Dílčí český úspěch? Slabá Nigérie i strach

Vstřelený gól, výhra, čisté konto. Nabízí se však otázka, nakolik to bylo způsobené zlepšenou hrou českého národního týmu. Na první pohled by se mohlo zdát, že čeští reprezentanti si vzali k srdci páteční porážku s Austrálií 0:4, ale ani proti Nigérii nepředvedli výkon, ke kterému by se hodily přívlastky jako jistý nebo povedený.

Pro africký celek šlo sice o generálku na nadcházející světový šampionát a nastoupil v silné sestavě, která by měla být minimálně hodně podobná té, která vyběhne na ruské trávníky, ale výkon rozhodně nebyl hodný účastníka mistrovství světa.

Hvězdy jako Victor Moses nebo John Obi Mikel sice měli na trávníku světlé momenty, ale po většinu střetnutí spíše působily dojmem jako by hrály jen na půl plynu.A hráč londýnského Arsenalu Alex Iwobi se na hřišti spíše schovával.

Nigerijci mohli být rádi, že proti nim hraje český výběr, a ne nějaký silnější soupeř. To by pak mohlo utkání skončit podobným výsledkem jako to předchozí české s Austrálií.

Koncentrovanější a bojovnější český výkon než proti Austrálii? Musíme se naučit takhle bojovat v jakémkoli zápase, ne jenom když nám teče do bot,“ řekl po utkání střelec jediného gólu Tomáš Kalas.To by měla být přece na úrovni reprezentace samozřejmost. Češi by k tomu měli přidat pro příště také lepší produktivitu a schopnost nebát se vyhrát.

Český tým měl hlavně v prvním poločase více ze hry, díky povedené standardní situaci také vstřelili vedoucí gól, ale ve druhé půli se Češi stáhli více na vlastní polovinu, rezignovali na aktivitu a soupeř postupně převzal otěže střetnutí, což se odrazilo také na statistikách v podobě držení míče (61%), počtu rohových kopů (25), nebo počtu faulů na nigerijské hráče (26).

Z pohledu diváka to vypadalo, jakoby se svěřenci trenéra Karla Jarolíma báli vyhrát a čekali, až Nigerijci alespoň jednou udeří. Na českou hru už se v závěru zřejmě nemohl dívat ani hlavní rozhodčí Julian Weinberger a pro jistotu odpískal konec utkání už před uplynutím devadesáté minuty. Přestože duel předtím na několik minut přerušil kvůli hustému dešti, nechybělo extempore s fanouškem na hrací ploše a během druhé půle došlo k devíti střídáním.