Problém jménem postup. Proč vítězové ČFL nechodí hrát druhou ligu?

Vítězství v ČFL automaticky neznamená postup do druhé ligy. Kdepak, takhle jednoduché to není. S přesunem do profesionální soutěže jde ruku v ruce značné navýšení rozpočtu či nutnost vyhovujícího stadionu a zázemí. Není toho zrovna málo, co musí případní zájemci splnit. I proto už několik let nedošlo na scénář, aby tým, který skončil po posledním kole na prvním místě, logicky figuroval v následujícím ročníku mezi druholigovými účastníky. A letošek nemusí být výjimkou. Pojďme se podívat, jaká byla situace kolem postupu v posledních sezonách.

2014/2015 – vítěz ČFL: Bohemians Praha, postupující: Vyšehrad (3.)

V následující sezoně ovládly třetí nejvyšší soutěže vcelku suverénně hráči střížkovských Bohemians. Ve 34 odehraných kolech se radovali z výhry hned pětadvacetkrát, hořkost porážky naopak poznali jen čtyřikrát, což je na tak vyrovnanou soutěž opravdu velmi dobrým počinem. Ve druhé lize by se možná neztratili, ovšem místo postupu následoval dobrovolný pád až do krajského přeboru.

Důvod? Nevyřešené mnohaleté spory pražského klubu s konkurenční vršovickou Bohemkou i FAČR. „Vedení klubu je přesvědčeno, že dokud nebude možné dovolat se i ve fotbalovém prostředí základního respektu k právu, nelze v rámci takového prostředí nadále setrvávat v profesionální soutěži,“ stálo v oficiálním klubovém prohlášení.

V tabulce druhé Domažlice měly ve druhé nahradit Žižkov, který nedostal licenci, ovšem z prvotního zájmu sešlo. „Ze dne na den navýšit rozpočet ze 6 na 16 miliónů není jednoduché,“ poznamenal prezident klubu Jaroslav Ticháček. Možnost postoupit odmítl i sedmý Vltavín, nabídku historické účasti ve druhé lize přijal jen třetí Vyšehrad. Druholigové zápasy hrál právě na žižkovském stadionu. Znovu tak byla odvrácena hrozba, že druhá liga se bude hrát jen s patnácti mančafty.