Hospodaření Arsenalu? Černá můra pro Wengera

Gunners zveřejnili hospodaření za posledních šest měsíců (od července do prosince) a pro vedení klubu a majitele to není příjemné čtení. Přestože se celkový zisk – díky prodeji hráčů – zvýšil, provozní zisk oproti stejnému období loňského roku klesl o 62 procent. Budou stát údaje cifršpionů Wengera místo?

Hospodaření Arsenalu? Černá můra pro Wengera

Majitel Stan Kroenke kdysi prohlásil, že si nekoupil Arsenal proto, aby vyhrával trofeje. Přeloženo: koupil si ho proto, aby mu vydělával peníze. A to se v letošní sezoně příliš nedaří.

Gunners se po dlouhých devatenácti letech nedostali do Ligy mistrů a na účetnictví je to znát. Za stejné období loňského roku byl Arsenal v provozním zisku přes 54 milionů liber (více jak jeden a půl miliardy korun), letos je to jen něco málo přes 20 milionů liber (přibližně šest set milionů korun). A to dělá rozdíl 62 procent.

Na vině je zmiňovaná neúčast v Lize mistrů a příjmy z ní plynoucí (Evropská liga je proti milionářské soutěži chudým příbuzným; nemůžeme se proto divit, že do ní mnohé anglické kluby nasazují béčkové sestavy a vyřazení neberou jako tragédii). Paradoxně se zvýšily náklady na platy hráčů (13,2 milionu liber, 370 milionů korun), přestože by Arsenal měl ušetřit na příplatcích a bonusech právě za neúčast v Lize mistrů.

Přesto se celkový zisk zvýšil z 12,6 na 25,1 milionu liber (353>703 milionů korun), nicméně tato částka je dána prodejem hráčů (Oxlade-Chamberlain, Gabriel, Gibbs, Szczesny) a nemůže být brána jako reálný ukazatel hospodaření (ano, prodejem hráčů vytvoříte astronomický zisk, ale pak spadnete do Championship).

Vedení Arsenalu se k situaci vyjadřuje diplomaticky, nakonec jsme za půlkou sezony a do konečného zúčtování je ještě daleko. Předseda Arsenalu Chips Keswick pro Daily Telegraph řekl, že v době neustálého zvyšování platů, přestupových částek a odměn pro agenty musí klub utrácet efektivně.
Pokud by ovšem Arsenal podruhé za sebou nepostoupil do Ligy mistrů (což vzhledem k aktuální ligové pozici není vůbec nereálné), pragmatik Kroenke by situaci zřejmě řešil výměnou na nejvyšších pozicích. Protože si nekoupil klub, aby vyhrával trofeje, ale aby vydělával peníze.