Šikana ve FAČR! Kvůli nedoplatku 0,88 Kč hrozili klubu z Prachaticka, kde volí Fouska, desetimilionovou pokutou!

Prachaticko, tedy Okresní fotbalový svaz Prachatice, v jehož čele stojí předseda Jiří Trněný. Ostrůvek svobodného myšlení uprostřed českého „Berbrstánu“, Berbrova území, které na jihu Čech spravuje jeho „satrapa“ v roli předsedy Jihočeského fotbalového svazu Jan Jílek. 

Šikana ve FAČR! Kvůli nedoplatku 0,88 Kč hrozili klubu z Prachaticka, kde volí Fouska, desetimilionovou pokutou!

Ano, to je ten prvoligový rozhodčí s evidentní nadváhou, který v Edenu totálně zpackal páteční ligový duel Slavie s Baníkem Ostrava a předtím i derby Slavia – Sparta. OFS Prachatice si mj. dovolil nominovat na předsedu FAČR jiného kandidáta, než preferují Berbr s Jílkem, Petra Fouska. A také už let několik kvůli svým pevným postojům čelí ze strany FAČR šikaně.

Koncem listopadu 2017 došlo k neuvěřitelné situaci, kdy bylo s klubem z odbojného okresu Prachaticko - TJ Tatran Volary - zahájeno disciplinární řízení kvůli údajnému nedoplatku ve výši 88 haléřů! Předseda etické komise FAČR (dříve disciplinárky) Jan Pauly starší v dopise hrozil desetimilionovou pokutou, odebráním bodů či dokonce vyloučením ze soutěže (viz obrazové přílohy).

Tento email nám vyrazil dech a opravdu jsme byli překvapeni, že kvůli nedoplatku 0,88 Kč je možné zahájit disciplinární řízení s klubem TJ Tatran Volary. Přitom ani nevím, jak k této částce na Strahově došli, protože všechny platby jsou korunové. A také se na koruny běžně zaokrouhlují. Je to úplný nesmysl. Myslím si ale, že jde o schválnost. A vůbec nevím, proč to FAČR řeší přes Jihočeský krajský fotbalový svaz, když se to týká klubu z našeho okresu. A proč to pak jeho sekretář Vladimír Eibl rozesílá na všechny strany,“ rozhořčeně říká Jiří Trněný.

Možná i proto, aby se u „hrubých nedostatcích v podobě osmaosmdesátihaléřového nedoplatku“ v odbojném prachatickém okrese dozvěděl Berbrův člověk, předseda Jihočeského fotbalového svazu Jan Jílek.

DENÍK SPORT SE MÝLÍ! JÍLEK SLAVII NEPOMOHL, DÁVNO PŘED FAULEM NA BAROŠE PŘEHLÉDL PENALTU ZA DRŽENÍ ŠKODY

Berbrovi lidé v kraji

Tohle trvá už delší čas. Z Jihočeského krajského svazu nám chodí informace pozdě nebo vůbec ne, aby pak mohli říkat, že neřešíme aktuální věci. Rozšiřují se o nás fámy, že máme problémy s penězi atd. Za našimi zády jsou do některých funkcí dosazováni Berbrovi lidé. Teď dostal Jihočeský krajský svaz ze Strahova dotaci ve výši tři miliony korun na své hospodaření. Proč, když pod sebou nemá žádné kluby? Ty máme my v okresech, kde dostáváme na soutěže pět set tisíc korun. Na kraji se snaží horkotěžko udržet strukturu svých soutěží, aby o své peníze nepřišli. Proto nám odebírají týmy a vlastně nám tím tak v okrese ničí fotbalovou mládež,“konstatuje Trněný.

Pomohla až cesta do Prahy

Disciplinární řízení s Tatranem Volary kvůli nedoplatku 0,88 Kč však Jiřího Trněného rozohnilo natolik, že se rozjel do Prahy za finančním ředitelem FAČR Liborem Kabelkou.„Kdyby se mnou nebyla žena, účetní, asi by to dopadlo špatně. Rázně jsem vše Kabelkovou sdělil, ten tvrdil, že se o ničem takovém nedozvěděl. Zařídil alespoň, aby tenhle nesmysl s disciplinárním řízením byl vyřízen, faktura Tatranu Volary ve výši 1580 korunu (FAČR požadoval 1580,88 Kč a evidoval nedoplatek 0,88 Kč!) byla nakonec uznána jako zaplacená.“

Kdyby to ovšem Jiří Trněný rázně nevyřešil, mohlo 88 haléřů způsobit Tatranu Volary nedozírné následky. Je pozoruhodné, pod co všechno se lidé na Strahově dokáží podepsat.

Stačí jeden zájezd na Bayern a vše je jinak

Bojujeme, ale někdy je to těžké, často v tom zůstáváme osamoceni. Před minulou volební valnou hromadou v roce 2013 pořádal třeba FAČR pro předsedy krajských a okresních svazů víkendový zájezd na bundesligový zápas Bayernu Mnichov. Dozvěděl jsem se o tom až po něm, ale stejně bych to odmítl. Předsedové si mohli vzít s sebou partnerky, manželky nebo třeba milenky. A tam se s nimi Roman Berbr sešel, řekl jim své a téměř všichni ho pak volili, přestože předtím měli někteří jiný názor. Najednou mu byli zavázáni. Proto on tak rád říká, jak všechny ty funkcionáře z krajů a okresů zná, že zná i jejich rodinné příslušníky,“ vysvětluje způsob vytváření hlasovací mašinérie české komory na valných hromadách FAČR předseda OFS Prachatice Jiří Trněný.

Ostatně zajímavý článek o tom, jak to v Jílkově Jihočeském fotbalovém svazu vypadá, napsal už 2. února 2016 kolega Ondřej Škvor v deníku Sport pod názvem „Sudí Jílek, zdatný Berbrův žák. Ostře zametl s funkcionářem“.

Stojí za to si ho přečíst, Jiří Trněný tehdy přišel o místo ve sportovně-technické komisi Jihočeského fotbalového svazu.

Kéž by takové články vycházely v deníku Sport i dnes.