Berbrovy Čechy navrhují, aby se do ligy vrátili vyřazení sudí. Co na to kluby? Povede komisi Chovanec či Příhoda?

Návrat starých časů? Mají se s předpokládaným odchodem polského šéfa komise rozhodčích FAČR Michala Listkiewicze vrátit do svých ligových pozic před časem vyřazení kontroverzní sudí, jako Michal Paták, Zdeněk Vaňkát či Robert Hájek? Podle deníku Sport to navrhuje „komise rozhodčích při Řídící komisi pro Čechy, poplatná místopředsedovi FAČT Romanu Berbrovi, která to zaslala jako své doporučení pro kádrové změny na listině profesionálního fotbalu, tedy pro I. a II. ligu.“

Berbrovy Čechy navrhují, aby se do ligy vrátili vyřazení sudí. Co na to kluby? Povede komisi Chovanec či Příhoda?

Co ovšem na tuto připravovanou „normalizaci ve fotbale roku 2018“ řeknou kluby, sdružené v LFA? A také nový šéf komise, jímž podle čtvrtečního vydání deníku Sport mohou být internacionál Jozef Chovanec (!), zkušený rozhodčí Radek Příhoda, současný místopředseda komise, náměstek ministra vnitra Petr Mlsna nebo dokonce bývalý policejní prezident Martin Červíček? 

Staří holubi na listině jako provokace

Jako zjevnou provokaci mířenou proti Listkiewiczovi lze vnímat nominaci, kterou komise rozhodčích při Řídící komisi pro Čechy, poplatná Berbrovi, zaslala jako své doporučení pro kádrové změny na listině profesionálního fotbalu, tedy pro I. a II. ligu. Tedy na úrovni, kterou má dosud na povel Listkiewicz.  Na první příčce této nominace se totiž objevilo jméno Michala Patáka, přezdívaného Řezník z Horní Břízy, kterého Listkiewicz bezprostředně po svém příchodu do českého fotbalu z ligy pro nedostatek důvěry odstranil. Polský odborník, někdejší člen komise rozhodčích při FIFA či UEFA, nedávno vyjádřil zájem pokračovat v práci s českými rozhodčími, přestože mu již vypršel původní dvouletý kontrakt.  Podle informací Seznamu byl ale následně pozván na zasedání výkonného výboru FAČR, na kterém mu mělo být místopředsedou asociace Romanem Berbrem i jeho věrnými sděleno, že oni už o jeho další služby nestojí.  Listkiewicze prosadil Pelta, který už ztratil moc,“ napsal před pár dny deník Sport.

„Možná proto, aby to pochopil ještě lépe, dostal nyní Listkiewicz doporučení, aby do ligy znovu zařadil Michala Patáka (dnes sportovního manažera Příbrami, která se čerstvě vrací do nejvyšší soutěže – pozn. efotbalu.cz.), rozhodčího s kontroverzní pověstí, který se opakovaně pletl ve prospěch Viktorie Plzeň či fotbalistů Příbrami. V roce 2011 zastavil Paták i pohádkové tažení fotbalistů Kroměříže pohárovou soutěží, když nařídil penaltu za evidentně nafilmovaný pád mladoboleslavského Chramosty,“ dodává list.

Sport také připomněl, že mezi sudími, kteří se netěšili důvěře Listkiewicze byli kromě Michala Patáka i Tomáš Kocourek a Ondřej Lerch. Vypadli i někteří asistenti rozhodčího, mezi jinými Robert Hájek. Paták kromě ředitelování v Příbrami rozhodoval v ČFL a českých divizích. Lerch se už v této sezoně do první překvapivě vrátil (a u soudu s bývalým sudími, kteří kritizovali Berbra a spol., svědčil v jeho prospěch), Hájka na Moravě, odkud pochází, sice do moravských soutěží – MSFL a divizí - odmítali zařadit, ale tedy začal pískat v Čechách.

„Jako jednička se na zmíněném seznamu skví Michal Paták, jako dvojka další Berbrův favorit jménem Zdeněk Vaňkát, třetí je sudí Váňa a jako ‚čtyřka‘ české nominace se objevuje přesazený Moravan Robert Hájek,“ napsal deník Sport.

Váňkátův známý zářez

List se také vrátil ke známé historce o tom, jak Zdeněk Vaňkát svého času řídil Ústecký krajský fotbalový svaz:

„Proslavil se v roce 2013 jako rozhodčí divizního utkání Rokycany-Roudné. Zápas se odehrával v atmosféře krátce před volební valnou hromadou, na níž chtěla na pozici předsedkyně Fotbalové asociace ČR kandidovat Markéta Haindlová, šéfka hráčských odborů. K tomu potřebovala takzvané nominace, nakonec jich však nezískala dostatečný počet, a tak nekandidovala. Kluby, které jí nominace poskytly, se ovšem bezprostředně poté dočkaly podivuhodného víkendu. Malše Roudné, Převýšov, Doubravka i Nové Strašecí prohrály, a to úhrnným skóre 1:15, přičemž jim bylo vyloučeno celkem deseti hráčů.

Před duelem Rokycany-Roudné byla na poslední chvíli změněna nominace rozhodčích, místo německých arbitrů dorazila trojice Vaňkát - Jedlička - Janoch. Roudnému Vaňkát vyloučil tři hráče, vzhledem ke zraněním na straně hostů pak ani utkání nebylo dohráno a bylo předčasně ukončeno za stavu 4:0 pro domácí. Přestože Roudné požadovalo vyřazení Vaňkáta z listiny rozhodčích pro divize, dočkal se místo toho tento sudí postupu na ligovou listinu, objevil se jako asistent i v několika druholigových zápasech. Posléze byl obviněn ze spolupráce s albánskými gangstery, kteří se podle obžaloby chtěli vloupat do vily jednoho pražského politika (Romana Blažka – pozn. efotbalu.cz). Ale soud posléze všechny, včetně Zdeňka Vaňkáta, osvobodil a zbavil všech obvinění v plném rozsahu.“

Tolik Sport k Vaňkátovi.

Ovšem deník Sport ve čtvrtek píše i o tom, že stejně důležité jako jméno nového šéfa komise rozhodčích FAČR může být i nové rozdělení kompetencí mezi komisí rozhodčích a úsekem profesionálních rozhodčích FAČR, který nyní vede Miroslav Tulinger. „Ten v minulosti krátce vedl i komisi rozhodčích a jeho blízký vztah s Romanem Berbrem či Dagmar Damkovou není žádným tajemstvím,“ dodává deník Sport. Poněkud utajené jsou dnes plamenné mailové výzvy, které Tulinger v roce 2004 v době tzv. „Ivánkovské odposlechové aféře“ rozesílal „svým spolubojovníkům“ a vyzýval v nich k bojkotu příštích ligových kol rozhodčími, kvůli tomu, že je prý s nimi špatně zacházeno.

Proč vedoucí úseku Tulinger nesložil zkoušky

O Miroslavu Tulingerovi v minulých dnech psal na serveru Týden.cz zase redaktor Stanislav Hrabě.

Bývalý arbitr a předseda odborné komise Miroslav Tulinger, který nyní pracuje v sekretariátu FAČR jako vedoucí úseku rozhodčích, je nasazován na důležité zápasy v soutěžích UEFA jako ‚observer‘, jenž má za úkol zhodnotit výkony svých následovníků. V české HET lize však jako delegát obsazován není. Neudělal totiž zkoušky. V únoru letošního roku dostal Miroslav Tulinger na dohled odvetné utkání šestnáctifinále Evropské ligy Red Bull Salcburk - Real Sociedad San Sebastian (2:1), v březnu o kolo výše dokonce nesmírně prestižní souboj Arsenal FC - AC Milan (3:1). Na českých stadionech však vidět není, jeho kvalifikace na to nestačí - nesložil předepsané znalostní testy.

Když se tvořila listina delegátů na ročník 2017/2018, museli všichni zájemci projít testy UEFA. Z dvaceti otázek jich Tulinger zodpověděl devět špatně. Neuspěl. Měl možnost opravy, tentokrát testy vypracovával český pravidlový expert Jiří Kureš. Dvakrát se omluvil, třetí pokus opět nevyšel. Chyb bylo osm, což ho vyškrtlo z listiny delegátů. Sedmnáct pochybení ze čtyřiceti otázek bylo moc. Jelikož jde o člověka, který vždy věrně sloužil vládci českého fotbalu Romanu Berbrovi, místopředsedovi za Čechy, dokonce na jeho nejhlídanějším úseku rozhodčích, bylo několikrát zatlačeno, aby šéf komise rozhodčích Michal Listkiewicz projevil politický nadhled - i s přihlédnutím k Tulingerovým zásluhám a propagaci dobrého jména českého fotbalu na mezinárodní scéně - a začal ho delegovat. Dokonce to bylo předmětem jednání výkonného výboru, kam byl Listkiewicz pozván a zodpovídal se z nízké ideové vyspělosti. Polský funkcionář ovšem necouvl, čímž si pozici u Romana Berbra příliš nevylepšil.“

Tolik ve své komentáři pro Týden.cz Stanislav Hrabě.

Aby se z nového předsedy komise nestal „fotbalový Husák“

Současnému předsedovi FAČR Martinu Malíkovi není co závidět. „Neumím si představit, že bychom nešli cestou dohody,“ uvedl Malík pro deník Sport ke spolupráci FAČR s LFA (Ligovou fotbalovou asociací) při volbě nové šéfa profesionálních arbitrů.

Chce se mi věřit, že oběma stranám hlavně půjde to, aby v oblasti rozhodčích pokračoval započatý „obrodný proces“ a aby v roce padesátého výročí srpnové okupace z roku 1968 nedošlo u arbitrů naopak k jakési „fotbalové normalizaci“. Záleží ovšem hodně na tom, kdo „silovou“ komisi sudích povede a kam s ní bude směřovat. Jinými slovy, půjde o to, aby se z nového šéfa arbitrů nestal novodobý fotbalový Gustáv Husák.