Kombinovaný tým Sparty a Slavie sice nad Nigérií vyhrál, ale žádná Jarolímova omluva za Austrálii to nebyla

Češi sice ve středu porazili ve Schwechatuu Vídně účastníka MS 2018 Nigérijce 1:0, ale že by se to dalo považovat za Jarolímovu a týmovou omluvu za páteční ostudu s Austrálií (0:4), to se vskutku říci nedá. Jak konstatoval i komentátor ČT Vlastimil Vlášek: 1. je rozdíl, když Nigérijci nastoupí jako před pár dny v kotli Wembley proti Anglii (1:2), nebo když hrají proti Česku přáteláček na stadionku před pár stovkami diváků, 2. je rozdíl, když hvězdy Nigérie z Premier League válí v top formě ve svých klubech, nebo když se šetří a mají v hlavách už šampionát v Rusku.

Kombinovaný tým Sparty a Slavie sice nad Nigérií vyhrál, ale žádná Jarolímova omluva za Austrálii to nebyla

Ano, tahle výhra není špatná, ovšem také nijak zázračná. Nigérie v současnosti nemá tak hvězdný tým, jako když v roce 1996 vyhrála v Atlantě olympijský turnaj nebo když postupovala do play off MS. V žebříčku FIFA je ostatně ještě pár příček za Českem. Magazín HATTRICK ji ve Speciálu k MS, který vychází právě dnes, tedy 7. června, zařadil ve svém tipu ve skupině D až na poslední místo za postupující Argentinu a Chorvatsko a za třetí Island. A že sami Nigérijci tvrdí, že by mohli šampionát v Rusku vyhrát? Ano, to teoreticky může každý z jeho dvaatřiceti účastníků.

Mimochodem takové malé pozitivum. V listopadu na vítězném turnaji v Kataru vyhrálo Česko v semifinále i nad dalším účastníkem této těžké skupiny, Islandem 2:1. Takže se mohou na Strahově utěšovat, že kdyby Češi na MS postoupili, mohli by uspět iv této skupině. Jenže Jarolímovo Česko se nedostalo ani do baráže, takže se teď budou trenérovi svěřenci dívat na světový šampionát v Rusku jen u televize. Zaslouženě.

A souhlasím s internacionálem Ladislavem Vízkem, jenž ve středu v deníku Sport prohlásil, že Karel Jarolím i s manažerem Jaromírem Šeterlem měli být odvoláni už po zmíněné velmi neúspěšné kvalifikaci.

„Spolu jsme silnější“ platilo i ve Schwechatu

Vítězný gól proti Nigérijcům, které to v Rakousku jakž takž začalo bavit až po přestávce, sice vstřelil v 25. minutě Hanák Kalas, ale jinak se Jarolímovi, aniž by to možná tušil, podařilo sestavit kombinovaný tým z bývalých či současných slávistů a sparťanů. Ten pobyl na hřišti rozhodující hodinu. Pak už byl přípravný duel poznamenán několikaminutovým přerušením kvůli průtrži mračen a tradičním četným střídáním (i když Jankto a dvakrát středeční náhradník Krmenčík mohli v závěru zvýšit na 2:0).

Vezměme to s fanouškovským nadhledem a postupně: brankář (Sparta, ve druhé půli Slavia): Vaclík (Pavlenka), obrana až na zmíněného Kalase (Slavia): Suchý, Jugas, záloha (Slavia): Coufal (nejspíš skončí v Edenu), Hušbauer (dříve Sparta), Souček, Barák, Jankto, útok (Sparta): Šural, Schick.

To je sice jen náhoda, ale vzpomněl jsem si na to, jak před nedávnem „sparťanská“ skupina J & T obsadila „slávistickou“ firmu CEFC a na internetu si fanoušci dělali legraci ze sloganu červenobílých „Spolu jsme silnější“.

Pokud jde o pozici a budoucnost Karla Jarolíma u reprezentace, stejně jako Ladislav Vízek si myslím, že nyní šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. A že zprávy egyptských médií o tom, že se český kouč upíše klubu Al-Ahlí Káhira, nemusejí být nutně kachny. Že trenér s nikým osobně nejednal, přece neznamená, že za něj nemohli jednat „jeho lidé“.

Nemyslím si tedy, že by středeční výhra nad Nigérií měla mít v této souvislosti nějaký zásadní vliv.

Favoritem Šilhavý. Chovanec šéfem komise rozhodčích?

Uvidíme, zda na podzim v nové Lize národů, z níž se dá postoupit na ME 2020, povede český tým proti Slovensku a Ukrajině Karel Jarolím, či někdo jiný. V médiích i na Strahově se mluví o těchto možných nástupcích. 1. Jaroslav Šilhavý (bez angažmá), 2. Vítězslav Lavička (trenér „21“), 3. Karel Krejčí (trenér „20“).

My jsme zmínili i Luboše Kozla (trenér „18“), ale ten se asi vrátí do pražské Dukly, a Jozefa Chovance (bez angažmá). Ovšem o Chovancovi se stále více mluví jako o možném šéfovi komise rozhodčích FAČR. Uvidíme, co na to řeknou na svém zasedání ligové kluby, avšak jméno bývalého internacionála a reprezentačního kouče by údajně nevadilo šéfovi LFA Dušanu Svobodovu ani vlivnému místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi. Chovanec se totiž ze svých příbramských časů prý dobře zná s Romanem Rogozem, jenž měl k Berbrovi vždycky blízko.

Šlo by tak o navázání na praxe z minula, kdy v čele komise rozhodčích stál ve dvou obdobích kapitán olympijských vítězů z Moskvy 1980 Luděk Macela. Jozef Chovanec nedávno poskytl magazínu HATTRICK rozsáhlý rozhovor, z něhož vyplynulo, že má na současný fotbal jasný názor. Je to osobnost. Nemyslím si tedy, že by se mohl stát něčí loutkou, ať už z jedné či druhé strany, i když v to třeba někdo doufá.

Ovšem když Berbr (nejen) v souvislosti s rozhodčími mluví o tom, co si přeje či nepřeje UEFA a v čem se jí musí FAČR podřídit, nelpí náhodou Evropská fotbalová unie ve svých předpisech na tom, že šéfem komise sudích musí být bývalý arbitr? Nebo se to smí obejít? V tom by mohl být jistý zádrhel.