I profesorská Slavia znervóznila Viktorii Plzeň, jejíž duel proti Slovácku prokoučoval hlavně trenér Vrba

Jak řekl v sobotu plzeňský trenér Pavel Vrba po dalším nevydařeném ligovém utkání se Slováckem (1:1) rozlícenému davu svých fanoušků: „Buďte v klidu, v sobotu porazíme doma Teplice a máme ten titul v kapse“. Ano, takhle se to dá taky brát, to je optimistický a pozitivní plzeňský pohled. Viktorce při čtyřbodovém náskoku stačí dvě kola před koncem HET ligy k prvenství už jen tři body. Tedy jedno vítězství, buď nyní doma proti Teplicím, nebo za týden na Dukle. Pokud ovšem druhá Slavia po pondělní výhře na Julisce(2:0) vyhraje i nad Jabloncem a v Teplicích, nebudou Viktorii stačit ani dvě remízy. Takový je naopak západočeský pohled negativní, pesimistický.

Který zvítězí? Před nedávnými časy by se řeklo, že si plzeňští bossové Paclík se Šádkem stamiliony z již jisté účasti českého mistra v základní skupině Ligy mistrů ujít nenechají. Že v tabulce osmé Teplice, kterým už o nic nejde, musí Plzeň doma porazit s prstem v nose. Zvlášť když Severočeši v neděli doma prohráli s posledním Brnem 1:4! Jenže loni na jaře právě domácí remíza Plzně s Teplicemi (2:2) stála Viktorku titul. A na podzim to byli zase Tepličtí, kteříplichtou 0:0 obrali Západočechy o jediné dva podzimní body.

Stejně jako Pavel Vrba byl o víkendu v Teplicích velkému hněvu fanoušků vystaven i kouč Severočechů Daniel Šmejkal. Lze se tedy domnívat, že druhou podobnou ostudu Tepličtí již nestrpí a že budou ve Štruncových sadech bojovat tak jako loni na jaře, kdy po jejich bodovém úspěchu musel dokonce odstoupit trenér Roman Pivarník (dnes působící v Brně).

Plzeňští hráči se utěšují tím, že v sobotu večer prý podali svůj nejlepší jarní domácí výkon a že měli jen obří smůlu při neproměňování řady šancí. A také že pro nim stál vynikající brankář Heča (ten se nedávno vyznamenal i na Slavii, kde dokonce udržel čisté konto – 0:0).

To je ale pravda jen z části. Viktoriáni si totiž ani proti citelně oslabenému Slovácku (bez čtyř opor!) zdaleka nevěřili tak,jako na podzim. Byli zbrklí, unáhlení, spoléhali hlavně na Krmenčíka, jenž si ovšem také počínal značně netrpělivě a koncovku vždy uspěchal.

S několika věžemi ztratila Viktorka kreativitu

A pak také zaúřadoval nedávno velebený trenér Pavel Vrba. Ten byl ještě netrpělivější než jeho svěřenci na hřišti. Jeho Viktorka totiž stupňovala na začátku druhé půle svou převahu a bylo jen otázkou času, kdy kýženou branku do sítě Slovácka dotlačí. Jenže Vrba stáhl už v 54. minutě ze hry tvořivého Čermáka a poslal ke Krmenčíkovu druhou „věž“ – Chorého.

A Plzeň záhy o svůj drtivý tlak přišla, protože v záloze bylo najednou o šikovného muže méně. Do toho chyboval při rozehrávce na spoluhráče rozzuřený brankář Kozáčik a dvacet minut před koncem řádné hrací doby to bylo 0:1! Záhy se zranil Petržela a Vrba – světe div se! – poslal na trávník třetího útočného bijce Bakoše!

Kdyby ta tři lamželeza pracovala alespoň u sebe, ale ona byla roztažena do šířky. Díky Chorému nakonec Viktorka s velkým štěstím přece jen vyrovnala, protože plzeňský útočník napálil balon do obránce Slovácka Krejčího, od něhož se míč odrazil do brány. Další takový šťastný moment už ale nepřišel.

Možná ovšem bude tenhle Chorého gól znamenající bod pro Plzeň zlatý. Protože v případě porážky by musela i při předpokládané výhře nad Teplicemi bodovat i v posledním kole na Dukle (tedy při stoprocentním zisku slávistů). A to by při současné formě a stavu v kabině ve Štruncových sadech nemuselo vyjít. V Plzni se totiž má údajně mluvit o tom, že ne všem hráčům se líbil způsob rozdělení odměn za účast v Evropské lize.

Červenobílým chybí bod z duelu proti Zlínu

A jen malá poznámka k sudímu Příhodovi. V Plzni v utkání se Slováckem za stavu 1:1 nastavoval čtyři minuty. Což o to, udělal to naprosto správně, uznal bych mu i delší nastavení. Kdybych si ovšem nevzpomněl na nedávný duel Liberec – Slavia (0:0), kde byly podobné prostoje a kdy tento zkušený arbitr navíc dvě sporné situace dosti dlouho konzultoval s videorozhodčím. A pak nastavil všehovšudy dvě minutky. Vskutku zajímavý detail.

Slávisté si nyní mohou rvát vlasy kvůli své aprílové domácí porážce se Zlínem. Zvlášť, když vidí formu Petrželova týmu (1:4 doma s Olomoucí!). Za stavu 1:1 se v Edenu hnali bezhlavě na zteč, zapomněli na zadní vrátka a místo tříbodové výhry prohráli 1:2. Kdyby měli o tenhle bodík navíc, v Plzni by byli teď asi hodně nervózní.

V pondělní dohrávce sice červenobílí vyhráli na Dukle 2:0, ovšem po smršti proti Plzni (2:0) a v pohárovém finále proti Jablonci (3:1) to na Julisce nebyl žádný totální fotbal, ale fotbal těžce profesorský. Evidentně unavená Slavia se ujala díky Sýkorovi už v 10. minutě vedení a až do 94. minuty, kdy výhru pojistil Stoch, to nebylo ze strany červenobílých na větrnéJulisce nic jiného než pouhá údržba. Která se nemusela vyplatit - ve druhé půli vykopával z brány Podaného gólovou střelu Frydrych.

Slavia s Ngadeuem už počtvrté za sebou nedostala v lize gól

Slavia tak už počtvrté za sebou v lize nedostala jediný gól. Zajímavý detail i pro trenéra Trpišovského: stalo se tak poté, co se do týmu vrátil řízný stoper Ngadeu (i když proti Slovácku nastoupil za zraněného Delihoaž v průběhu první půle). Jak by to asi vypadalo, kdyby dostával šanci po celou dobu ligového jara?

Teď čeká v sobotu Slavii (56 bodů) doma v Edenu podruhé v krátké době Jablonec. Pokud červenobílí zvládnou tenhle duel jako pohárové finále v Mladé Boleslavi, budou mít vicemistrovskou pozici před posledním kolem už zajištěnou.

Jinak je jasné, že poháry budou hrát i Olomouc (52), Jablonec (50) a Sparta (49). Třetí příčka je však důležitá, protože při druhém místě Slavie zaručuje postup rovnou do základní části Evropské ligy, těm dalším v pořadí zbude třetí, resp. druhé předkolo EL. Rozhodnou o tom zápasy: Slavia – Jablonec, Sparta – Olomouc, Teplice – Slavia, Olomouc – Mladá Boleslav, Jablonec – Slovácko, Bohemians 1905 – Sparta.

Pokud Sparta porazí v sobotu od 16 hodin na Letné Sigmu a Slavia v Edenu ve stejném čase neprohraje s Jabloncem, dostanou se Letenští kolo před koncem HET ligy na kýžené třetí místo.

Proč chytá Rakovan a proč se zlobil Hapal?

Ovšem páteční výhru v Jihlavě (1:0) vybojovali sparťané jen s hodně odřenýma ušima. Jednak přežili dvě tyče a jedno břevno, jednak Kangovastřela skončila v síti kvůli velehrubce jihlavského gólmana Rakovana. O tom, proč za Vysočinu na jaře chytá tento slovenský brankář a nikoliv Valeš, se ve fotbalovém prostředí začalo různě spekulovat. Objevily se třeba „zprávy“ o tom, že žilinský odchovanec Matej Rakovan má mít údajně všestrannou oporu ve svém podnikatelsky úspěšném otcovi.

V českém fotbale se ovšem povídá leccos. Třeba o tom, jak se trenér Sparty Pavel Hapal den po zápase v Jihlavě omluvil hlavnímu rozhodčímu Berkovi za to, že mu během utkání spílal. Jak by mu tu omluvu někdo doporučil. Také mi bylo divné, proč se Hapal na Berku zlobil. Kdyby se rozčiloval jihlavský kouč Martin Svědík, bylo by mi to jasné, i komentátoři České televize si všimli některých zvláštních až vyloženě otočených verdiktů převážně v neprospěch domácích.

Boj o záchranu a nervy jsou na pochodu

No nic, se závěrem ligy planou emoce. I ty divácké, kromě plzeňských a teplických fanoušků si to s trenérem svého mužstva, v tomto případě Martinem Haškem, vyříkávali i jindy velmi věrní příznivci vršovických Klokanů. Vedla je k tomu hodně nečekaná domácí porážka 1:3 se zachraňující se Mladou Boleslaví.

Nervy jsou na pochodu, protože dvě kola před koncem nejvyšší české soutěže vypadá po zápasech Jihlava – Sparta (0:1), Ostrava – Liberec (1:1), Zlín – Olomouc (1:4), Plzeň – Slovácko (1:1), Teplice – Brno (1:4), Bohemians – Mladá Boleslav (1:3) a Jablonec – Karviná (2:1) situace v boji o záchranu následovně: 10. Mladá Boleslav 31, 11. Slovácko 30, 12. Jihlava 29, 13. Zlín 29, 14. Ostrava 27, 15. Karviná 26, 16. Brno 23.

A hrají se ještě tyto důležité zápasy: Karviná – Ostrava, Brno – Jihlava, Slovácko – Zlín, Mladá Boleslav – Dukla, Jablonec – Slovácko, Jihlava – Karviná, Olomouc – Mladá Boleslav, Ostrava – Brno, Zlín – Liberec.