Ledová tvrz Švédska nedovolila Švýcarům projít a ti se po těsné porážce s turnajem loučí

Poslední den osmifinálových duelů vrcholí a my ještě dnes budeme znát jména všech osmi účastníků, kteří se probojovali do dalších fází největšího světového turnaje. V tom prvním utkání změřilo Švédsko síly se Švýcarskem a byl to právě celek ze severu Evropy, co byl na konci duelu o poznání štastnější.

Pokud bychom měli porovnat napětí z dnešního prvního zápasu s tím, co jsme zažili včera, rozhodně se to minimálně v prvním poločase nedalo srovnat. Oba celky přistupovaly k zápasu opatrněji, což se projevovalo i na tempu, které sice nebylo tak svižné, zato když už se objevila nějaká šance, dalo se u ní říct, že mohla být i gólová. Švýcaři měli míč mnohem častěji na svých kopačkách, ovšem jejich kombinace k nějakému zdárnému zakončení nevedly. To u jejich soupeřů bylo platilo spíše naopak.

Druhý poločas přinesl zvýšenou aktivitu Švýcarů, co se pohybu týče, avšak stále to byli Švédi, kteří mohli udeřit jako první. Ola Toivonen se čtyři minuty po změně stran dostal ve vápně k míči a z bezprostřední blízkosti přestřelil branku. Po této akci nastal tlak hráčů v červeném, jež kopali i čtyři rohy v krátkém časovém shledu, ale nic z toho nevytěžili. O změnu skóre se postaral až v 66. minutě Emil Forsberg, ofenzivní záložník RB Lipska, který se po pěkné individuální akci odhodlal z hranice velkého vápna ke střele. Tu pak nešťastně tečoval jeden z hráčů soupeře a brankář následně na míč již nemohl dosáhnout.

Inkasovaná branka Švýcary trochu polila a pár minut jim trvalo, než se z ní vzpamatovali. Když už si ale byli vědomi vývoje zápasu, jejich tlak se opět o něco navýšil a začali s obléháním, z něhož kromě jedné dobré hlavičky, kterou zneškodnil jeden z obránců, už do konce zápasu nic nevytěžili. Sami pak mohli inkasovat ještě v nastaveném čase, když se do protiútoku a sám na brankáře řítil jeden z ofenzivních hráčů ve žlutých dresech, jehož povalil na zem Michael Lang a dostal červenou. Po konzultaci s videorozhodčím sudí na hřišti místo pokutového kopu nařídil pouze přímý kop, po něm si Švédové ještě vystřelili a dál se už nic nestalo. Švédsko slaví výhru 1:0 a v dalším kole se těší na lepšího z dvojice Anglie - Kolumbie.

Švédsko - Švýcarsko 1:0 (0:0)

Branka: 66. Emil Forsberg
Žluté karty: 31. Mikael Lustig - 61. Valon Behrami, 68. Granit Xhaka
Švédsko: Robin Olsen, Mikael Lustig (82. Emil Krafth), Viktor Lindelöf, Andreas Granqvist, Ludwig Augustinsson, Victor Claesson, Gustav Svensson, Albin Ekdal, Emil Forsberg (82. Martin Olsson), Ola Toivonen, Marcus Berg (90+1. Isaac Thelin)
Švýcarsko: Yann Sommer, Michael Lang, Johan Djourou, Manuel Akanji, Ricardo Rodríguez, Valon Behrami, Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri, Blerim Džemaili (73. Haris Seferović), Steven Zuber(73. Breel Embolo), Josip Drmić
Rozhodčí: Damir Skomina - Jure Praprotnik , Robert Vukan (všichni Slovinsko)