Antonín Panenka.

Tenhle úspěch zůstal hodně nedoceněn, byť nádherný Jurkemikův vedoucí gól po prudké ráně z rozehraného rohu nakrátko zdobil dlouhý čas znělku televizní Branek, bodů, vteřin.

Na EURO 2004 v Portugalsku 2004 se už třetí místo dělilo

Dlužnou dodat, že zápas o 3. místo vyšel Čechoslovákům i na historicky prvním ME v roce 1960 ve Francii (hraném ještě jako Pohár národů), kde nad domácím výběrem vyhráli Masopust a spol. 2:0.

Třetí bronz pak ME měli získat Češi na ME 2004 v Portugalsku, tam se ale po semifinálové porážce s pozdějšími vítězi z Řecka (0:1 v prodloužení) už o třetí místo s Nizozemci (prohráli 1:2 s domácími Portugalci) neutkali. Měli si ho rozdělit, i když, pokud se pamatuji, opravdové bronzové medaili Brücknerovi svěřenci nikdy neviděli, snad jen nějakou pamětní cenu či plaketu.

Nevím, možná bych se dnes v Evropě návratu a znovuzavedení duelu o bronz příliš nebránil.

Je to sporné, v Lize mistrů či Evropské lize se také o žádné třetí místo nehraje. V ledním hokeji ve Stanleyově poháru (ani v české extralize, kde to kvůli ztrátě motivace rovněž zrušili) boj o bronz neznají a nechápou, zato na MS se o ně tvrdě válčí - a dokonce je jakou hranicí mezi úspěchem a neúspěchem.

A na olympiádě bojují netradičně o bronz i tenisté a stolní tenisté – protřelý veterán Štěpánek se tak na OH 2016 v Riu de Janeiroradoval z bronzu v mixu jako malý kluk, zatímco stolní tenisté Hrachová (čtvrtá na OH 1988 v Soulu) a Korbel (čtvrtý na OH 1996 v Atlantě) přišli o svůj životní medailový úspěch.

Inspirace od stávkujících kolegů z Fiatu?

Je to opravdu k diskusi. I když třeba takový Portugalec Cristiano Ronaldo by dnes byl možná vděčný za to, kdyby mohl na MS 2018 v Rusku bojovat o bronz, kdoví.Takhle se předčasně řeší Ronaldův přestup z Realu Madrid do Juventusu Turín a fakt, že zaměstnanci Fiatu, sponzorské firmy turínského klubu, kvůli tomu chtějí stávkovat. Protože zatímco na jejich platech hodlá vedení firmy šetřit, Ronalda miliardami dotuje.

Tak měv této souvislosti napadá, že stávkami kvůli svým platům nedávno hrozili i zaměstnanci mladoboleslavské škodovky, která zase tradičně sponzoruje tamní ligový klub. Aby si teď před startem nejvyšší české soutěže nevzali škodováci kolegy z Fiatu za svůj vzor…