Jak je to se Slavií a s Číňany? Je evropská CEFC stejná jako ta asijská? Nestojí v jejím pozadí i bohatý Čech?

Skvělý závěr nedělního ligového utkání se Sigmou Olomouc (3:1) dal slávistickým fanouškům na chvíli zapomenout na různé otázky spojené s budoucností jejich klubu, resp. majitele, čínské investiční skupiny CEFC. Už několik týdnů se na ně valí poměrně velké množství nejasných a protichůdných informací a prohlášení. 

Jak je to se Slavií a s Číňany? Je evropská CEFC stejná jako ta asijská? Nestojí v jejím pozadí i bohatý Čech?

Deník Sport vlastněný majitelem pražské Sparty Danielem Křetínským psal krátce před derby dramaticky o tom, že nejbližší týdny či dny mohou rozhodnout o dalším směřování nejstaršího ligového klubu, že v Edenu může přestat doba hojnosti atd. Slávistický šéf a zástupce CEFC v Evropě Jaroslav Tvrdík se na svém twitterovém účtu tyto spekulace snažil pravidelně vyvracet, i když i on pro lidovky.cz jednou připustil, že „firma se nyní potýká s reputačními a z toho vyplývajícími ekonomickými problémy.“

Shrňme si proto v tomto článku všechny poslední zprávy a zkusme si z nich udělat jisté závěry či vyslovit další otázky. Těch otázek může být víc: třeba jestli evropská pobočka CEFC má zcela totožné zázemí jako mateřská asijská firma, zda se v jejím pozadí neobjevují další lidé? Jako vždy, když za někým stojí nějaké „velké peníze“, padne v Česku jméno nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, majitele PPF. Je pravda, že ten se v Číně se svou skupinou Home Credit výrazně angažoval a také mj. sponzoroval hned tři čínské superligové fotbalové kluby.

Tady jsou informace z posledních týdnů rozdělených do dvou částí.

VAROVNÉ ZPRÁVY

  • Patrick Ho, generální tajemník neziskového křídla CEFC se sídlem v Hongkongu, byl zatčen v listopadu v New Yorku pro podplácení afrických politiků, například bývalého ministra zahraničí Ugandy Sama Kutesy, který v té době zastával funkci předsedy Valného shromáždění OSN. Zatčení Patricka Ho a široká negativní publicita, které se korupčnímu případu dostalo ve světových médiích, vrhá špatné světlo nejen na společnost CEFC, ale i na iniciativu Pás a stezka, jejímž je CEFC předvojem, a kterou také široce podporoval na nejrůznějších mezinárodních fórech a v médiích zatčený Ho.
  • Slávistický fotbalový stadion Eden, budova bývalé Živnobanky v centru Prahy nebo luxusní pětihvězdičkový hotel LePalais Art Hotel Prague. To všechno jsou nemovitosti čínské skupiny CEFC, na kterých se v minulých dnech objevila bankovní zástava. Podle informací Radiožurnálu bankovní skupina J&T nemovitosti zablokovala kvůli obří půjčce, kterou si čínská společnosti CEFC v Česku vzala. Podle důvěryhodných zdrojů Radiožurnálu obeznámených s transakcí se jedná zhruba o deset miliard. Kvůli penězům Číňané ručí téměř polovinou svého tuzemského majetku - tedy asi 20 miliardami.
  • Čínská skupina CEFC má v poslední době velké problémy s hotovostí. Podle agentury Reuters si firma od poloviny loňského roku brala krátkodobé půjčky s mimořádně vysokými úroky. Kvůli tomu už zbystřilo i vedení skupiny J&T, ve které má podle dohody CEFC získat poloviční podíl. Dohodnutý obchod zkomplikovalo už v lednu rozhodnutí ČNB, která odmítla vydat souhlas s transakcí. Číňané totiž podle centrální banky dostatečně neprokázali původ peněz. Firma se tehdy proti rozhodnutí odvolala.
  • Jak je výše uvedeno, CEFC je od loňského března dohodnutá na převzetí polovičního podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou vlastní miliardáři Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič. Vedení skupiny ale v pondělí 12. března 2018 informovalo o tom, že z plánovaného obchodu v hodnotě více než 26 miliard korun možná sejde. A to v případě, že CEFC nevysvětlí současné ekonomické problémy a zároveň zatčení svého šéfaJieŤien-minga. JieŤien-ming se stal mj. i poradcem prezidenta Miloše Zemana. Začátkem března se dostaly na veřejnost informace, že JieŤien-ming je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality (podle ruského serveru RBK JieŤien-minga osobně nařídil zatknout čínský prezident Si Ťin-pching). CEFC pokládá požadavek J&T za oprávněný.
  • Podle jednoho ze zdrojů „CEFC nemá žádnou hotovost a spoléhá se pouze na peníze zvenčí“, aby udržela své aktivity v chodu.„ Otázkou zůstává, jakým způsobem všechny tyto dluhy splatí,“ upozornil zdroj. CEFC informace o drahých půjčkách označila za „nesprávné“, uvádí Reuters.
  • Podle finanční zprávy za první polovinu loňského roku, poskytnuté držitelům dluhopisů, by měla CEFC do konce první poloviny letošního roku splatit krátkodobé půjčky v hodnotě kolem 44 miliard jüanů (zhruba 144 miliard korun). Celkové zadlužení CEFC na konci loňského června dosahovalo 111 miliard jüanů, zatímco aktiva podniku činila 169 miliard jüanů.
  • Citace z facebookové skupiny Fanoušci Slavie: „Podle našich, obvykle dobře informovaných, zdrojů je situace veSlavii vážnější, než se předpokládalo. Vypadá to, že nejpozději vletní přestávce bude muset být přepracován rozpočet, protože injekce z Číny jsou minimálně prozatím pozastaveny. Z toho důvodu nebylydotaženy některé přestupy a v létě zřejmě dojde k odchodům hráčů s nejvyššími smlouvami: Danny, Deli, Ngadeu, Stoch a další. Vše se samozřejmě týká problémů mateřské CEFC. Intenzivně zjišťujeme podrobnosti.“

UKLIDŇUJÍCÍ ZPRÁVY

Jiří Bílek, člen představenstva fotbalové Slavie a bývalý kapitán týmu v pořadu ČT Dohráno Plus: „Jaroslav Tvrdík mě ujistil, že se tyto záležitosti fotbalu netýkají.“

Jaroslav Tvrdík, šéf fotbalové Slavie, na svém twitterovém účtu (v pátek 9. března 2018): „Nemam jedinou informaci, která by mě vedla k obavám o budoucnost SK Slavia Praha. Věnujme se zápasu s Olomouci a zejména blížícímu se derby! Ztráta koncentrace je jediným smyslem některých článků.“

Jaroslav Tvrdík na svém twitterovém účtu (v pátek 9. března 2018): „Hongkongský server South China Morning Post před týdnem informoval, že předseda představenstva CEFC China je zatčen na přímý příkaz prezidenta Číny, což vzápětí obletělo svět. Dnes vydal, že není ani vyšetřován. A nikdo to nepřebere. Média milují jen senzace.“

Jaroslav Tvrdík na svém twitterovém účtu (v pátek 9. března 2018):

ČTK: Čínská CEFC Group (Europe) posílila kapitál o 13,5 miliardy Kč.“

Jaroslav Tvrdík na svém twitterovém účtu (v pátek 2. března 2018): „ČTK: Čínská společnost CEFC popřela informace o vyšetřování předsedy představenstva a Zemanova poradce Jie Ťien-minga. Firma prý funguje normálně.“

Jaroslav Tvrdík na svém twitterovém účtu (ve středu 28. února 2018): „CEFC si opravdu dovolila ´drzost´. Vzala si standardní krátkodobý úvěr na posílení svého rozvoje jako drtivá většina českých firem. Standardně ho zaručila, dokonce přezajistila. Nikdo nás nežaluje. Zadlužení nepřesahuje pětadvacet procent aktiv. To je v Česku asi u firem zločin.“

Daniel Konrád, finanční ředitel fotbalové Slavie, na svém twitterovém účtu (v pátek 2. března 2018): Zapojím se do probíhající mediální diskuse o kredibilitěCEFC China, majitele Slavie. Jen dnes přišlo na účet klubu od majitelů 50 milionu Kč. Díky majitelům nemáme žádné pohledávky a dluhy. Děkuji jménem všech slávistů!“

Co z toho vyplývá?

Jak už jsme uvedli, listopadové zatčení Patricka Ho v USA a široká negativní publicita, které se korupčnímu případu dostalo ve světových médiích, vrhá špatné světlo nejen na společnost CEFC, ale i na iniciativu Pás a stezka, jejímž je CEFC předvojem. A tedy i na celou Čínu, což nepochybně muselo rozčílit i čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který podle nedávného rozhodnutí výrazně posílil a může vykonávat prezidentskou funkci až do konce svého života. Takže by nebylo divu, kdyby majitel CEFC, teprve čtyřicetiletý JieŤien-ming,rázem spadl z role oblíbence v prezidentovou nemilost.

Jak přiznal pro lidovky.cz i Jaroslav Tvrdík: „Firma se nyní potýká s reputačními a z toho vyplývajícími ekonomickými problémy.“ Reputačním problémem má Tvrdík nepochybně na mysli zmíněné zatčení Patricka Ho v USA.

Padají různé spekulace typu, že CEFC spadne pod státní dozor, že bude muset omezit své investice v Evropě, včetně kupování fotbalových klubů. Nebo také, že v Číně probíhá veliký konkurenční boj mezi skupinami v Pekingu a v Šanghaji.

Na druhou stranu evropská CEFC China začátkem března 2018 posílila svůj kapitál o 13,5 miliardy Kč.Tímto prohlášením dává CEFC Europe jasně najevo, že je kapitálově stabilní a nemá problémy s financováním,“ řekl ČTK analytik BH Securities Štěpán Křeček. Jde podle něj o reakci na informaci, že CEFC Europe zastavila majetky. V této souvislosti se totiž spekulovalo, že zástava může znamenat finanční problémy společnosti. Posílením kapitálu by měly být rozptýleny pochybnosti o financování CEFC Europe. Zástava majetku tak zřejmě sloužila pouze k získání výhodnějších úvěrových podmínek, podotkl Křeček.

Kdo by mohl mít o Slavii zájem?

Jak bylo řečeno v úvodu, vyvstává otázka, zda je evropská část CEFC zcela totožná se svou asijskou matkou v Číně. Spekuluje se o tom, že zahraniční subjekty by vzhledem k čínským podmínkám a pravidlům mohly stát v evropské pobočce v pozadí. Jak vždy v takových případech se začne spekulovat o jménu nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

I proto, že již v březnu 2016 se objevila v médiích informace o tom, že skupina Home Credit miliardářů Petra Kellnera a Jiřího Šmejce začala sponzorovat tři fotbalové kluby čínské superligy, což je nejvyšší soutěž země. Dva z týmů, Peking Kuo-an a Šan-tung Lu-neng, se chlubí několika tituly a mají největší fanouškovské základny. Třetí celek, Tchien-ťin Teda, pak sídlí ve městě, kde má čínský Home Credit svoji centrálu.

Petr Kellner prostřednictvím PPF už v 90. letech minulého století fotbalovou Slavii z půlky vlastnil. A při každém dalším možném převodu se o jeho jménu znovu spekulovalo.

V létě 2015, krátce před příchodem CEFC do Slavie, se mluvilo o tom, že o koupi slávistického klubu měl zájem i realitní magnát a bývalý úzký Kellnerův spolupracovník z PPF Karel Pražák (v pozadí uvažované transakce se měl údajně točit i jeden z nejbohatších lidí na světě Mexičan Carlos Slim Helú, který už vlastní fotbalové kluby v Mexiku či ve Španělsku).

Jméno Karla Pražáka pak padalo i v době, kdy CEFC loni kupovala pro sebe stadion v Edenu. A naposledy se ve fotbalovém světě objevily informace o tom, že tento vlivný lobbista a realitní magnát měl údajně projevit zájem i o Křetínského Spartu.

Buď, jak buď, i kdyby se potvrdily nejkatastrofičtější scénáře a CEFC by musela ve víru událostí fotbalovou Slavii opustit, je reálné, že by se nový kupec nejstaršího českého ligového klubu záhy našel. A nemusel by to být zrovna zájemce typu kontroverzního exministra dopravy Aleše Řebíčka.