Slavia, Teplice a Dukla, jež byly proti Berbrovi, jsou u veřejnosti morálními vítězi. Fandové volili Fouska

Už jsem o průběhu úterní mimořádné volební valné hromady FAČR v Nymburce nechtěl psát. Ovšem ohlasy veřejnosti a fotbalových fanoušků změnily můj názor. Český fotbal, přesto, že to tak po úterku vypadá, skutečně není jen Roman Berbr a jeho poslušní voliči, převážně z řad spřízněných rozhodčích. Bez statisíců fanoušků a malých klubů by se fotbal nestal českým sportem jedna a nebyl by, jak opakovaně konstatovaly místní soudy, předmětem veřejného zájmu. Názor fandů, stejně jako názor laické veřejnosti, je jednoznačný. Příjemně mě například překvapili slušní a rozumní sparťané, kteří chválili postoj slávistického bosse Jaroslava Tvrdíka a styděli se za přístup vedení svého oblíbeného klubu.

Slavia, Teplice a Dukla, jež byly proti Berbrovi, jsou u veřejnosti morálními vítězi. Fandové volili Fouska

„Představitelé Slavie, Dukly a Teplic hlasovali na VH FAČR veřejně proti volbě Romana Berbra. Čtyři kluby se zdržely, nevím, které to byly (např. Bohemians - pozn. red.). Děkuji všem za odvahu. Respekt. Ostatním blahopřeji, mají svoje vedení, Sparta a Plzeň s jistotou pro. Berbr versus zbytek českého fotbalového světa 117:3. Nechápu, nerozumím. Jsou situace, kdy je opravdu lépe čestně prohrát, “ napsal na Twitter šéf slávistického představenstva Jaroslav Tvrdík. Připomeňme si, že ze 128 delegátů české komory čtyři nebyli přítomni, čtyři se zdrželi hlasování a tři byli proti. 117 bylo pro, aby se Roman Berbr stál místopředsedou FAČR za Čechy.

„Celkem 117 ze 128 delegátů z Čech si myslí, že Roman Berbr je to pravé ořechové pro český fotbal, a tak mu dali svůj hlas... Bravo, hoši. Koryta vám nevyschnou, tak můžete slavit. Děláte to správně – po česku,“ trefně komentoval tuto volbu na Facebooku hlavní fotbalový moderátor O2 TV Sport Petr Svěcený.

Když se hraje o Evropu…¨

Nutno připomenout, že moravská komora, tedy ani moravské prvoligové a druholigové kluby, se tohoto hlasování podle stanov neúčastnily. Ovšem jediný moravskoslezský ligový klub, který v HET lize hraje o evropské poháry, po podzimu třetí Sigma Olomouc, se projevil jasně. Už předem Hanáci deklarovali, že budou volit Berbrova kandidáta a během jednání v Nymburce pak manifestačně stáhli svou žalobu proti FAČR kvůli neplatnosti červnové valné hromady, na které nemohli hlasovat ani po řádném zaplacení členských příspěvků.

Celkem jasné sdělení. Hrajeme o Evropu a nechceme, aby nám na jaře škodili rozhodčí. Můžeme si myslet o slávistickém bossovi cokoli, ale jeho, teplický a duklácký postoj podobně „pragmatické“ stanovisko odmítá. Zástupci Sigmy ho jistě navenek budou vysvětlovat co nejušlechtilejšími cíli a obavami z mezinárodních sankcí vůči českému fotbalu. Nevíme, jak by se při veřejné volbě Romana Berbra zachovaly další moravskoslezské profesionální kluby, ovšem z těch z českých krajů se u laické veřejnosti staly morálními vítězi ligy Slavia, FK Teplice a Dukla.

Ghetto vers. „normální lidé“ venku

Delegáti valné hromady ovšem zůstali pevně uzamčení ve své ghettu. Jako by netušili, co se děje za jeho branami. Navíc se kromě normalizačně-okupačních hrozeb z úst představitele starých struktur blízkých zkorumpovanému (ex)vedení Evropské fotbalové unie (UEFA) lekli Berbrovy hrozby, že pokud nebude jeho předsednický kandidát zvolen v prvním kole, odejde česká komora ze sálu a předčasně tak ukončí celou mimořádnou valnou hromadu. A vinu pak Berbr a spol. demagogicky hodí na moravskou komoru.

Lidi, kteří mají opravdu fotbal rádi a nepřiživují se na něm, ovšem hlasovali úplně jinak než Taťkovi oddaní či Náčelníkem vystrašení delegáti valné hromady. Například na serveru Sport.cz/Novinky.cz v anketě, které se účastnilo více než 3500 fotbalových fanoušků, bylo 92 procent z nich pro Petra Fouska. V hlasování na idnes.cz získal Fousek rovněž asi pětinásobně víc hlasů,a to anketní otázka nezněla „Kdo by se podle vás měl stát předsedou FAČR?“, ale „Kdo bude novým předsedou FAČR?“ Jinak by ten poměr byl ještě mnohem vyšší.

V těchto anketách samozřejmě vůbec nešlo o nově zvoleného předsedu Martina Malíka, ale o to, koho podporuje Roman Berbr. Kdyby se rozhodl opačně, byl by i ten hlasovací poměr pravděpodobně obrácený.

Když iniciativa ČISTÝ FOTBAL oslovila před pár dny samotné oddíly, ať ony hlasují, kdo má být předsedou, ozvalo se jí přes 220 klubů. A ty všechny, stoprocentně, zvedly ruku pro Petra Fouska. Tomu ostatně vyjádřili svou podporu i internacionálové z týmu mistrů Evropy z roku 1976, čtvrtfinalisté MS 1990, bronzoví medailisté z ME 2004 atd.

„Velká“ Praha mění strategii a bojiště. Kdy dožene Plzeň?

Berbr na ministerstvo a za sponzory nechodil

Roman Berbr ovládl fotbal pouze na Strahově a v jemu podřízených krajských a okresních sekretariátech a možná ještě tak v plzeňském VIP. Když vyleze ven ze svého ghetta, „mezi normální lidi“, jak by řekl Miroslav Pelta, nikdo se s ním asi paktovat a družit nebude.

„Myslím, že nevíte, kolikrát jsem jednal na ministerstvu, kolikrát jsem jednal s ministryní Valachovou, kolikrát jsem byl na národní radě pro sport, o jednáních se sponzory ani nemluvě,“ řekl v rozhovoru pro Nedělní sport první místopředseda FAČR, zvolený za Moravu, Zdeněk Zlámal.

Proč zastupoval asociaci navenek právě on? Protože by s Berbrem mimo Strahov těžko někdo jednal? A kdyby, bylo by to pro FAČR nejspíš kontraproduktivní? Sponzoři dokonce v květnu hrozili, že by v případě jeho zvolení předsedou asociace utnuli Strahovu tipec. To Pelta neví a nevidí?

Nechápu ale, proč tohle Zdeněk Zlámal v úterý v Nymburce neřekl, když jej Berbr s Peltou veřejně uráželi a dělali z něj neschopného funkcionáře a ňoumu. Je pravda, že Zlámalův předchůdce Jiří Kubíček by si to nejspíš líbit nenechal. Navíc si dovedu představit, že by se nemazlil ani s kontroverzním místopředsedou UEFA Grigorijem Surkisem, zatíženým případem s uplácením rozhodčích kožichy a 30 tisíci dolary, zákazem vstupu do USA a vyšetřováním FBI.

Mimochodem, co takhle uspořádat další valnou hromadu FAČR v USA? Bylo by to sice o něco dražší, ale zase by byla jistota, že si jí Surkis nezúčastní. Bývalý ředitel Sazky Aleš Hušák v minulosti taková výjezdní zasedání přece rád pořádal.

O podivně zrežírované „filmy“ zájem nebude

A teď zase vážně. Internacionál Ladislav Vízek ve svém sloupku v deníku Sport po úterní valné hromadě v Nymburce v souladu se známým textem písně Tomáše Kluse konstatoval, že jsou další čtyři roky v p.deli a že se zetěm Vladimírem Šmicrem asi začnou místo fotbalu fandit florbalu.

Zkusme se ale trochu zasnít a pokusit se o optimističtější vidění světa. Nový předseda Martin Malík má nyní šanci se od Berbra odstřihnout a potvrdit svá slova o tom, že není jeho loutkou. Třeba tím, že se alespoň pokusí uhájit dvoukomorový systém, který na rozdíl od Romana Berbra bořit nechce. Nebo tím, že zkusí získat důvěru u politických a společenských elit státu, což s RB v zádech samozřejmě nejde. Ano, ve fotbalovém ghettu a při složení nového výkonného výboru je to za dané situace takřka nemožné. Nedělám si žádné iluze ani marné naděje.

Ale když vyjde Malík ze strahovských dveří, uvidí tam úplně jiné lidi s úplně jiným názorem. A pro ty se fotbal hraje. Ne pro pár desítek vyvolených a dosazených (ex)rozhodčích v okresech a v krajích.

Martin Malík ve své minulé pracovní pozici pomáhal ve společnosti Warner Bros uvádět na trh slavné filmy, jako Matrix nebo trilogii Pán prstenů. Takže mu je asi jasné, že o „podivně zrežírované české fotbalové filmy“ moc lidí zájem nemá a mít nebude. V Praze ani v okresech.

Místopředseda UEFA s korupčním stigmatem hrozil delegátům jako Brežněv Dubčekovi v srpnu 1968