Vydrží Lafata ve Spartě do 45 let? A dal Nezmar ve Slavii výpověď?

Co se týče zimních zpráv z tábora tří největších favoritů HET ligy – Viktorie Plzeň, Slavie Praha a Sparty Praha – ty tak trochu připomínaly podzimní sezonu. Zatímco v Plzni, tedy až na dva pětigólové příděly od Salcburku (0:5) a Šanghaje (1:5), klid a pohoda, z Letné a Edenu přicházely hodně rozporuplné zvěsti. 

Vydrží Lafata ve Spartě do 45 let? A dal Nezmar ve Slavii výpověď?

Sparta sice výsledkově v přípravě dosahovala slušných výsledků, ale nyní bude kvůli zlomenému palci na noze šest týdnů mimo opora útočné hry Josef Šural. Některé letenské zdroje navíc vynesly, že Stramaccioniho tréninky nejsou prý zrovna intenzivní. Ve Slavii mělo zase údajně docházet ke kompetenčním sporům mezi exlibereckým duem Nezmar, Trpišovský a generálním ředitelem Krobem. Jan Nezmar měl podle deníku Sport dokonce podat výpověď, ale šéf Jaroslav Tvrdík prý vše dokázal vyžehlit.

Jak už bylo řečeno, Viktoria Plzeň, je až na ty dva přípravné „búry“ v pohodě, uvidíme, zda ji před víkendovým ligovým startem nenaruší čtvrteční úvodní duel play off (32) Evropské ligy v Bělehradě s tamním Partizanem.

Pavel Vrba rozdává interview i pro zahraniční média (z jeho rozhovoru pro německý respektovaný časopis Kicker citujeme v jiném článku na efotbal.cz).

A pohodu v plzeňské kabině umocnily i nové přírůstky do hráčských rodin – 8. února oslavil Tomáš Hájek narození syna Tomáška, 9. února slavil Radim Řezník dcerku Ninu a 13. února kanonýr Michael Krmenčík přivítal na svět dceru Claudii. Tak hodně štěstí i na fotbalovém poli.

Budou sparťanští „hobiti“ také bránit?

Na Letné si fanoušci hodně slibují od dvojice „hobitích“ posil do zálohy – Kangy a Stanciua. „Rumun Stanciu, který byl v Bukurešti spíše volným hráčem a ve Spartě má zastoupit Rosického, je dobrý fotbalista, s míčem to skutečně dovede, dozadu už to ale u něj tak skvělé není. A Afričan Kanga? Ten by chtěl balon pořád, ale bránit se mu už vůbec nechce,“ tvrdí zdroj přímo z letenského prostředí. „Ovšem co může být problémem, je zjištění, že zimní tréninky Itala Stramaccioniho, který z Itálie dlouhou zimní přípravu vlastně vůbec nezná, nejsou prý nijak zvlášť náročné. Dokonce jsem slyšel, že za takových podmínek by Lafata mohl na Letné vydržet klidně do 45 let,“ tvrdí zdroj efotbalu.cz s tím, že by v případě dalších Stramaccioniho nezdarů mohl převzít otěže do svých rukou nový sportovní ředitel a extrenér Sparty Zdeněk Ščasný.

Dělají partičky ve Spartě partu?

Určitý nesoulad mohl nastat i kolem Stramaccionho vyjádření ohledně nových partiček ve Spartě. „Cítím kolem týmu jinou atmosféru než v létě. Myslím tím atmosféru při tréninku, v kabině... Myslím, že máme lepší podmínky k naplnění svých cílů. Více se známe, hráči vědí, co je pro mě důležité, jakou využívám metodologii," řekl Stramaccioni v rozhovoru pro klubový web sparta.cz.

„V létě to nebylo jednoduché ani pro jednu stranu, tedy ani pro mě ani pro hráče. Nechci hovořit o výsledcích teď v přípravě, ale to, jak se snažíme hrát a jak je tým schopný to aplikovat na hřišti, je pro mě to nejdůležitější. Z toho mám pozitivní pocity. V létě nám způsobilo potíže, že jsme měli čtyři pět hráčů separovanějších od zbytku kolektivu. Teď vytváříme menší komunity, aby byla adaptace posil co nejjednodušší. Zažil jsem to v Interu, tam jsme měli skupinku Argentinců, Brazilců, Balkánců... Pomáhá to pak integraci dalších. Kanga si rozumí s Mavubou a Costou, v jedné skupince jsou Stanciu, Vatajelu a Nita, máme tu partu Plavšič, Ristič, Čivič a další," dodal bývalý dvaačtyřicetiletý kouč Interu Milán, Udine a Panathinaikosu Atény.

No, nevím, vždy v minulosti jsem slýchával o tom, že úspěchy dělá jenom jedna velká parta. „Dříve v národním týmu vždy sedávali zvlášť Češi a zvlášť Slováci. Ovšem jedním z důvodů, proč jsme v roce 1976 vyhráli mistroství Evropy v Bělehradě, bylo, že se nám podařilo vytvořit vynikající jednotnou partu, nikdo neřešil, kdo je Slovák a kdo Čech,“ opakovaně říká o příčinách historického triumfu mistrů Evropy z roku 1976 Antonín Panenka.

Přidejme k tomuto tématu ještě jeden bonmot známého fotbalového filozofa a úspěšného trenéra Ladislava Škorpila. Ten s oblibou říkával: „Jeden Rus – výborný fotbalista. Dva a více Rusů – vodka.“

Uvidíme, třeba to ale Spartě s těmi partičkami vyjde.

Skončí slávističtí Afričané na lavičce?

Podle deníku Sport se různé partičky, i ve vedení klubu, vyskytují i ve Slavii. Duo Jan Nezmar a Jindřich Trpišovský, zdá se, hodlá jít důsledně svou libereckou cestou, možná i přes mrtvoly.

Takže se dozvídáme, že na lavičce náhradníků či dokonce na tribuně může v průběhu jarní sezony skončit dvojice u fandů oblíbených Afričanů Ngadeu a Deli. Stejně jako Frydrych nebo Jugas, jimž dokonce hrozil přesun na hostování do Slovanu Liberec. A to Jugas byl patrně nejlepší letní posilou Slavie, odehrál na podzim nejvíc minut. Sice mu to někdy vázne při neohrabanější rozehrávce, ovšem je to srdcař, bojovník, který vždy nechávána hřišti srdce. Spolu se svým hráčským agentem se ale rozhodl, že chce v Edenu zůstat a poprat se tu o své místo v sestavě.

Důvody těchto změn? Je třeba uvolnit prostor pro liberecké zadáky Pokorného a Kúdelu, kteří mají Trpišovského styl hry ze Slovanu zažitý. A kvůli tomu by se měl Sýkora, jehož Slavia loni za velké peníze kupovala na pravý kraj zálohy, objevovat na levé straně obrany. Tam ho totiž Jindřich Trpišovský před časem, nejspíš z nouze, přeškolil (a jednou to v té době akceptoval i reprezentační trenér Karel Jarolím). Ovšem někteří experti, kteří Sýkorův fotbalový výboj sledovali, soudí, že v záloze je tomuto hráči líp. Ostatně se kvůli tomu měl s Trpišovským a Nezmarem dostat do sporu i slávistický generální ředitel Martin Krob.

Zazní Edenem: Jááárda Šilhavý!“?

Středeční deník Sport dokonce v této souvislosti napsal: „V důsledku některých neshod měl Nezmar zaslat šéfovi Jaroslavu Tvrdíkovi výpověď. Třeba i proto, že měl prý nad rámec svých kompetencí a pracovní náplně přidělenou jinou starost, která ho zdržovala od důležitějších věcí. Tvrdíkovi se nakonec podařilo celou záležitost diplomaticky uhladit a sportovní úsek funguje dál, ovšem pořád s jakýmsi omezením.“ Nezmar a Trpišovský by se prý rádi některých hráčů, kteří jim nezapadají do koncepce, zbavili, ovšem „některé odchody jim měly být seshora shozeny.“

Pokud jde o Jana Nezmara, je známo, že tyhle labilní výkyvy míval už během pobytu v Liberci, kde byl údajně rovněž blízko předčasnému ukončení svého angažmá. A to oboustranně. Možná by ale s kolegou Trpišovským pro své dobro mohli časem přijít na to, že existují i jiné kluby než Slovan Liberec a jiní hráči, kteří tímto celkem neprošli. Pokud jejich cesta bude výsledkově úspěšná, diváci jim odpustí, že nechávají sedět jejich nedávné oblíbence na lavičce náhradníků či dokonce na tribuně. Ovšem, jak už jsem tu jednou napsal, při opakovaném nezdaru velmi záhy z Tribuny Sever uslyší mohutné skandování: „Jááárda Šilhavý!“

Jak říkal major Terazky: „Odbornost především“

Na závěr jedno malé odlehčení. Ve středečním deníku Sport, který patří sparťanskému majitel Danielu Křetínskému, odborně na celé tiskové straně radil nový liberecký kouč David Holoubek plzeňskému kouči Pavlu Vrbovi, jak ve čtvrtek v Evropské lize na Partizan Bělehrad. Proč? Protože se s ním Slovan Liberec utkal během zimní přípravy. Budiž, tak jsem si to také přelouskal, i když jsem měl spíš pocit, že čtu nějaká skripta z dílny trenérské unie před zkouškou na fakultě tělesné výchovy a sportu.

Takže jsem se mj. dozvěděl, že: „Srbské mužstvo má obrovský problém s vertikální kompaktností při vysokém presinku a stejný problém pak vzniká při represinku.“

Tak určitě. To mě uklidnilo. K tomu bych si ale dovolil ještě odborně dodat, že: „Partizan Bělehrad je jako mužstvo apriorně intaktní vůči všem formálním normativům.“

Jak už říkal major Terazky z Černých baronů: „Odborný pohled je rozhodující.“¨

Zvlášť když k tomu přidáme objevný poznatek pokladníka Slavoje Houslice z Okresního přeboru: „Důkladnou analýzou jsem ve své powerpointové prezentaci dospěl k zajímavému zjištění, že čím více gólů dáváme, tím více bodů získáváme.“

A od toho bychom se měli v českém fotbale před startem jarní sezony tak nějak odpíchnout.