Celé Japonsko smutní! Šťastní žolíci trenéra Belgie v samotném závěru otočili průběh utkání, Brazílii vystřelil do čtvrtfinále Neymar

Dalším čtvrtfinalistou mistrovství světa je Brazílie. Ta po postupu ze skupiny vyzvala středoamerické Mexiko, které mimochodem porazilo i mistry světa Němce, ale tady to nestačilo. Cestičku do čtvrtfinále Brazilcům vymetl Neymar, jemuž ke konci pomohl Firmino. K velkému překvapení málem došlo v druhém osmifinálovém duelu mezi Belgií a Japonskem. Rudí ďáblové byli v dosavadní fázi turnaje i před jeho začátkem naprosto neomylní a když už se zdálo, že je hráči ze Země vycházejícího slunce zastaví, o slovo si řekla šťastná střídání trenéra Martíneze.

Po trefách Mbappého, Cavaniho a di Marii měl být Neymar dalším střelcem Paris Saint-Germain, který se trefí i v osmifinále tohoto šampionátu. Brazilci ale byli v prvním poločase pasivní a vytvořili si poměrně málo gólových šancí, Mexičané zase hrozili z brejků. To platilo i v tom druhém, jenže krátce po přestávce udeřil právě Neymar.

Brazilci ale nehráli na hubený výsledek a chtěli přidat další branky. Do šancí se dostávali podstatně více a stop jim řekla buď špatná koncovka nebo skvělý gólman Mexika Guillermo Ochoa. Jenže ke konci, když už Mexiko otevřelo hru, se do brejku dostala naopak Brazílie a po dorážce Neymarovy střely dostal míč za záda gólmana Mexičanů Roberto Firmino, jenž pečetil výhru Kanárků.

Asi se očekávalo, že Belgie bude v duelu s Japonskem aktivnější, o čemž svědčí i střelecké statistiky, nicméně pokud se zaměříme na touhu a odhodlání celého týmu, asijští protivníci byli svému dnešnímu soupeři velice vyrovnaným protivníkem. Celý zápas se nesl v poměrně aktivním tempu, kterému sice dominovala řada šancí, ale těm také chyběla kvalita v její koncové fázi.

Hlavní zlom přišel chvíli po změně stran, když Japonci podobně jako v první půli začali o něco aktivněji a nyní využili jednu ze svých střeleckých příležitostí. Na pravém křídle se objevil osamocený Genki Haraguchi, jenž křiznou střelou propálil brankáře Thibauta Courtoise. Belgie na tuto střelu mohla ihned do minuty odpovědět, ale Hazardův volej skončil jenom na tyči, což dalo možnost Japonsku udeřit ještě jednou. Tentokrát vypálil z dálky Takashi Inui, jehož střela se nesla přesně k tyči a na níž gólman nemohl dosáhnout.

Trenér evropského celku si pak řekl dost a rozhodl se změnit taktiku. Na hřiště se v 65. minutě současně podívali Nacer Chadli a Marouane Fellaini, jejichž příchod značil přechod na dlouhé míče. A s těmi měl jejich soupeř velké potíže. Jindy aktivní Japonsko začalo tápat skoro při každém centru, což ucítila i jejich obrana, která poprvé kapitulovala v 69. minutě, když se stoper Jan Vertonghen dostal k odraženému míči a hlavičkou z velkého úhlu přeloboval vše, co mu stálo v cestě. A to včetně gólmana. Toto snížení vlilo novou energii do trochu unavených noh hráčů, po čemž následovaly další centry. Hned o pět minut později si na jeden takový naskočil střídající Fellaini a vyrovnal na 2:2.

Japonsko se prezentovalo sympatickým fotbalem, ale nakonec přeci jen rozhodly zkušenosti, a to pro ně v tu nejhorší možnou dobu. Když už se zdálo, že zápas půjde do prodloužení, neboť nám pomalu končila poslední minuta nastavení, od branky gólmana Courtoise přišel rychlý brejk, na jehož konci byl druhý střídající žolík Nacer Chadli a ten dovršil obrat. Nic dalšího pak už soupeř nestihl.

Brazílie - Mexiko 2:0 (0:0)

Branky: 51. Neymar, 89. Firmino
Žluté karty: 42. Luís, 60. Casemiro – 38. E. Álvarez, 77. Salcedo
Brazílie: Alisson – Fagner, Silva, Miranda, Luís – Paulinho (80. Fernandinho), Casemiro – Willian (90+1. Marquinhos), Coutinho (86. Firmino), Neymar – Jesus
Mexiko: Ochoa – E. Álvarez (56. J. dos Santos), Ayala, Salcedo, Gallardo – H Herrera, R. Márquez (46. Layún), Guardado – Vela, J. Hernández (60. Jiménez), Lozano
Rozhodčí: Rocchi – Di Liberatore, Tonolini (Itálie)

Belgie - Japonsko 3:2 (0:0)

Branky: Jan Vertonghen, 74. Marouane Fellaini, 90+4. Nacer Chadli - 48. Genki Haraguchi, 52. Takashi Inui
Žluté karty: 40. Gaku Shibasaki
Belgie: Thibaut Courtois, Toby Alderweireld, Vincent Kompany, Jan Vertonghen, Thomas Meunier, Kevin De Bruyne, Axel Witsel, Yannick Carrasco (65. Nacer Chadli), Eden Hazard, Romelu Lukaku, Dries Mertens (65. Marouane Fellaini)
Japonsko: Eiji Kawashima, Hiroki Sakai, Maya Yoshida, Gen Shoji, Yuto Nagatomo, Genki Haraguchi (81. Keisuke Honda), Makoto Hasebe, Shinji Kagawa, Gaku Shibasaki (81. Hotaru Yamaguchi), Takashi Inui, Yuya Osako
Rozhodčí: Diedhiou - Camara, Samba (všichni Senegal)