Stramaccioniho podivné odcházení. Italský novinář: Byl to jen trenérský průměr

Po filmu Václava Havla Odcházení jsme byli začátkem března 2018 svědky dalšího podivného odcházení. Po nepovedené ligové remíze 1:1 se Zbrojovkou Brno, kdy v nedělním večeru 4. března nepomohla domácí Spartě ani dlouhá přesilovka, jsme se dočkali dlouho očekávaného odchodu italského hlavního trenéra Andrey Stramaccioniho a jeho košatého, několikajazyčného, realizačního týmu z Letné. Ovšem těch scénářů tohoto zvláštního odcházení se vyskytlo několik. Jak to vlastně bylo?

Stramaccioniho podivné odcházení. Italský novinář: Byl to jen trenérský průměr

Neděle 4. března 2018. Poslední den Andrey Stramaccioniho ve funkci. Remíza s Brnem znamená poslední kapku. Hned po zápase Sparta vydává tiskovou zprávu, ve které se píše, že klubové vedení projedná špatné výsledky ligového týmu na jaře.

„Na vyhazov teď rozhodně nemyslím, snažím se soustředit pouze na svoji práci a příští zápasy,“ říká Andrea Stramaccioni.

Jenže už v pondělí 5. března 2018 dopoledne oznamují italská média, že Stramaccioni ve Spartě skončil. Sparťanské vedení oficiálně mlčí, ale proskakují zprávy o tom, že Italovým nástupcem by se měl stát dosavadní úspěšný trenér slovenské reprezentace do 21 let, mj. bývalý sparťanský fotbalista Pavel Hapal.

„Do Sparty přišel v roce 2000 jako zkušený hráč a od začátku nastupoval na levém kraji zálohy. Ozvala se mu však jeho bolavá třísla a vynechal několik týdnů. Do nemilosti fanoušků Sparty upadl 21. března 2000 po zápase Ligy mistrů s FC Barcelonou, kdy v závěru zápasu v 88. minutě jako střídající hráč za stavu 1:1 neproměnil penaltu. Vzápětí z protiútoku Sparta inkasovala gól a prohrála 1:2. V zápase šlo o postup ze skupiny do vyřazovacích bojů. Nedařilo se mu ani dál. Od té doby většinou vysedával na lavičce. V lepším případě střídal,“ takhle Hapalovo sparťanské působení popisuje internetová encyklopedie Wikipedie.

Byl prvním adeptem Ščasný?

To je ale dnes historie. Podle dobře informovaných zdrojů serveru efotbal.cz prý ale nebyl Pavel Hapal po odvolání Andrey Stramaccioniho prvním adeptem na uvolněnou funkci hlavního trenéra pražské Sparty. Jak jsme už předtím několikrát avizovali, tato pozice byla údajně nejdříve nabídnuta bývalému letenskému koučovi, od zimy sportovnímu řediteli, Zdeňku Ščasnému.

„Jenže zkušený Ščasný to měl za dané situace údajně odmítnout, chtěl raději zůstat v klidnější pozici sportovního ředitele. Až potom byl tedy osloven Pavel Hapal, který čekal na to, až ho vedení Slovenského fotbalového svazu uvolní ze smlouvy, kterou měl coby hlavní trenér úspěšného týmu Slovenska do 21 let,“ tvrdil dobře informovaný letenský zdroj serveru efotbal.cz.  

Pavel Hapal dostal ve Spartě k dispozici asistenta Radoslava Kováče a trenéry brankářů Daniela Zítku a Maria Galinoviče a vedoucího mužstva Miroslava Baranka.

Až v úterý 6. března dopoledne to Sparta konečně oficiálně potvrzuje: „Andrea Stramaccioni končí! Nahradí ho Pavel Hapal:“ Čekalo se na dobrozdání Slovenského fotbalového svazu.

Nový Mourinho? Velký omyl

Ovšem zpět ke Stramaccionimu. V pátek 9. března vyzpovídal kolega Stanislav Hraběpro server Týden.cz uznávaného italského novináře MassimaFranchiho, vedoucího fotbalové sekce římského listu Tuttosport. Ten o Stramaccionim mj. prohlásil, že je to jen je průměrný kouč a že jeho předčasný konec ve Spartě čekal. Spíš se pozastavoval nad tím, proč si ho český klub vůbec vybral:

„To, že byl Stramaccioni propuštěn, mě ani příliš nepřekvapilo, očekával jsem to. Jak už jsem se vyjádřil po jeho angažmá, je to průměrný trenér, nic víc. Nemá ani psychologické, ani taktické schopnosti. Jistě existuje mnoho lepších trenérů, a to i v českém fotbale. Na úrovni profesionálních týmů nikdy nic nezískal, jen shromažďoval vyhazovy. Nejprve Inter Milán, pak Udinese, Panathinaikos a teď i Sparta.“

A proč tedy Andrea Stramaccioni stále dostával tolik příležitostí na dobrých adresách ve více zemích?

„Když vyhrál s Interem Milán v ročníku 2011/2012 Next Gen, malou Ligu mistrů hráčů do 19 let, šéf milánského klubu Massimo Moratti se v něm viděl. Myslel si, že z něj bude nový Mourinho. Andrea uměl hezky mluvit, všechno vysvětlit. Ale Mourinho se nekoná, je to pryč. Znám dobře, jaké měl výsledky ve Spartě. Nepostoupila v Evropské lize přes CrvenuZvezdu Bělehrad, prohrála venku i doma, v domácí soutěži je pátá. Není divu, že skončil,“ vysvětlil Massimo Franchi pro Týden.cz.

Stramaccioniho pražský vyhazov však v Itálii žádný velký rozruch nezpůsobil.

„Stramaccioni nepatří mezi slavné ani skvělé trenéry. A abych byl upřímný, Sparta není v Itálii tak známá a není považována za velký klub. Nikdy nevyhrála Ligu mistrů ani Evropskou ligu nebo předchozí poháry. Ani nikdy nepronikla do finále nějaké uznávané soutěže. Proto její převzetí nebylo bráno jako velká štace. To by se týkalo jen zemí z velké pětky - Anglie, Španělska, Německa, Francie nebo Itálie,“ nebral si servítky v rozhovoro pro Týden.cz italský novinář.

„Četl jsem, jak si Stramaccioni postěžoval, že ve Spartě nebylo možné žít se sportovním ředitelem Zdeňkem Ščasným, poté, co se tento funkcionář do klubu v zimě vrátil v nové roli. Ale vina byla na trenérovi, pod jeho vedením mužstvo nedosahovalo výsledků. Koneckonců majitel klubu neodvolal sportovního ředitele, ale souhlasil s jeho rozhodnutím odvolat trenéra,“ dodal Franchi.

Jako neúspěch italského fotbalu se ovšem Stramaccioniho sparťanský nezdar v Itálii nebere.

„Takovou odezvu to už ze zmíněných důvodů nemá. A hlavně Stramaccioni nikdy nepatřil mezi špičkové italské trenéry a asi nikdo ani nepochopil, proč si ho Sparta vybrala. Mezi elitu patří Trapattoni, Capello, Lippi, Ancelotti, Sacchi, Allegri, Mancini, Conte, Ranieri, Spalletti, Carrera a k nim Sarri, Inzaghi, Cannavaro či Gattuso. Andrea Stramaccioni není hoden vstoupit do tohoto seznamu,“ dodal vedoucí fotbalové sekce respektovaného římského listu Tuttosport.

CELOU KAUZOU PODIVNÉHO STRAMACCIONIHO ODCHÁZENÍ ZE SPARTY SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 5. DUBNA 2018.