Mnichovská tragédie Manchesteru: před šedesáti lety havarovalo letadlo s legendárními Busby Babes

6. února si fanoušci na celém světě připomenou jedno smutné výročí: přesně před šedesáti lety na mnichovském letišti havaroval letoun s hráči a funkcionáři Manchesteru United. Bohužel většina pasažérů na místě zemřela. Co se tehdy v Mnichově vlastně stalo?

Mnichovská tragédie Manchesteru: před šedesáti lety havarovalo letadlo s legendárními Busby Babes

Klub z Manchesteru v padesátý letech válel. Usadil se na předních příčkách Premier League a snažil se prosadit i v kontinentální Evropě, v poháru PMEZ (předchůdce Ligy mistrů). Velkou zásluhu na to měl legendární Matt Busby, manažer, který prosazoval nenákladnou, ale životaschopnou strategii – vychovávat hráče od útlého věku a postupně je rozvíjet. I proto byl Manchester pod jeho vedením označován okřídlenou přezdívkou Busby Babes.

Na sklonku roku odehrál Manchester první kolo poháru PMEZ proti Dukle Praha (doma vyhrál 3:0, v Praze byl poražen 0:1) a ve čtvrtfinále narazil Crvenu Zvezdu Bělehrad. 14. ledna na domácím hřišti góly Charltona a Colmana bělehradský celek přetlačil a v odvetě mu stačilo remíza. A to se povedlo: 5. února na horké jugoslávské půdě remizoval 3:3.

Následující den čekal hráče, funkcionáře i novináře let z Bělehradu do Mnichova a posléze do Velké Británie. Vše probíhalo obvykle: hráči měli dobrou náladu, někteří slavili, jiní spali, žurnalisté psali články. Při mezipřistání v Německu všechny nemile překvapil silný vítr, mráz a husté sněžení. Podle BBC to hráčům ale nevadilo – nakonec postoupili do semifinále PMEZ – a tak se koulovali a stavěli sněhuláky. Dvakrát byl vzlet kvůli námraze na křídlech odložen, nicméně v 15:04 byli cestující svoláni na palubu k třetímu pokusu o odlet.

A to se nemělo stát. Piloti nedosáhli vzletové rychlosti, s letadlem mával vítr a rychlost se snižovala. Stroj Airspeed AS-57 Ambassador narazil do oplocení letiště a do blízkého domu, kde se skladovalo palivo. A letadlo začalo hořet ….

23 mrtvých, z toho osm hráčů Manchesteru. Pouze 21 přeživších.

Mezi obětmi nejdražší hráč United Tommy Taylor. Obrovský talent Eddie Colman. Duncan Edwards, nejmladší anglický reprezentant. Walter Crickman, sekretář klubu. Osm z devíti fotbalových novinářů …

Tragédie se vyšetřovala deset let, byl obviňován pilot, nakonec padla vina na nepříznivé počasí a námrazu.

Busby, který zázrakem nehodu přežil, musel přestavět celý tým. Tehdy se vzedmula obrovská vlna solidarity, kluby jako Liverpool nebo Nottingham Forrest Manchesteru pomohly, například s doplněním kádru. 19. února, dva týdny po neštěstí, Manchester odehrál první utkání. Před šedesáti tisíci diváky vyhrál nad Sheffieldem Wednesday 3:0. Soupiska byla prázdná, jména na dresech nebyla, hráče totiž nikdo neznal …

O deset let později (v sezoně 67/68) Manchester United, už přezdívaný Red Devils, konečně vyhrál první titul v PMEZ. Byli u toho i pamětníci mnichovské tragédie: Bobby Charlton nebo Matt Busby. O rok později stvořitel Busby Babes odešel a mohla začít další éra manchesterského velkoklubu ….